Bij Zr. Ms. besluit van den {den dezer, is aan den gepen- sionneerden kapt. luit. ter zee J. Mocleramet ingang van den 1sten dezer maand, de betrekking opgedragen van referendaris bij het departement van marine. De luitenant ter zee Klerclc is aan den minister van marine, den heer Lotsyals zijn adjudant toegevoegd. Bij Zr. Ms. besluit van den lOden dezer, worden de officie ren van gezondheid der 5de klasse jhr. J. L. C. Pompe van Meer der voort en IF. C. A. Hajcniusmet ingang van den 15den dezer, bevorderd tot officieren van gezondheid der 2de kl bij de kon. nederl. zeemagt, met bepaling dat zij zullen rang nemen de eerste tusscheu de officieren van gezondheid der 2de kl. H. L. Koning en J. G. Arenden de andere onder den officier van gezondheid der 2de kl. AAGrondhout. Door de nederlandsche handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende 5 schepen als Voor Amsterdam: Ileudrika Barlina, kapt. F. Meppelder; Hollandia, kapt. P. Wapvan Rotterdam; Loevestcyu, kapt. E. J. Bödeker, van idem. Voor Rotterdam: Delft, kapt. L. van Geelkerken; Elisabeth, kapt. 11. F. Klok. Een voornaam ingezeten der stad Naarden verwisselde in het begin dezer maand van dienstmaagd; de nieuwelinge begon, na een twaalftal dagen hare taak lol algemeen genoegen vervuld te hebben, over hevige ongesteldheid te klagen en verzocht vriendelijk het bed te mogen houden. Zeer bezorgd over i den toestand der nieuwe dienstbode, zond mevrouw hare tweede meid met een verkwikkend drankje naar de zieke; de tweede meid voor haar bed komende, deinsde verschrikt terug, daar de nieuwe kameraad haar een gezond pas geboren kindje aanbood, met min zaam verzoek dit even vast te houden en bij de inbakering eene behulpzame hand te bieden. Daar kraamvrouw en kindje zeer welvarende waren, heeft de meesteres, na bekoming van den eersten schrik, niet geaarzeld de jeugdige moeder en haar spruitje naar elders te laten vervoerenmet bepaald voornemen in hel vervojg bij hel huren van dienstboden naauwlettender te zijn. Aangaande het ongeluk, jl. zondag avond op den holland- schen spoorweg, tusschen Schiedam en Delftshaven voorgevallen, meldt men het volgende: De gisteren avond van Amsterdam komende laatste spoortrein, waarvan de gang in het laatste gedeelte van den togt niet snel was, is aan het station Schiedam, in de gemeente Oud- eu Nieuw- Malhenesse gelegen, aangekomen en van daar na het afzetten dei- passagiers vertrokken. Op een der sporen stond den geheelcn dag een rijtuig 5e klasse gereed, om zoouoodig, spoedig aangehangen te kunnen worden. Daar het stationsplein iets hooger ligt dan de Weg, zoo loopen de sporen ter wederzijden in eenigzints hel lende rigting, waaraan het. moet worden toegeschreven, dat de wagen bovengenoemd, die bij voorraad gereed stond, toen door een noodlottig toeval de blokken voor de wielen waren wegge schoven aan het voortrollen is geraakt en zoo nabij het spoor is gekomen waar langs dc van Amsterdam komende trein moest pas seren, dat hij door deze is gevat, hetwelk een aanmcrkclijkcu schok aan den trein gaf. De machinist, die niet wist waaraan die schok was toe te schrijven en meenende, dat er een ongeluk plaats had, deed den trein oogenblikkelijk stil staan en ging onderzoek doen. Spoedig ontdekte hijdal de botsing was veroorzaakt door den waggon die zoo als bovengemeld, door de helling van den weg, langs hel schuinloeloopcnde spoor was komen aanrollen, en dat die waggon door den schok uit het spoor was geworpen. Door dit. oponthoud was intusscben de trein, die ten half elf ure uit 'sGravcnhage ver- vertrekt, en die zich kort achter den van Amsterdam komenden trein bevond, mede te Schiedam gearriveerd, en niets vermoe dende van het ongeval dat laatstgenoemden in de onmiddelijke nabijheid van Schiedam had doen sloppenkwam hij met snellen gang aanstoomen. De machinist van den eersten trein dit ontwarende, kon niet spoedig genoeg meer zijne locomotief bereiken om den noodigen gang in den trein te krijgen, zoodal de laatste trein met volle vaart op den voorsten liep. Twee waggons der 5de klasse werden letterlijk tot splinters verbrijzeldtwee menschen werden oogen blikkelijk dood van onder de stukken der wagens van daan ge haald, terwijl een derde weinige oogenblikkeu later overleed zeven menschen zijn ernstig gewond en een aantal hebben ligtere verwondingen en kneuzingen ontvangen. Dc grootste hoedeufabriek van de wereld is die van Brook- lyuvoorstad van New-York. Zij houdt 1000 werklieden bezig, waaronder 200 leerlingen, en levert dagelijks 450 dozijn, meest vilten hoeden. In de fabriek worden jaarlijks 23 a 80,000 houten hoedendoozen vervaardigd en 100,001) van papier. Laatstleden zaturdag middag, heeft William Dove, te Cork, zijne slrat oudergaan. Donderdag te voren had zijne moeder, met zijne twee zusters en zijn schoonbroeder, den eerw. heerJenkens, van Madras, een treurig afscheid van hem genomen. Zijne oude moeder heeft hem, onder tranen, gesmeekt, zijne misdaad te be- bekenuen, als hij waarlijk schuldig was. Dove, diep bewogen, viel op zijne knieën en smeekte, met gevouwen handen, God om vergiffenis voor al zijne zonden zonder evenwel iels te zeggen, waaruit men zou kunnen opmaken, dat hij zich schuldig hield aan de gepleegde misdaad. Hij heeft zich alicen vergenoegd met. bet zeggenNa mijn doodzal de geheele waarheid aan het licht komen. De heer Wrighl, de bekende philantroop van Manchester, die, den avond te voren, een lang onderhoud met hem gehad heeft, is evenmin gelukkig geweest, maar vrijdag daarop, toen hij inet den eerw. J. Hortleyeen tweede bezoek bij hem bragt, heeft hij hein lot bekentenis zijner misdaad gekregen. Dove ver klaarde hemin tegenwoordigheid van den gouverneur der ge vangenis, dat hij zelf het vergift had gegeven; dat hij innig be rouw bad over zijne misdaad en dal hij zich ten hoogste verwon derd had over de welwillendheid, die reen aan een monster, als hij, bewezen had. De beweegredenen van zijne misdaad heeft hij echter in geenen decle willen opgeven. Men zegt, dat Dove eene geschiedenis van zijn leven in manuscript heeft achtergelaten, welke hij wil dat na zijn doodbekend zal worden gemaakt. Hij is naar de gereglsplaats gegaan, schijnbaar kalm en ge laten. Gelijk altoos heeft eene groote menigte deze treurige plegtig- heid bijgewoond. BURGERLIJKE STAND. Van 9 16 Augustus 183G. GEHUWD: B. H. Frensen en M. A. Jutte. W. G. F". Roeffel en T. Greven. BEVALLENN. Reinders geb. Smit Z. G. Budde geb. Fijnhaar D. A. Rilling geb. Wilteveen D. F. van der Wolt geb. Krijnen Z. Levenloos aangegeven I. OVERLEDEN: S. H. Vrieslander 54 j. M. Brandt 10 m. M. Grooff II w. C. Bruul 77 j. M. E. Talsma 21 j. J. M. M. Schols 2 w. A. Nchoeu 56 j. J. G. van de Velde 5 m. A. Wilbols 9 w. GEME1TGDE 32RI3721T. De leidsche kiezers hebben Mr. Groen van Prinsterer gekozen. In eene naburige gemeente van Rijsscl is eene jonge vrouw, welke reeds tweemaal aan tweelingen het leven schonk, thans bevallen van 5 kinderen: 5 jongens en 2 meisjes. Harddraverij te Medemblik 8 Sept. De burgerwacht in Arragon is ontwapend.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2