WEEKBLAD van DEN HELDER i HET NIEUWEDIEP. M 29. MAANDAG JAARLIJKSCHE EXERCITIEN MET DE BRANDSPUITEN. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz.te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VEERTIENDE JAARGANG. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. Ouder het opschrift: Wat wij niet willengeeft onder anderen het Goudsc/i Kronijkske de volgende wenschen te ken nen, die het, onder dit ministerie der verwezenlijking nabij acht en als een grooten vooruitgang beschouwt. Me u oordeele: »Alle overheid, die dit is in waarheid, is eene dienaresse Gods; in zoover is zij regering. Alle goedeniet liberaleregering is dan ook uit Goden de ware, anti-liberale wetenschap is dan ook uit God. Aan deze houden wij ons; aan haar hebben wij onzen toetssteen. Wat op dien toetssteen gewreven, blijkt valsch te zijn, willen wij niet." Alles nu wat wij, al ware het bij het nieuwe ministerieont moeten hetwelk slechts uit den meuscli isalle eigen gemaakte wijsheid, of kennis, alle bloot persoonlijke meeningen, opvattin gen, overtuigingen, alles wat naar zelfvergoding zweemt; alles, wat, getoetst aan de beginselen van het christelijk-monarchale slaatsregt, blijkt valsch te zijn, willen wij niet." «Welke zijn de regten en vrijheden, de grondwettige instellin gen, ter verdediging van welke het volk ten strijd wordt geroepen? Het antwoord ligt voor de hand: eene ïNconslilulionnele Grondwet; een gebrekkigellendigonhoudbaar kiesstelsel zoogenaamde organieke wettendie het wezenlijke staatsorga nisme te gronde rigteu regten, vrijheden en instellingen alzoo, welke in strijd zijn met de beginselen der constilutionnele monarchie, volgens het christelijke staatsregt. Nu welen wijwaartoe het volk wordt geprovoceerd. Maar zulke provocatiengegrond op misleiding, willen wij niet." «Gelooft gij de liberale school, dan zijn de rampen, die, nu de koning een ministerie heefthetwelk uit brave mannen bestaat ons in de naaste toekomst bedreigentalloos. Na al de reeds opgenoemde komt de uildelging van de heillooze sporen van 1848. Een gruwel in de oogeu der liberale school, die 1848 met al zijne verderfelijke gevolgen en uitkomsten wil behouden en be stendigen. Maar dit willen wij niet. En de school weet, dat het welgezinde gedeelte der natie op onze zijde is. De stemming der natie moet zij trachten te doen verkeereu. Daarom bedient zij zich alweder van misleiding en onwaarheid. De terugkeer tot de goede beginselen, d. i., de uildelging, uitwissching van de heillooze sporen van 1848, noemt zij terug keer tot het volhardings- of behoudsstelsel, tot de regering van van Maauen, van Tets van Goudriaau, van Campens Nicuwlaud, van Rappard. De natie wordt geschilderd, als reeds weer overgeleverd aan de oligarchie, als het slagtoffer van misbruikknevelarij, en ongelijke toepassing van verkregen regten. Zulke middelen bezigt de liberale school ter bereiking van haar doel. Maar, wat zijter kwader trouwals aanstaande voorspelt, strijdt met het christelijke slaatsregt; wij willen het derhalve niet." Volgens het Goudsch Kronijkske wenscht het wélgezinde deel der natie waartoe ongetwijfeld ook de ministers van der Brugghen-Simons behooren vooruitgang door: lo. Vestiging van chrislelijk-monarchaal staatsregt! 2o. Verscheuring der isconslitulionnele grondwet 5o. Afschaffing van het gebrekkig, ellendig, onhoudbaar kiesstelsel. 4o. Uitroeijing van de zoogenaamde organieke wetten So. enz. enz. Is de natie op dergelijken vooruitgang door de wèlgezin- den begeerd gesteld? De BURGEMEESTER der gemeente Helder, brengt ter kennis van al de bij de brandspuiten der gemeente aangestelde personen dat op Maandag den 21 Julij 1836, des avonds ten 8 ure, aan de huisjes waarin de spuiten geplaatst zijneene algemeeue rol- leziug zal plaats hebben, en ieder hunner verpligt is, zich op den bepaalden tijd aldaar te doen vindendat bij die rollezing door de Directie van het brandwezen de personen zullen aange wezen worden, die bij de te houdene exercitiën der spuiten be hooren werkzaam te zijn. Dat deze exercilien zullen plaats hebben Met spuit No. 1 op Maandag 28 Julij 1836, 'savonds 7 ure. No. 2 Dingsdag 29 7 No. 5 Woensdag 50 7 No. 4 Donderdag 51 7 En daarbij tegenwoordig behooren te zijn, de directeuren mede-directeuren der spuit waarmede geëxerceerd wordt, tanvijl de onderofficieren en verdere manschappen die daarbij werkzaam

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1