Naar wij vernemen, heeft het linieschip de Kortenaav het oorlogslïegal de Rijn als wachtschip vervangen. Zr. Ms. brik Zeehond, kommandant van Vreelandis eergister avond hier binnengekomen uit de Noordzee. Uit Callao wordt dd. 12 Julij een verschrikkelijke moord gemeldgepleegd aan boord van het amerikaansche schip Elvira kapitein Crosby, welk schip den 28sten Maart 11. van Havre ver trokken was. Gedurende het oponthoud van de Elvira te Callao, had de ka pitein Crosby den heer Smilhluitenant van het amerikaansche oorlogschip Sa ra togaals 1ste stuurman aanboord genomen. Deze verandering had plaats gehad met toestemming van kapitein Traak bevelhebber van de Saragotaen cenige dagen daarna ging de Elvira van Callao onder zeil met eeue bemanning, die uit ma trozen van allerlei natiën was zamengesteld. Den achttienden nacht der reis, toen de Elvira met een zeer gunsligen wind haren koers vervolgde, kwam de heer Smith te middernacht op het dekom de wacht te doen. Het weder was zoo fraai, dat niemand builen hem, den man die aan hel roer en een ander die op den uitkijk stond, wakker waren. De overige manschappen van de wacht, hadden de gunstigste plaatsen uitge kozen, om zich aan den slaap over te geven. Ten 1 ure 's nachts ontwaakte een der matrozen, die op hel dek ingeslapen was, doch hij bleef in eene wcrkelooze positie tot half twee ure. Het was de gewoonte, dat de dienstdoende officier van de wacht het uur op eene kleine klok, op het achterdek aangaf, en de man die op den voorsteven op den uitkijk staal moet dan onmiddelijk antwoorden op de groote klok voorop. Verwonderd van het ge wone antwoord niet te hoorenbegaf de heer Smilh zich naar den voorsteventen einde te zien of de matroos ingeslapen was of zijn post verlaten had. Alsloen was een matroos die op het dek geslapen had, maar even te voren ontwaakt was, getuige van een verschrikkelijk too- neel. Op hel oogenblik namelijkdal de heer Smilh de ladder opklom, die naar den voorsteven geleidde, volgden drie man der equipagie, die te voorschijn kwamen uit de schuilhoeken, waar zij zich gedurende het eerste gedeelte van de middernacht-wacht verborgen hadden, in alle stilte den ougelukkigen officier, voor wien zich nagenoeg op het zelfde oogenblik de man op den uitkijk plaatste. Zonder een enkel woord te spreken, wierpen deze vier ellendelingen zich op den heer Smith, zoodra hij den voet op den bak gezet had en terwijl drie hunner hem met drie dolksteken troffen, verbrijzelde de vierde hem de hersenpan door een slag met een ijzeren stang, van meer dan la pond. De drie met dolken gewapende mannenverlieten vervolgens den voorste ven terwijl de vierde moordenaarhet slagtoffer bij een been grijpende, het in zee wierp nadat hij hel nog op nieuw twee slagen met zijn verschrikkelijk moordtuig had loegebragl. Dit verschrikkelijk tooneel had slechts weinige oogcnblikken ge duurd doch de ongelukkige Smith had evenwel den tijd gehad drie kreeten te doen hooren, die den hofmeester deden ontwaken. Deze haastte zich daarop onmiddelijk den kapitein Crosby te waar schuwen die dadelijk op hel dek sprong en de moordenaars bezig zag zich van hunne wapens te ontdoen door die in zee te werpen. Deze voorzorg was echter vruchteloos, want de schuldigen zouden zich reeds door hun verward voorkomen verraden hebbenook dan wanneer zij niet bij het plegen der misdaad waren ontdekt gewor den. De kapitein Crosby aarzelde geen oogenblik en deed de vier moordenaars in boeijen slaan; en dit was zoodra niet verligt of de matroos, die getuige geweest was van den moord, kwam daarvan al de bijzonderheden vertellen. De boeijen der schuldigen werden nu verdubbeld en toen men te Callao terug kwamdeed kapitein Crosby een omstandig verhaal van het gebeurde aan den amerikaanschen consul aldaar. Deze, die de komst van een amcrikaansch oorlogschip wilde af wachten om de schuldigen daarop over te brengendeed hen zoolang naar de gevangenis brengen. De moordenaars hadden toen de stoutmoedigheid lol verschooning hunner misdaad de gestreng heid bij te brengen, waaraan de heer Smith zich gedurende de dienst schuldig maakte, hetgeen geheel en al in strijd was met de verklaring der equipagie, zijnde het overtuigend geblekendat de moord zonder cenige beweegredenen was gepleegd en met eene koelbloedigheid aan kanibalen eigen. Het verhaal, waaraan bovengenoemde gebeurtenis ontleend is, voegt er bij, dat de vier moordenaars te Callao uit de gevangenis hebben welen te ontsnappen en dal men weinig hoop had hen op nieuw in handen te krijgen. Uit Slutgard meldt mendat het aldaar op dit oogenblik vergaderd congres van philologen en oriëntalisten aanzienlijk in getal toeneemt, daar het getal leden reeds tot 500 a 40Ö ge klommen is. Onder de kwestienwelke in eene der laatste zit tingen ouder de geleerden behandeld is, meldt men, dat die, welke door prof. Haszler geopperd is, te weten of de ouden al dan niet met tabak gerookt hebbentot eene vrij levendige woor denwisseling aanleiding gegeven heeft. Ten dezen aanzien voerde men aandat er onder de oudheden pijpen gevonden warenzon der dat een der oude of iniddeleeuwsche schrijvers ze vermeld heeftwel waren bij Plinius aanwijzingenvolgens welke de ouden werkelijk uit eene fistula gerookt hadden. Toen een der leden, om deze kwestie uit te maken, een chemisch onderzoek voorstelde, namelijk, om bij de onder de romeinsche oudheden, gevonden pijpen na te gaan of daarin sporen van tabaksasch te vinden waren, zeide prof. Haszler, dat dit niet te doen was, daar bij zelf uit de in zijne berusting zijnde oude pijpen gerookt had. Dit intermezzo wekte groote belangstelling bij het leeken- publiek. Dezer dagen is door twee mijnwerkers bij Charleroy eene weddenschap gewonnen, waarbij zij een feestmaal voor 14 perso nen alleen gebruikten. Het bestond uil twee hammen van 7 pond, tien kilo's aardappelen, een konijn van drie pond, een brood van zes pond, twee en een halve kilo druiven, acht en dertig glazen bier en achttien glazen frauschen brandewijn. Zij hebben zich zeer goed daarbij bevonden en den volgenden dag in gezonden toestand hunnen arbeid hervat. Prins Oscar van Zweden, tweede zoon des konings, is met prinses Sophia van Nassau, jongste zuster des herlogs, verloofd. De prins, die zich thans bij het nassausche hof te Neuwied be vindt en door zijne bezoeken aan verschillende hoven van Europa algemeen gunstig bekend staat, is den 21sten Januarij 1829, de prinses den 9den Julij 185G geboren. De jongste brieven uil Moskau geven verslag van den feest maaltijd, door de kooplieden van die stad aangeboden aan de of ficieren van hel leger der Krim en aan de dcputalicn uit de sol datendie aan dien veldlogt hebben deelgenomen. Dit monster- maal had plaats in de zaal der manége, naast het Kremlin gele gen welke voor deze gelegenheid in eene eetzaal was hervormd. In het inwendige van de manége was het maal gereed gemaakt voor 2500 officieren, die hierop genoodigd waren, en in den tuin dat voor de 1700 soldalen, welke uit de verschillende rcgemenlen waren gekozen. Dit diner, voor ruim 4000 gasten, heeft 400,000 fr. gekost. De jongste tijdingen uil Syrië doen vreezen dal de groothcer- lijke firman tot emancipatie der rajahs in dat gedeelte des rijks niet zonder storing van den openbaren vrede in werking zal kunnen gebragt worden. Volgens berigtendie nog onvolledig zijn, maar evenwel een denkbeeld van den staat der zaken kun nen geven zou de christelijke bevolking van den Libanon wei geren het regt te betalen hetwelk door de Portc als vergoeding 'i voor de voorluopige vrijstelling van de kijgsdienst gevorderd wordt,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2