geweten gekwetst wordezonder evenwel af te wijken van het beginsel der gemengde school, waaraan de natie sedert 1806 gehecht is. De regering stelt zich tot pligt iedere godsdienstige overtuiging te eerbiedigende reglen van allen te handhaven en daardoor eensgezindheid te bevorderen. Zij beoogt vooruitgang, geen teruggang op de haan van godsdienstige en staatkundige ontwikkeling. In den avond van den 10den dezer was lusschen Maarssen en Utrecht eene koe uit de weide gedeserteerdop den spoorweg loopen.de, toen de trein ten 8 ure 15 minuten uit Utrecht naar Amsterdam vertrokkenin volle vaart aankwamhel heest tegen den grond wierp en een groot eiud wegs medesleeplealvorens men den trein koude doen stil houden. Wiet dan met veel moeite en na dat men de locomotief van den tender had afgescheidenwerd de koe geheel vermorsehl van onder den vuurplaat der machine, waar aan zij was blijven hangen, weggenomen. Men verzekert, dat de koning van Napels dezer'dagen, bij zijn bezoek te Porto d'Anzio, met den paus over politieke aange legenheden heeft geraadpleegden dat dit overleg de heide Souve- reinen tot bet besluit heeft gebragt om zich te verzetten tegen hetgeen zij de aanrandende staatkunde der westersche mogendheden noemen. Hierbij moet men echter, om aan een ieder regt te laten weder varen erkennen dat de koning van Napels het door Oostenrijk voor geslagen verhond even onverzettelijk afgewezen heeft als de raadge vingen der westersche mogendheden; het is, naar het schijntzijn vaste besluit, de souvereine reglen, die hij van God ontvangen geloofd te hebben, niet te laten verkorten, en zich aan geene magt op aarde verantwoordelijk te stellen." De posener zeitung meldt het volgende uit Bromberg: »Heden [27 Junij] kwam bij de regtbank alhier een zeldzaam geval voor. Een christen sloot met een meisje van de joodsche godsdienst eene huwelijksverhindtenis. Beiden hebben geen vernio gen; de bruidegom heeft zich echter bereid verklaard lol hel geloof zijuer bruid over te gaan. Dien ten gevolge heeft de joodsche corporatie aangeboden en is zulks gcregtelijk vastgesteld om aan de aanstaande vrouw eene rijke huwelijksgift uil de joodsche ge meentekas uit te betalenen den bruidegom uit de zelfde kas 600 thalers te schenkenwaarvoor hij eene zaak kan beginnen." De amerikaansche dagbladen behelzen een merkwaardig ver haal omtrent eene naar Cincinnali gevlugle slavin. Zij had haren eerstgeboren zoon met eigen hand ter dood gebragt om hem niet voor den slavenhandel te laten opgroeijen. Voor het gerigt ge bragt, vroeg men haar: of zij liever in de slavernij wederkecren, of zich aan eene criminele reglspleging wegens moord en het gevaar van opgehangen te worden, blootstellen wilde. Haar antwoord was, dat zij de voorkeur aan de galg gaf. Doch haar wenscli werd niet vervuld. De regler besliste, dat als een gevlugle slaaf in den staat Ohio een moord begaat, de aanspraak van den slavcn- beziller den voorrang had boven de wellen van Ohio en dat de moordenaar den eigenaar teruggeleverd moest worden zoodat dan de wetten van dezen slaat met den voet van de slavcrnij- magt vertrapt zijn. Bij de veroordccling van Paliner telegrafiëcrde de sardinische gezant naar Turin: »Palmer condamné a mort sera peudu a Rugelcy." De telegrafist te Turin schrijft voor het verkorte Palm. in plaats van Palmcr, Palmerston, en zendt, de depêche aldus aan den minister Cavour over. Deze lacht over de dwaling van den telegrafist, laat de depêche echter geopend op zijn bureau liggen en binnen weinige minuten is aan het hof en in de gansche stad de tijding verspreiddat de Engclschcu hunnen eersten mi nister willen ophangen. Men gaf zich daarna alle moeite om de dwaling optelieldercn. BURGERLIJKE STAND, Van 5—12 Julij 1856. GEHUWD: C. Baken J. Grete T. L. van der Deijl en A. M. van der Wolt. BEVALLEN: J. Feijerabend geb. Schraa D. R. Dekker geb. Rieuwers Z. W. Been geb. Meijvogel D. H. Wessel geb. Visser Z. J. de Jongh geb. Mauheim D. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: J. van Alst 17 d. A. Vermeulen lj. J. Schutter 52 j. II. Klimmert 42 j. P. Vencca 75 j. De kermis is hier jl. maandag ingeluid met een frissche koelte uit het Z. W. Uit Staphorst hebben 20 personen zich reisvaardig gemaakt naar de nieuwe wereld. Schuttersfeest te Kleef, 15, 14 en 15 Julij. De kouing van Wurtemberg heeft de traclemenlen zijner ministers van 5000 op f 10000 verhoogd. De koningin van Spanje is van hare onpasselijkheid hersteld. Op tileen diplomatiek congres te Londen. Onze nieuwe minister van justitie zal audiëntie geven op dingsdag van iedere week, des namiddags te 1 uur. De sultan is voornemens al zijne vrouwen op eene na te pensioneren. Te Berlijn hehben twee dames van de liooge aristocratie door bcursspeculalicn haar gansche vermogen verloren. De bcrigten uit Griekenland zijn droog. De keizerin van Frankrijk zal bij absentie van haren man den ministerraad presideren. In Engeland is een grondbezitter in hechtenis genomen, beschuldigd zijne 28jarige echtgenoot door strychnine vergiftigd te hebben. In San Francisco heerscht volslagen revolutie, leven en eigendom worden niet beschermd; ecu redacteur is op klaar lichten dag doodgeschoten. De Kaffer- opperhoofden hebben eene uitgebreide zameuzwering gesmeed tegen de Europeanen aan de Kaap. In Zwitserland is eene vronw overleden van 105 jaren, welke twee weezen achterlaat van 85 eu 78 jaren. De roovers van den Kerkdijken Staat bebbeu gemakshalve hier en daarbelasting aan de ingezetenen opgelegd. De turksche regering heeft 4500 fransche kavallcriepaarden over genomen. De bewoners van gelukkig Arabie zijn in opstand. Keizer Napoleon is voornemens aan zijne gardes in plaats van blaauwc, roodc broeken te geven. Te Paleuzia, op de spaansche grenzen, zijn 5 brandstichters ter dood gebragt. Het prov. geregtshof van Noordholland heeft eeueu veedief veroordeeld tot 4 jaren achter de tralies. De groeulandsvaarder Martha is te Purmercnd gearriveerd met 5400 robben. De koning heeft den afgetreden commissaris in Noordbraband verheven lot ridder van de eikenkroon met het grootkruis. Een schuitenvoerder te Groningen is door de jaaglijn in "t water geworpen en verdronken. Bcrigten uil Noorwegen van 22 Mei maken gewag van sneeuw stormen eu nachtvorst. In Lonibardijc is eene vreemde ziekte onder de zijdewormen ontstaan. Parijs zal op 15 Aug. aan Pélissicr en de wapenbroeders uil de Iiritn een groot banket ge ven. Dc sterkte der policie in Londen is 5816 man. De koning en profeet der Mormonen op de Bever-eilanden is door twee geweerschoten van twee zijner aanhangers zwaar gekwetst. Te Pesth is een roover 5 uren na zijn vonnis opgehangen- hij ging met een cigaar in den mond naar dc galg. Te Rot terdam is eene dienstmaagd met het spoelen van dc wasch in 't water gevalleneen diender wilde haar reddendoch geraakte met dc drenkeling zinkende, waarop een melkboer zich te water begaf en beiden op het drooge haalde. Dc executie van den moordenaar te Hazerswoudc heeft den 9 dezer in Leiden plaats gehad. Tc Steenbergen zijn twee strijders al vechtende in de haven geraakt en door de toeschouwers bij lijds opgehaald.Z. 31. is uit de residentie naar hel Loo vertrokken. Het berigt van' dc zwangerschap van dc keizerin Eugcuie houdt men voor ouge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3