geheel in splinters gebarsten. Zelfs was er een begin van brand, veroorzaakt door het vuur der loconioliven. Een der reizigers werd onmiddelijk gedood. Eene dame gaf eenige oogenblikkcn later den geest; haar lijk is naar Zwijndrecht gebragl. De baron de Potter-Goelhals. van Gent" verloor zijne beide beenen. Na de amputatie te hebben ondergaan, overleed hij; Int ontzielde ligchaarn ligt thans op het station te Waes. Het getal der ge kwetsten is minstens 120, waarvan ecnigen in hel St. Elisabelhs- hospitaal te Antwerpen zijn opgenomen. Een hunner is, naar men zegt, een vlaamsch letterkundige. Een hollaudsch geestelijke, die zich op den trein bevond, heeft de stervenden in hunne laatste oogenblikken bijgestaan. Te Mout mart re was men bezig met een vat alcohol over te tappen, toen een knaap, die eene brandende kaars in de hand hield om bij te lichten, door eene onvoorzigtige beweging het vocht vlam deed vatten; hel fust vloog uil elkander met een ge weldigen slag, de glasruiten der nabij gelegen huizen werden verbrijzeld, vier kinderen bekwamen ernstige brandwonden; men vreest, dat twee hunner aan de gevolgen zullen bezwijken. Eene vrouw is reeds aan de gevolgen der bekomen wouden overleden en nog een zestal personen zijn min of meer ernstig gewond. Dezer dagen is te Dresden het prospectus verschenen voor eene nieuwe akademie en wel tot het opleiden voor het kleerma kers-vak. Dit denkbeeld is uitgegaan van de hceren Muller en Klemmde stichters van de reeds sedert eenige jaren aldaar be staande Deutsche Bekleidungs-Akademie, welke zij thans op een meer welenschappelijken voet willen reorganiseren. Volgens het plan zal het onderligt aan deze nieuwe akademie uit 5 doelen be staaneen wetenschappelijk, een praclisch en een technisch. Onder de vakken van hel eerste gedeelte vindt men er ook een voor wis- j kundige aardrijkskunde. Dat overigens de oprigling van deze j kleêrmakers-hoogeschool geheel uil beweegredenen tot nut van het j algemeen geschiedt, wordt nadrukkelijk verzekerd. Den'15 Augustus 11. heeft, ten gevolge van onvoorziglig om gaan met kaarslicht, in eene steenkolenmijn tusschen Oldbury en Dudley, eene geduchte ontploffing der gaslucht plaats gegrepen, j waardoor 10 arbeiders het leven hebben verloren en verscheidene anderen zijn gekwetst. Het pruisische oorlogsfregat Dantzig, voerende de vlag van prins Adalbert, opper-admiraal van Pruissen, heeft oeue ontmoe ting gehad met de barbarijsche riff-zeeschuimers. Z. K. II. de plaats willende zien, waar eenige jaren geleden een pruisisch vaartuig was geplunderd geworden, trachtte in eene der sloepen j van het schip aan land te komen, doch bij het naderen van liet strand werd op hem geschoten. Daarop keerde de prins naar het fregat terug, kwam weder met gewapende booten en deed een moedigen aanval op de roovers welke bij tegen een heuvel op dreef; doch daar werden zij geheel door de vijanden omsingeld en genoodzaakt, onder bescherming van het geschut des fregals, naar de booten te retourneren. De prins ontving een kogel in zijne dij, zijn adjudant werd doodclijk gekwetst £cn gaf kort na hét aan boord komen den geest, een stuurman werd door den elleboog geschoten, 7 man pier equipagie verloren het leven en 17 werden gekwetst, van welke 5 op de plaats werden gelaten, omdat het niet mogelijk was hen weg te halen. De wonde van den prins beterde. Men dacht, dat door eenige mogendheden eene expeditie tegen de vermetele riffbewoners zoude worden ondernomen. De pruisische regering zal de schitterendste satisfactie eischen en wacht op de overkomst van den prins tot het vaststellen van maatregelen. Aangaande de feestenbij gelegenheid der krooning van den Czar te Moskou, zijn eenige bijzonderheden bekend, welke een denkbeeld van hunne grootheid geven. Algemeen en buitengewoon luisterrijk zal de verlichting der wijduilgeslreklc stad zijn; die van het Kremlin alleen zal nagenoeg 500,000 gulden kosten. Overal zijn reeds slellaadjes opgerigt. Hel Kremlin wil men zoo illumineren, dat de tallooze koepel daken, in tarlaarschen trant met hunne grillige vormen en uit de meest verschillende tijdperkenhunne eigene gedaante zullen behouden en verloonen. Het vuurwerk, op het plein van Khodijuski het kamp der garde, zal geheel oorspronkelijk zijn. Tot sluiting van het looueel zal een verecnigd korps muzikan ten van al de regimenten der gardemeer dan duizend man sterk, een nationaal gezang aanheffen. Kanonnen, welke door eleclrische draden aan het orkest zijn verbonden, zullen de plaats vervullen van de turksehe trommelsals er op een gegeven leeken salvo's geschut moeten gelost worden. Een brief uit Parijs van jl. dingsdag, bij de kölnische Zcilung ontvangen, spreekt van talrijke arreslalien, in den na middag van dien dag gedaan; omstreeks twee honderd personen zouden op straat door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld zijn. De reden daarvan wordt niet gemeld. Men verhaalt, dat in de maand Mei een beroemd fransch geneesheer te Berlijn, Weenen en Praag met de sommileiten in het medische vak consulten heeft gehouden over een zijner pa tiënten die aan eene leverkwaal leed. De fransche arts wenschte te weten of de baden van Karlsbad voor den lijder gunstig zouden zijn. Dezer dagen ontving de geconsulteerde berlijnscho genees heer eene kostbare snuifdoos en een brief van zijn frauschen collega, als blijk van zijne erkentenis. Hij schreef, dal men waarschijnlijk zou hebben geradenwien de raad zou ten goede komende consultatie had echter het doel niet bereikt, want een keizer is zelfs bij de keuze zijner geneesmiddelen aan de politiek gebonden. Het blijkt dus, dat het vroegere berigt eener door den keizer der Frauschen voorgenomen reis naar eene duilsche badplaats niet geheel ongegrond was. BURGERLIJKE STAND. Van 1G 25 Auguslug 1856. GEHUWD: P. Koomeu en A. J. Smit. J. C. Lingeman en J- E Dupont. BEVALLEN A. Kikkert goh. Boll Z. E. Broek geb. Knijn D. T. van der Hulst geb. Klijn D. A. Dol geb. Pinxter D. J. Waleson geb. Strikker Z. T. Bier geb. Kooij D. G. Hoornsman geb. Hoogvorst Z. S. Kos geb. Nol Z. N. Zander geb. Hoogschagen Z. J. Verhagen geb. Zeeman Z. OVEItLEDEND. Snooker 12 d. J. J. A. Bakker 7 m. C. Schutter 2 j. M. de Haan 17 d. A. de Bruijn 46 j. D. Sc'uoonbergen 55 j. 3EME1TC-DS BBBIOTEIT. Mr. J. v. Leiinep heeft in het ielterk. congres te Antwerpen de lachspieren der taalbeoefenaars in beweging gebragl, door het aan halen van ellendige vertalingen uit het Fransch in liet Holl. De landgenoolen van het hemelsche rijk weigeren belasting te be talen: de finanticle nood wordt te Peking met eiken dag grootcr. Napoleon III heeft de ridderorde van den II. Andreas le kl. van Alexandcr II ontvangen en deze wederkcerig het grootkruis van 't legioen van eer van zijn confrater. In Amst. is een besje van 8U jaren door een poslkarretje overreden en gekwetst aan hoofd en armen naar 't. gasthuis overgebragt. Het engelsche eskader zal in de zwarte zee blijven tot aan de geheclc uilvoering van het vredesverdrag. De Turken zullen den vuurtoren op het Slangen-eiland onderhouden. De Morning Adverliser meldt, dal de cngclsch-amerikaanschc geschillen eindelijk formeel zijn

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2