WEEKBLAD van den m het f 27 OCTOBER. M 44. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij C, BAKKER Bz., te Nieuivechep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. 1836. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer IS centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. MAANDAG VEERTIENDE ITIBÏÏWSÏIJDIÏTGS1I. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 October 1836. In de zitting van den gemeenteraad op dingsdag den 21 dezer waren afwezig de hceren Schoon en van Herwerden. De vergadering werd door den burgemeester voorgezeien. De noluien der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Na voorlezing van het rapport omtrent het onderzoek van het voorstel lot afschaffing der belasting op den turf, werd beslolcu, voor het volgende jaar nog niet lot die afschaffing overtegaau onder aanbeveling aan burgemeester en wethouders, daarop, hij het onlwerpen der begrooling voor het jaar 1838, indachtig te zijnals wanneer weliigl een gunstiger evenwigt tusscheu ont vangsten en uilgaven, daarloe zal kunnen leiden. Daareulegen werd met eenparige stemmen besloten de belasting op do steenkolen met 1 Januarij e.k. afleschaffenop de gronden in het voorgelezen concept-besluit vervat. De begrooling der gemeente voor het jaar '1837 werd daarna verder behandeld en de inkomsten en uilgaven vastgesteld op eene somma van 90551).62}. Na de benoeming van den heer G. J. van Hoolwerff tot lid van het burgerlijk armbestuur in deze gcmecutein de plaats van wijlen den lieer C. J. Hoogvorstwerd de vergadering gesloten. Gislcren is hier eene exercitie gehouden met ccne der brand spuiten van de gemeente, bevestigd aan een der fonteinen van de waterleiding. Deze exercitie werd gehouden in tegenwoordig heid van burgemeester en weihouders en heeft uitmuntend voldaan zoodat menin geval van brandvoor deze voor de gemeente zoo nuttige ondernemingmet voordeel gebruik kan makengelijk bij den brand in de vorige week is gebleken. Z. M. beeft aan den kapileiu-lnilenant ter zee P. van Woeldereneen pensioen verleend van 1100 "sjaars en hem opgedragen de betrekking van havenmeester der marine alhier. Aan den adjunct--administrateur en magazijnmeester bij het marine-hospitaal alhier, W. IE. i) in gigaan wien de rang van 2den luitenant is toegekend, op zijn verzoek, verleend den rang van Isten luitenant, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Op den 21 Oct. jl. is te Texel, dwars van de ton van de Scheer, een buitengewone groole nog levende visch gevonden; de lengte is 70 voet, de staart 12 voet breed, dc dikte was nog niet bekend, maar dezelve zat op 8 voet water aan den grond, zeven personen zaten op den rug te spek snijden. Voorde rariteit JAARGANG. heeft men een oog uil den kop gesneden, hetwelk zoo groot is als een koolraap Met diep leedwezen zal men voorzeker de treurige tijding vernemen, dat jl. woensdag avond onze vaderlandsche dichter Tollens te Rijswijk in 76jarigen ouderdom overleden is. Hij blies den laalslen adeuitogt uitterwijl hij bezig was met hel nazien van drukproeven. Werd het nederlandsche volk, eenigen tijd ge leden, verontrust door de mare, dat de geliefde dichter zwaar krank was, vernam hel later, dat de ziekte niet onrustbarend wasthans nn de dood een einde gemaakt heeft aan :s mans roemrijk leven, zal ieder die zich Nederlander gevoelt, lot in het diepst zijner ziel zich geschokt gevoelen. Het is, alsof er een lid van ieders huisgezin is afgesnedenzóó naauw was hij aan alten verwant, zóó gevoelde irder door zijne zangen zich aangetrokken. Nu zullen zijne liederen ons nog dierbaarder worden. Mogten zij verder den degelijken hollandsehen geest blijven voeden en ver sterken, dan leeft hij immer voort en is zijn verscheiden glorie rijker dan het afsterven van roeuigen held en staatsman. Zoo als reeds gemeld is, wendt dc engelsche gezant te Konslanlinopel ijverige pogingen aan, om de belangrijke onder neming der doorgraving van de landengte van Suez ie beletten of te dwarsboomeu. Men meldt thans, dat de heer Lesscps zeer krachtige verloogen bij den graaf Walewski heeft ingeleverdwaarin hij opkomt tegen de hinderpalen, welke het engelsche kabinet legen de uitvoering van zijne onderneming in den weg legt. De weduwe van den hertog van Genua, een broeder van den regelenden koning van Sardinië, heeft dezer dagen heimelijk eenen hoofdofficier van het sardinische leger mot de linkerhand gehuwd. De echtverbindteuis is door den bisschop van Ivrca ge sloten Toen dit huwelijk ruchtbaar werd, baarde het veel opzieu cn misnoegen in het land. Volgens ceu particulier schrijven uit Turynis de koning zeer verbolgen over dc handeling van ge- melden prielaalen zal het gebeurde waarschijnlijk aan het gou vernement aanleiding geven om op nieuw eene wet tot invoering der burgerlijke echtverbindteuis voor te dragen. Een Engelschman kwam onlangs iu een logement te Exetcr. Toen de kastelein hem beduidde, dat hij beter deed een andere woning te zoeken, ging hij, in stede van naar een logement, naar de particuliere woning van eenen zakkendrager, die zijne goederen wegbragt. Aldaar zette hij zijn bacchisch bedrijf voort dronk den volgenden dag brandewijn bij Ucsschen6 quarlflcssclym bitter-ale en zoo voorts. Ten laatste op den derden en icvtwit»- r

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1