Aan de kiezers in het hoofd-kiesdistrict Alkmaardie hunne stem hebben uitgebragt op MR. A. S. YAN NIEROP. ADTEB.TS1TTIE1T. het doorsteken van den Groenendijk. De onderkoning van Egypte zal ecne badreis naar Italië ondernemen. De koning van Pruissen wordt te Stutgart verwacht. De onlusten in Arabie bekomen een bedenkelijk aanzien; de afgezette sherif weigert met 40,000 Arabieren zijn opvolger te gehoorzamen. Tc Wijk aan Duin klaagt men over de rupsen. In hel Zwarte Water is een jongeling van 10 jaren verdronken. De koning van Denemarken heeft de te Kopenhagen aanwezige zweedsche studenten bij zich ten eten gehad. Den '12 Julij zal te Durgerdam een caiadiop- triek (vergrooteud) licht worden ontstoken. Den 0 dezer hebben alle engelsche troepen bet rnssisch grondgebied verlaten. De Russen hebben bij bet ontruimen van Kars de citadel in de lucht laten springen. De handelsweg naar Perzie is geopend. Te Weenen is van hooger hand verboden zakdoeken te verkoopen, met afbeeldingen van hooggeplaatste personen. 50 Junij hard draverij en 7 Julij galloppeerpartij Ie Harlingen. In Abyssinie heeft een nieuwe koning, met name Theodorus, zich meester van de regering gemaakt. Kars is aan de Turken teruggegeven en Redut Kale ontruimd. Koningin lsabella is onlijdig bevallen. Rij de posterijen worden belangrijke promotien te gemoet gezien. In het otlomanische rijk neemt de spanning dagelijks toe. Met den 5 Julij zal de militaire bescherming van het turksche rijk door de geallieerden ophouden. De schoenen van den wandelenden jood worden te Ulm in het genootschap van kunsten en oudheden bewaard; zij wegen 25 ffi en zijn met vree- selijke nagels voorzien. De stad Franldin is na een wanhopigeu strijd door de Abolitionisten ingenomen. De koning van Pruissen heeft een groot aantal personen tol eereleden van de oide van St. Jan benoemd. Koning Lcopold wordt aan het hof van St. James verwacht. Tc Staphorst is een hengst door eene merrie zoodanig tegen het lijf geslagen, dat hij in de sloot geraakte en er dood is uitgehaald. Prinses Frederik is gerepatrieerd. De diligence van Madrid naar Rayonue is andermaal door roovers uit geplunderd. Te Valladolid zijn 28 oproerlingen gearresteerd. Koning Otto is tc Weenen afgestapt. In de diergaarde te Amsterdam zijn gearriveerd: 4 giraffen, 5 leeuwen, 2 struisvo gels, eenige apen enz. De redacteur van de kamper ct. is overleden. De sultan heeft eene eeresabel geschonken aan den onderkoning van Egypte en den bey van Tunis. INGEZONDEN. Er is wel eens met grond aan de kies-geregtigden in dit district ten laste gelegd, dat het politieke leven bij hen flaauvvwas; bij de jongste stemming en herstemming hebben zich leekenen geopen baard, die elk onpartijdige levendig ja krachtig zal moe ten noemen. Met uitzondering der redevoeringen van de candidaten en de maaltijden ten hunnen koste, zijn wij tot de engelsche methode genaderd. Er is een strijd gevoerd tusschen behoud met vooruitgang en behoud met teruggang. Het laatste beginsel heeft door de verkiezing van den heer van Foreestgezegevierd. Men zou intusschen velen, die voor van Foreest gestemd hebben, te hard vallen, met hen van sympathie voor hunnen candidaat te beschuldigen. Men verlieze niet uit het oog: Dat velen middelijk of onmiddelijk door hem kunnen benadeeld worden. Dat velen zich zelveu met schroom afvragen, of zij van Mr. G. van Leeuwenook iels te hopen of te vreezen hebben. Dat velen ter goeder trouw, met of zonder inspiratie, naar eenen hoeksteen uitzien, waarop eene nieuwe staatskerk zou kun nen worden opgetrokken. Dat vele gematigden in den lande (anti-Groeuianen) om gronden die zij zclven niet kunnen toelichtennog liever hunne stem zouden geven aan den te 's Rage gevallen Hoofdmandan aan eenen talent vollen Israëliet. Dat velen gemakshalve de voorkeur geven aan de oude sleur, en met nog meer zelfvoldoening hun briefje naar de slembus brengen, wanneer zij zeiven de moeite niet hebben van de invulling. Het pleit is kortom beslisten de mandie in en buiten de kamer de lachspieren in beweging gebragt heeft, zal op nieuw in 's lands vergaderzaal over onze dierbaarste belangen spreken of zwijgenin alle gevallen zal of mag hij er zitten. In de beslissing van het pleit ligt echter nog iels meer. De voorstanders van constitutionele!! vooruitgang in het hoofd kiesdistrict Alkmaar hebben bij deze gelegenheid zich meer aan gesloten dan vroeger, en het is gebleken, dat hunne eerste ern stige zamenwerking aan de andere partij zweet en nog meer gekost heeft. De vrijzinnige kiezers aan de Zaan stellen op die zamenwer king hoogen prijs, en zijn erkentelijk aan de kiezers van Alkmaar, Helder, Nieuwediep, enz. waar ook andere candidaten dan de heer van Hierop genoemd zijn, voor hunne onmiddelijke toetre ding. In de zelfde rigling zal ook bij eene volgende gelegenheid de Zaanstreek gaarne een bewijs van sympathie aan het noordelijk gedeelte willen geven daar wij geenen kamp aangaan om personen, maar met onze plaats in de nederige rij der minderheid voor lief nementot dat wij ons beginsel in hel district zullen zien zegevieren. Wij weten den lijd niet, waarop wij op nieuw tot onze staats burgerlijke verpliglingen geroepen worden. Dat zou ook het geval kunnen wezen bij eene eventuele ontbinding der Kamer. Wij willen niets vooruil loopendoch waar het noodig is, elkander voorlichten en verstaan. Wormerveer, 26 Junij 1856. D. De photographie is in de laatste dagen door zekeren mr. Thompson in Weijmoulh tot onderzoek van den bodem der zee aangewend en moet zelfs in die sfeeren zeer goed aan de verwach ting voldaan hebben. De camera werd door genoemden heer iu ecne digte kast geslotenwelker eene zijde door eene sterke tafel van spiegelglas gevormd is. Nadat hij hel toestel voor een afstand van 50 voet gerigt hadliet hij hel zinken op eene drie vademen diepe plaats in de baai van Weijmoulh, haalde de schuifplank der kast, toen het toestel op den bodem gekomen was, door middel eener snoer in de hoogte en stelde hel plat ongeveer 10 minuten aan het doorschijnende licht bloot. Daarna werd het toestel opge haald en het beeld op de gewone wijze geschetst. Het vertoonde eene getrouwe kopie der op den bodem der zee liggende zeeplan ten en rotsstukken, en zoo is nu een middel ontdekt om zich omtrent den toestand van onderzeeschc werken, sluizen, brugpi- laren rotsstukken enz. zonder groote kosten zekerheid te verschaffen. Revallen van eene DOCHTERW. H. M. M. van SRTIJEN - VERSIGNU. Nieowemep, 25 Junij 1856.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3