3EME1TGDE BEBIGTB1T. FETJIIaLSTOlT. Indische afgodendienst. van 20 Jnnij. In het jaar 184a werd de Arrarat door Moritz Wagner en Abich beklommen en geologisch onderzocht en be schreven. Eene nieuwe methode, om het springen van stoomketels te voorkomen, die zeer goed moet blijken te zijn, wordt thans in Engeland toegepast. Het gcheele toestel beslaat in een knievorrnig gebogen pijp, die den ketel met den schoorsteen verbindt en in eerslgenoemden op de doelmatigste wijze onder hel gewone waterpas uitloopt. Op deze plaats is de aan den eenen kant gesloten pijp voorzien van gaten van ongeveer ecne halve duim middellijn en deze galen zijn verstopt met eene ligt smeltende metaal-composi tie, waarvan de graad van smeltbaarheid berekend moet worden naar de drukking van den ketel. Wanneer nu hel water in den ketel beneden het niveau daalt, komt de pijp bloot, de hitte van den oven werkt op het smeltbare metaal, dat smelt, de sloom ontsnapt door de pijp en dooft spoedig het vuur uit, waardoor niet alleen het gevaar van het springen des ketels vermedenmaar ook de langere schadelijke werking van het vuur van den water- warmen ketel weggenomen wordt. Men heeft reeds lang ligt smelt bare melaalcornpositien gebruikt, doch dan werkte de hitte van den stoom er op en hier direct de hitte van den oven. Op den 10 dezer heeft in de nabijheid van Plefler (Zwit serland) een bergval plaats gehad. Reeds sedert lang had men dien val te gemoet gezien, tot dat men eindelijk op boveuge- noemden dag des namiddags ten 5 ure de bergtopbekend onder den naam van Eckkopt, op zijnen grondslag zag waggelen en daarop met een donderend geweld nederslortenalles op zijnen j weg, bosschen en akkers, medesleurende. Vele uren in het rond werd die val gehoord; gelukkig heeft men geen menschenlevenste betreuren. BURGERLIJKE STAND. Van 25 50 Augustus 1856. GEHUWD: J. W. Muller en M. Kikkert. J. de la Court eu A. Konijn. BEVALLEN: M. Rilter geb. Willems Z. A. Roozcboom geb. Reemer. Z. E. E. Corper geb. Duits D. F. Boll geb. de Held Z. A. K. van der Veen geh. Post Z. M. G. Hesterman geb. de Klerk D. V. Snel geb. de Ring Z. OVERLEDEN: J. M. Schouten 4 m. G. M. Roomeijer 9 m. C. Boos 57 j. B. Vos 19 m. Een aangespoelde drenkeling. Onze min. van binnenl. z. heeft een diplomatiek diner gegeven gegeven op zijne buitenplaats. In het hotel der Louvre te Parijs heeft, een banket plaats gehad van 600 franschc, eugelschc, sar- dinische en turksche docters. Te Stockholm is de cholera uit gebroken. De maarschalk Pélissier zal met de weduwe van den adm. Bruat in 't huwelijk treden. De spaansche ministers heb ben besloten de constitutie van 1845 weer in 'l leven te roepen. In Griekenland hebben zich drie nieuwe rooverbenden vertoond De ex-koningin van Oude is gesluijerd ineen draagstoel te Sou- thampton gearriveerd, gevolgd door 6 hofdames en 100 perso nen. Tc Jeruzalem wordt een casino opgerigt om hel gezellig verkeer met de Europeanen te bevorderen. De britschc dag bladen behelzen scherpe artikels tegen Napels. De regerende hertog Ernst van Saksen Koburg Golha is bezig met het vervaar digen van zijne vijfde opera. Te Woerden is een Paling tot raadslid verkozen. De Anna Paulowna-poldcr heeft reeds eene bevolking van 1000 zielen. In de prov. Groningen is een Sjarig kind bij het koolzaaddorschen door jenever treurig aan zijn einde gekomenmen had het te veel laten mededrinkenDe sardi- nische regering beijvert zich om aan Pruissen welgevallig tp zijn. De onlusten in Montenegro nemen in uitgestrektheid toe. Op den spoorweg tusschen Maiuz en Frankfort is de trein, over brengende een bat. ooslenr. infanterie, door het al te snelle rijden uit het spoor geraakt: 7 dooden17 zwaar gekwetsten eu 50 ligt gewonden Keizer Napoleon zal te Foulaiuebieau en Compiègne groole jagtpartijen geven. Een ftanseh wetgever heeft een hoek g<schreven om te bewijzen, dal Socrales gek was! Te Lissabon hebben graanschepen gelost, onder bescherming der gewapende magl. Generaal Changarnier is te Osieude aangekomen om de baden te gebruiken. In China is het getal bedelaars, ten ge volge van de onophoudelijke opstanden der laatste jaren ontzettend toegenomen.Te Moskou zal een monstermaallijd gehouden wordenaan welken 25,000 menschen zullen deelnemen. Een visscher heeft in de wassenaarsche Watering op céuen morgen ruim 1200 pond visch gevangen, meest brasems en snoeken. De keizerin van Oostenrijk heeft de kraamkamer verlaten. In de hoofdstad van Frankrijk wonen meer dan 150,000 Duilschers. De beerenmnlsen der nederl. grenadiers zullen afgeschaft en door chakots vervangen worden. De Russen hebben de fortifi catiën van Toullscha doen springen. Te Londen is eene vrouw van 104 jaren wandelende op straat doodgebleven en te Ediuburg is eene jutvrouw overleden, in den ouderdom van 108 jaren. Op Si. Domingo is eene geduchte revolutie uitgebarsten. De generaal Cavaignac heeft zich naar Londen begeven. In Amst. is het huis van een slroohoedenwinkelier geheel eu het daarover gelegen huis gedeeltelijk uitgebrand. Het garnizoen te Weenen heeft voor den keizer oefeningen in het vuur volbragt. De bank te Wiesbaden zal het winterspel invoeren. De keizer van Frank rijk amuseert zich met zijne keizerin te Biarilz. Prins Adalbert van Beijercn is jl. maandag te Madrid getrouwd. De grootvorstin Olga van Ruslaud wordt te Scheveuingen verwacht. De porte maakt eene expeditie gereed tegen Moutenegro. Naar het verhaal van een' engelsch zendeling in Hindostan. Ik had dingsdag avond, toen ik van Puna terug kwam, hij het dorp Saswad gelegenheid, om ooggetuige te zijn van het zooge naamde haakslingeren. Voer den tempel van Bhairava bevindt zich een kringvormige steenen hoogte, in welker midden een sterke dikke paal van omtrent 20 voet hoog. Aan den top van dien paal is een andere sterke boom bevestigd welke om eene as vrij kan ronddraaijende beide armen van dien boom waren even lang en zwaar. Op cenigen afstand was eene verhevenheidwaarop een sterk korps muzikantendat de gewone oorverdoovende instru menten bespeelde. Bij mijne aankomst was juist eene pauze ingetreden. Men verhaalde mij, dal ongeveer 50 personen dien dag den haak hadden genomen eu blijkbaar was het dienstdoende per- soneel vermoeid. Er stonden veel toeschouwers, die op het her vatten der plegligheden wachtten. Ik vroeg aaneen jongen Bram in of hij ook den haak dacht te nemen. Met verwondering zag hij mij aan en zeide: »Ik? hoe ik? ben ik dan geen Brair.in? En voegt het dan aan geen Bramin? Zoo iets zoude onge hoord zijn, was zijn antwoord, maar het is geheel in den regel bij de Kubis en andere kastenhet behoort tot hunne gebruiken. Maar daar verraden ecnige schelle toonen in de verte het naderen van iemanddie slingeren wilvijf of zes muzikanten komen met deftige schreden aan, terwijl het orchest hij den tempel, in wan luidende toonen wedijvertvier personen dragen eene soort van verhemelte en daaronder gaat eene vrouw, zij zal slingeren. De menigte maakt voor haar plaats. Zij nadert den hefboom. De eene arm des hefbooms wordt omlaag gehaald en ik heb dc gelegenheid den daaraan hangenden haak naauwkeurig te

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3