WEEKBLAD den HELDER m het fflWEDIEP. M 37. 1856. MAANDAG 8 SEPTEMBER. ITXEUWSSIJDIXTSSIT. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VEERTIENDE JAARGANG. ADVERTENT1EN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 September 1836. jl. Woensdag middag arriveerde alhier van Scheveningen Z. II de Erfprins van Saxen-Wcimar, begeleid door hoogstdeszelfs gou verneur en secretaris. Na liet diné bezigligde Z. H. de haven werken benevens het kustlicht Kijkduin. Den volgenden dag ver toefde Z. H. op Zr. Ms. fregatten de Ruiter en Doggersbank en is gisteren vertrokken. Z. II. had zijn intrek genomen in het hotel den Burg. Op Zalurdag den 20 September eerstkomende zal de eerste wedstrijd plaats hebben van de onlangs alhier opgerigte Noorder Zeil- en Rocivereeniging. Naar wij vernemen, zal er voor de leden een afgesloten terrein op den dijk, voorzien van orchest en buffet in orde gebragt zijn, terwijl het feest des avonds met een bal in het lokaal Tivoli zal besloten worden waarop alleen HH. inteekenaren met hunne dames zullen worden geïnviteerd. Heden morgen is Zr. Ms. fregat de Ruiter van de reede in de haven gesleept. Het vertrek van Zr. Ms. fregat Doggersbank is bepaald op maandag den 8steu dezer. Het heeft Zijne Majesteit behaagd bij besluit van den -iden dezer, Zijne Koninklijke Hoogheid Willem Nikolaas Alexander Frederik Karei HendrikPrins van Oranje, thans luitenant ter zee der 1ste klasse, te bevorderen tot kapitein-luitenant ter zee a la suite. Z. M. heeft mede, bij bovengemeld besluit, Z. K. H. den Prins van Oranje, kapitein bij het 1ste bataljon van het regcmcnl grenadiers en jagers, a la suite van het corps, benoemd tot ma joor, en bij een nader besluit van de zelfde dagleekeningge noemden Z. K. H. van majoor bevorderd tot luitenant-kolonel. Voorts heeft Z. M.bij bovengemeld besluitgoedgevonden Z. K. H. den Prins van Oranje, te benoemen tot grootkruis der orde van den nederlandschen leeuw. Uit Cromarty wordt dd. 50 Augustus de aankomst aldaar gemeld van het nederlandsche oorlogstoomschip Merapimet den prins van Oranje aan boord. Z. K. H. was voornemens dien dag aan wal te gaan en over land naar Leith te vertrekken, waar het stoomschip hem eenige dagen later zoude komen afhalen. Men wil welen dat. met de 251sle staats-lolerij van re geringswege onderscheidene veranderingen in het plan zouden worden gemaakt, dat sedert geruimeu tijd gevolgd is. Den 5 dezer begaf zich de justilre van Hoorn naar hel dorp Ahbekerk, om onderzoek te doen naar eene misdaad, den vorigen nacht aldaar gepleegd. Eene dienstmaagd bij eenen rijken boer, Spaanders genaamd, slichtte brand ten huize van haren meester, omdat haar geweigerd werd nog eenen nacht op de plaats heb bende kermis uit te gaan. Haar boos opzet gaf zij te kennen door op de weigering te zeggen, dat zij zulks zou betaald zeilen, welke bedreiging men in den wind sloeg; doch de booze voerde haar opzet uit en weldra zag men daar de uitwerkselen van. Gelukkig kon men den brand spoedig meester worden, hoewel er al vrij wat schade door veroorzaakt werd. Gedurende de heete Augustus-dagen had op een der berner Alpen (gemeente Adelboden) het volgende ongeluk plaats. Den 2lsicn Augustus jl. verliet de vrouw van een bergbewoner, door een driejarigen knaap en een zesjarig meisje vergezeldterwijl er een onweder kwam opzetten, eene naburige hut, om naar hare eigene woning terug te kecren, doch verdwaaldeen viel eindelijk, met het knaapje op den arm en het meisje aan hare handafgemat op den grond neder. Na verscheidene uren in oninagt gelegen te hebbenontwaakte zij en vond het meisje bevroren naast haar liggen. Dit berigt is aan eene officiële bron ontleend. Te Padang is een sloep van de daar ter reede liggende oorlogschoener Padang omgeslagenterwijl zij herstelden uit het hospitaal moest overbrengen. Er waren 15 Europeanen en 3 Javanen aan boord. Bij den Apcnberg sloeg de boot om5 Eu ropeanen en 2 Javanen werden gered, de overige 11 man ver dronken. In een dagblad van Richmond, in de Ver. Staten vindt men het volgende marktberigt: «Nooit is de vraag naar slaven zoo groot geweest als in de maanden Mei, Junij en Jnlij, daar anders gewoonlijk de zomermaanden flaauw voor dit artikel zijn. Slavinnen van de eerste soort worden thans met 1000 tot 1100 dollars betaald, mannen van de eerste soort met 1250 tot 1300 dollars. Eene jonge bijzonder knappe negerin gold 1700 dollars. Vele negers werden op speculatie gekocht en er liggen gewis nog 5 mill. dollars gereed om in deze koopwaar geplaatst te worden." In een brief uit Noord-Amcrika leest men het vpfgendfi^ Twee leden van het huis der representanten bevoudei} zich lc

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1