MARINE. AD7BETSHTIE1T. EPiSCH RUNDVLEESCH PUBLIEKE \EBPACHTL\G. liet daarslellen der telegrafische gemeenschap lussehen Amerika en Engeland is volgeteckend. Bij den sneeuwval in de Alpen van Daupliiné hebben op sommige plaatsen beeren bezoeken in de vlakten gegevenwaarvan een brommer van 540 pond geveld is. Aan den mond van den IJssel is een kraakschip gezonken met eene lading suiker en amandelen. Koning Olto is in den Pireus geland en door de koningin, de ministers, gedeputeerden, senators, liooge burgerl. en militaire ambtenaren naar Athene ge leid. Palmerston beeft permissie gegeven tol het weder-bijecn- roepeu van bet parijsche congres. Uit Duitscbland gaan talrijke arbeidersgezinnen naar Rusland. De fransche spoorwegen hebben eene totale uitgebreidheid van 11496 kilometers. Op Sicilië, in de nabijheid van Palermo, is een opstand uitgebroken. Te Hoorn is een jongeling van 18 jaren, die een pot met water in de burgwal zou uitwerpen, hals over hoofd in 't water gevallen en door een korporaal gered. In 's Hertogenbosch wordt eene oe- conomisehe broodbakkerij op groote schaal opgerigt. Te Londen is ecu stoomschip te water gelalen, bestemd voor den keizer van Japan. Een amcrikaansch fregat is voor Konstaulinopel ver schenen en heeft met ophef een firman gevraagd om den Bosporus binnen te loopen, ofschoon die daartoe nog niet noodig was. Dit moest eene les voor de Engelschen zijn. De tegenwoordige tijd heeft in bet algemeen verrassende, ja verwonderlijke uitvindingen geleverd. De mensch, dat magteloos schepsel sluit, den damp van het water in eene ijzeren pijp en laat dien er niet uil, vóór dat bij hem de verwonderlijkste diensten heeft bewezen. Hij vangt de lichtstralen op en brengt die over in een klein kastjewaar zij hem in weinige seconden eene beeld- teuis schilderen, zoo snel, zoo trouw en zoo gelijkend tot in de geringste bijzonderheid, dat de meest ervarene kunstenaarshand bet niet vermag na te bootsen. Eindelijk roept bij kunstmatige bliksemstralen te voorschijndie hein de dienst eener schrijfpen bewijzen, door welke hij, inéén ommezien, de verst verwijderde landen, ja zelfs de zee overvliegt. Het fiere, vlugge ros wordt na weinige-jaren reeds stijf en tot tragen tred veroordeeld. De horologien laat men tegenwoordig op diamanten loopen, ten einde hunne vertraging te voorkomen. En evenwel kunnen zij ook eindelijk den alvernielcnden tand des tijcis geen weerstand bieden. De locomotievendie ijzeren rossen van achthonderd centenaars gewigt, moeten bijna alle jaren verbeterd en hersteld worden lot dat zij ten laatste als oud ijzer op non activiteit gesteld worden. Hoe harder het ouderlegsel is, waarop zich oen rond ligchaam voortbeweegt des te sneller en gemakke lijker geschiedt dan de beweging. Diep in het zand komt een rijtuig slechts langzaam voorwaarts, al is bet ook met nog zoo vele paarden bespannen. Hoe is bet daarentegen ten dezen opzigle ij gelegen met de beweging der groote hemelligchamcnde planeten? j Zij loopen niet op ijzer rondom de zonniet eens op los zand maar, door de nog veel minder diglc lucht! En niettemin legt de aarde om de zon in één jaar den reuzenweg van meer dan 121 millioen mijlen af. Dit heeft zij reeds sedert eeuwen gedaan en nog nooit ééne seconde vroeger of later. Hare kracht is nog geen enkelen graad afgenomenzoo min als die van de kracht en de warmte van de zonnestralen. *t* Heden overleed, tot mijne en mijner kinderen innige droef heid mijne geliefde Echtgenoot KEELTJE SAAF, inden ouderdom van ruim 78 jaar, na eenechtvereeniging van cirka 48 jaar. Helder, 29 November 1851}. Cs. SWEERES. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine, zal op Woensdag den 10 December 1856, bij inschrijving, worden HERBESTEED, de levering van het benoodigde ten dienste der Equipagien van Z. M Schepen en Vaartui gen van Oorlog, ter Reede Texel e n in hel JSieuwediep van en met den 1 Januarij tot en met den 51 Decent' her 1857. De biljetten van inschrijving zullen vóór of op den bepaalden dag des morgens voor 12 urevrachtvrij behooren bezorgd te worden ter Secretarie van de Directie der Marine te Willemsoord. De bedoelde biljetten moeten bevatten de prijzen in schrijfletters waarvoor de gegadigden genegen zijn voor noemde levering op de bij het bestek van aanbesteding omschreven voorwaarden bij de Honderd ISederiandsche Ponden aan te neinen. Zullende bij die biljetten tevens moeten worden opgegevende namen en voornamen als ook de woonplaatsen der Inschrijvers en van hunne Borgen. Geene andere biljetten van inschrijving zullen ter mede dinging worden toegelaten dan die welke op gezegeld papier zullen geschrevendoor de Inschrijvers onderteekend geene bijconditiën bevatten en zonder doorhalingen zijn zullende ten dage en ure voorschreven die biljetten in tegenwoordigheid der gegadigden geopend worden en de voorloopige toewijzing der levering aan den minsten Inschrijver geschieden. De voorwaarden liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding dagelijks (den Zondag uitgezonderd) van 10 ure des morgens tot 2 ure des namiddags voor gegadigden ter lezing ter Secretarie van de Directie der Marine voornoemd. Willemsoord, den 1 December 1856. De Directeur en Kommandant der Marine W. J. JOLLIJ. Men is voornemens op Woensdag den 10 December 1856, des vóórmiddags ten 10 ure, in het Ileeren Logement aan het Nieuwediepvoor den tijd van zes achtereenvolgende jarenin te gaan met den 1 Maart 1857, in het openbaar te verpachten: 1. Eene BOERENHOFSTEDE, genaamd Capnio's Burg, benevens 50 Bunders BOUW- en WEILAND, alles slaan de en gelegen in den Prins Hendrik Polder, op bet eiland Texel. 2. 51 Bunders en 50 Roeden BOUW- en WEILAND aldaar. 5. Eene ARBEIDERSWONING, (waarbij voor rekening der Eigenaren eene SCHUUR zal gebouwd worden), benevens 49 Bunders BOUW- en WEILAND aldaar. Alles bij gedrukte Biljetten breeder omschreven.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3