PSÏÏILL3T01T. M ARENGO, bijgelegd. De Hartjesdag (18 Aug.) is door 'de Amster dammers en]Haarlemmers op de gebruikelijke wijze gevierd, tol groole ergernis van hel afschaffinggenoolschap, Te Andijk zijn 5 huizen lot den grond toe afgebrand. In de voormiddag- godsdienstoefening, jl. zondag in de herv. kerk te Apeldoorn ge houden is een der toehoorders door een beroerte aangetast eu subiet overleden. Te Huil zijn 21 kostbare paarden voor den keizer van Rusland ingescheept. In Henegouwen hebben 5 broeders met sikkels hevig gevochtenzij waren bezig een rogge veld ie maaijen en kregen om eene niets beduidende zaak twist. Te Puebla is eene zamenzwering onder de geestelijken ont dekt. De Suez-lelegraaf is geopend. De ph gtige intogt van keizer Alexander te Moskau blijft bepaald op 29 Aug. In de lombardsteeg te Amst. is het onderste gedeelte van een huis uit gebrand. In den Haag is een kind uit de tweede verdieping van een huis dood op straat gevallen. De ontruiming der Donauvorslendommen door de ooslenrijksche troepen zal weldra haar beslag krijgen. De groothertog van Baden sukkelt aan ver val van krachten. De keizerin van Frankrijk verkeert, volgens de geruchtenin gezegende omstandigheden. De spaansche regering is voornemens de constituerende Cortes te ontbinden. Te Lissabon hebben ongeregeldheden plaats gehad, onder voor wendsel van de duurte der levensmiddelen. De vereenigde troe pen van GuatimnlaSalvador en Honduras hebben de grenzen van Nicaragua bereikt. Men heeft opgemerkt, dat vele aanzienlijke Russen hunne kinderen naar Parijs zenden, om aldaar opgevoed te worden. Te Melz worden proeven genomen om door middel van de electriciteil de snelheid der projectielen te berekenen. Naar Algcrie zullen Indianen eu Chinezen worden overgebragt om er de zijde- eu katoen-cultuur in te voeren. In de kalkhavcn te Dordrecht is een barkschip, dat bijna geheel was gelost, op zij gevallen en vol water gcloopen. Een zaandammer molen maker heeft den min. van binnenl. zaken een plan aangeboden om het Oude IJ eu het Wijkermeer droog te maken en tot bouw land in te rigten. Uil de gemeente Rouveen zijn 50 landver huizers vertrokken, koers zettende naar N. Amerika. Een am bassadeur van den bey van Tunis is te Parijs afgestapt met eene wieg voor den kroonprins. 10 vreemde prinsen zullen de krooning van keizer Alexander bijwonen. Op til in Sept. groote militaire manoeuvres der 5 gecombineerde wapens van ons leger op de vlakte tusschen Bergen, Valkenburg en de omstreken van Maastricht. Tusschen Veeuendaal en Maarsbergcn is ecu spoorwegwachlcr door den sneltrein overreden. Men wil een standbeeld voor koning Lcopold te Antwerpen oprigten. De hertog van Mecklenburg heeft het pruisischc leger moeten verlaten ter zake van wissels, door hem onderteekend voor aanzienlijke sommen ten voordeele van ecnige berlijnsche woekeraars. De keizer van Frankrijk laboreert aan rheumatische hoofdpijn. Als men de poorten van Alessandrie verlaat, treft men eene ruime vlakte aan, welke zich aan de eene zijde tot aan de Alpen uitstrekt, ter andere zijde tegen eene keten van wijnbergen, tui nen en factorien aanschiet. De weg, die door de lagchendc weiden der vlakte kronkelt, gaat de Bormida met eene brug over. Hier begint de vlakte van Marengo, op welke Bonaparte, van den St. Bernhard afgedaald, den beroemden veldslag den 14den Junij 1800 leverde. Deze Landstreek waarop 90000 man lang en bloe dig stredenis eene der vruchtbaarste des lands geworden. Toen maals zag men daar maar twee gebouwende factorij des hospi taals van Alessandria en de nederige herberg van Marengo, de pleisterplaats van voerlieden. In een kamertje van die herberg schreef Bonaparte de voorwaarden van den vrede voor, op aan vraag van den afgezant van den generaal Mclas. Hier zat hij aan eene tafel van ruw hout, om aan Z. M. den keizer van Oostenrijk den brief te schrijven, die begon met de woorden: »C' est du champ de bataille ir.èinc, au milieu des soulfrances d'une mullitude de blcssés, entouré de quinze mille cadavres, que je conjure S. M. d'écouter la voix de 1' humanité." Eu inderdaad hoorde Bona parte, toen hij dit schreef, het steunen der gekwetsten, die hij honderden in de ruime vertrekken der herberg ondergebragl waren. Hel aanzien van Marengo is sedert 1845 aanmerkelijk veranderd. Waar eens de herberg stond verheft zich thans een paleis, hetwelk enkel opgerigt werd wegens deze kamer, waar Napoleon zich na den veldslag eenige dagen ophield. De kamer, waarin zoovele gekwetsten opgenomen warenen in welke zoo menige dappere krijgsman stierf, bleef in haren ouden slaat. Voor de facade van hei paleis verheft zich het marmeren standbeeld van den eersten consul. In het groote en ruime paleis zijn overal herinneringen aan den beroemden veldheer. In eene zaal zijn de episoden van den veldtogl van Egypte, in eene andere die van den slag van Austerliiz, die van Jena, de overgang over de Arcalebrug. In den tuin vindt men insgelijks napoleonsche gedenkleekenendaar hier planten en struiken van het eiland AT. Ilelcna slaan. Eene kapel, aan de dapperen van Marengo gewijd, vertoont, door ijzeren traliën, urnen met meiischelijke beenderen gevuld, van bet slagveld, waar zoo vele offers vielen. Hier staal op eene granietplaats de buste van den generaal Dessaix, die door zijnen dood de overwinning voor de Franschen verwierf. Wijders is daar het graf van Napoleon naauwkeurig nagebootst. Hel gedeelte dat den bezoeker het minste aantrekt, is de kamer der voormalige herberg, nog in denzelfdeu staat als in 1809, met hare balken, de hemelsblaauw geverwde zoldering, steenen vloer, vensters met ijzeren tralies en lompe tafel van wit hout. Aan de muren zijn op hel slagveld gevonden reliquien opgehangen: bajonnetten sabels, geweren, palrooulasscheutrommen enz. In eene glazen kast vindt men de tinnen inktkoker en hel 20 francstukhetwelk Napoleon Ie dier gelegenheid lot cachet diende. In eene stad in het westen van Amerika kwam onlangs een beroemde violist op het denkbeeld, als een duivel behoorlijk van horens en staart voorzien, op te treden en zoo het Carneval de Véuise van Paganini uil te voeren. Buitendien verborg hij op verscheiden punten van de zaal eenige muzikanten die hem in zijn spel moesten afwisselen. Het salansche concert werd in reusachtige plakkaten en bewoordingen, die de haren te berge de den rijzen aangekondigd. De dag van het concert kwam de zaal was overvol eu de duivel verscheen en werd met daveren den bijval ontvangen. Hij zag er dan ook overheerlijk uitop zijne horens was niets aan Ie merken zijn staart had de behoor lijke lengte en zijn roode huid schitterde als de schaal van een gebraden kreeft. Eenige minuten lang wandelde hij op en neer en nam de gepaste posilicn aan om de gemoederen der toe schouwers voor te bereiden. Eindelijk stond hij stil, hief lang zaam zijn viool op, beschouwde zijn strijkstok en plotseling begon als op een toeken, een helsche muziek. Naauwclijks had hij de helft van hel thema afgespeeld, toen een onziglbaar instrument de melodie opvatte, en op zijne beurt weder door eveneens onzigl- barc instrumenten gestoord en afgelost werdwelke ten laatste uit alle hoeken der zaal zich deden hooien. Gedurende deze za- meuspraak der helsche geesten wandelde de duivel met groole stappen heen en weder op bet. tooncel, liet van lijd tot tijd een helsch gelach hooien en herhaalde als de beurt aan hem kwam, met indrukwekkende variaticn de melodie, die van alle zijden weerklonk. Het concert sloot met een tutti, dat zelfs de bedaard- sten met schrik en ontzetting vervulde. Langen tijd heeft men van dit zonderling en den senaat der Amerikanen zoo goed ken schetsende concert gesproken,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3