brug over de rivier de Donge, nabij de gemeente Raamsdonk, door zeven manspersonen gepasseerdwelke het overgaangeld voor heen en weer aan den brugwaebter betaalden. Eenigen tijd daarna werd hem bekend gemaakt, dat in de grinden, achter zijne wo ning, waarover hem de bewaking is toevertrouwdeenige personen bezig waren, met het stelen van banden. Op het zelfde oogenhlik werd de brug door zeven personen, ieder met een bussel grinden banden beladen gepasseerdwelke door den brugwachter werden toegeroepen bunnen gestolen last af Ie leggen. Toen deze digler naderde en aanhoudend bleel roepen, wierpen zij hunnen last werkelijk neder, doch Irokken ieder een mes uil den zak en riepen hem toe om op Ie komen. Deze een moedig en krachtig man liep werkelijk op hen af, gewapend met een stok waarmede de brug wordt opgelaten, en werd door de booswichten omsingeld. No had cene hevige worsteling plaats, waarbij hij hen van zijn lijf wist te houden en het geluk had eenige derzelven ernstig te verwonden, zooals bleek uit de bloedplassen, welke op de plaats des gevechls den straalweg bedekten. Door de aankomst van eenige lieden kozen de booswichten het hazenpad, waardoor gewis zeer ernsiige gevolgen zijn verijdeld. De policie van het voorge vallene onderrigtbegon onmiddelijk hare nasporingeuen het is haar gelukt, de zeven vermoedelijke daders, wonende op de Voor- heide, onder Oosterhout, te arresteren, waarvan eenige nog ver- sche wonden hadden. De profeet of wonder-docter aan de Kaap de Goede Hoop, waarvan onlangs melding is gemaakt, schijnt een belangrijker rol te spelen, dan wel wenschelijk is. Hij heeft voorspeld, dat alle groole Kaffersdie in de laatste honderd jaren gestorven zijn uit den dood zullen opstaan, zoodra de levenden de door hem aangewezen pliglcn zullen volbragt hebben. Deze zijn: dal zij al hun vee, geiten, gevogelte enz. zullen dooden of verkoopen; dat zij hunne voorraadschuren zullen ledigen, en zich zoo van alle levensonderhoud zullen ontblooten. Hebben zij deze geboden op gevolgd, dan zullen op een door hem te geven teeken, tegelijk met het gedoode vee, hunne voorouders in het leven terugkceren. Deze laat sten zullen uit een put of kelder uit den mond van de Kei te voorschijn komenen dan zal een hevige wind alle blanke menschen met het niet geslagte vee van de aarde verdrij ven. Voorts heeft de profeet gelast, dat elk zich van een bijl zal voorzien. Deze bedriegerij gelukt volkomen onder de Galeikas en T'Slambieedie hun vee bij duizenden dooden of verkoopen voor naauwelijks een vierde van de waarde, hetgeen voornamelijk het doel van den slimmen profeet is, op wiens raad vele Kaffers dit jaar hunne akkers onbebouwd lalen. Hoe belagchelijk deze lichlgeloovigheid ook is, kan zij nogtansernsiige gevolgen hebben; want als die voorspelling algemeen bijval vindt, is bette vrcezen dat een hongerdood hel gevolg van de nalatigheid der Kaffers zal wezen die dan voor hunne naburen zoo lastig zullen worden als hongerige wolven. Uit dien hoofde zijn dan ook de grenzen van de kaap-kolonie sterk door militairen bezet. Men meldt omtrent het te Posen onlangs plaats gehad heb bende gruwelijk tweegevecht., tusschcn den jeugdigen jurist en re ferendaris von Pelrikowski en dr. Darre, het volgende: De scheidsregters hadden namelijk bepaald, dat de strijd zoo lang voorlgezet moest worden tot een der partijen lot het voort zetten daarvan buiten staat was. Nadat nu acht kogels gewisseld en de beide strijders daardoor in de borst, het hoofd en de armen ligt verwond warenverklaarden de seconden eindelijk dat aan de wetten der eer voldaan was, maar Darre was hiermede niet te vreden en loste op von Pelrikowski een negende schot, dat dit maal doodelijke gevolgen had." Een even vreeselijke als geheimzinnige zaak houdt te Londen de algemeene aandacht bezig. Den 29 November jl. werd een buitenlandsch geneesheer, die vooral onder de hoogere standen eene zeer uitgebreide praktijk had, in hechtenis genomen, be schuldigd van drie zusters vergiftigd en een valsch testament ge maakt te hebben, bij hetwelk zij hem tol haren ergenaam stellen. Toen hij, op grond van dit testament, de uitbetaling van eenige gelden verlangde, viel hij in handen van een regtsgeleerdedie het vertrouwen der zusters genoot en het bedrog terstond ontdekte. Eene der ongelukkige vrouwen leeft nogofschoon met geringe hoop op herstelling, en delijkender beide anderen zullen opgegraven worden. In de stad Monl de Marsan (Frankrijk) heeft men eenen goudspuwer ontdekt. Ziehier het feit Een man die bij de politie te boek stond als een beurzen-snijder en horologie-pikker, werd op hccler daad betrapt, en voor den instructie-regler geleid. Die man moest 500 fr. bij zich dragen. Men betastte hem over het geheele lijf. tot in zijne kousen en in hel haar, maar men vond slechts 40 fr., in 51'rancslukkcn. Men ondervroeg hemen hij beweerde dat hij niets anders had; maar de metaalachtige en afgebroken klank zijner woorden boe zemde wantrouwen in. Men vroeg hem dus, waardoor die moei- jelijkc uitspraak voortkwam; hij antwoordde: van eene verkoud heid." Welnu," zeide men, hem bij de keel vattende, hoest en spuw eens." Nu spuwde de man eenen louis, vervol gens twee, drie, zes en eindelijk tien. Het gouden spuwsel rolde over den vloer, en de justitie, in plaats van er den voet op te zetten, legde er de hand op. Ook heeft zij dien kerel zorgvuldig achter slot en grendel ge sloken, want het zou meer dan dwaas geweest zijn eenen man met ecu zoo kostelijken hoest te laten loopen. Een tabaksfabrikant te Ladcnburg aan den Neckcr heeft zijn verjaardag op eene plegtige en toepasselijke wijze gevierd door het rooken van een sigaar van 6| voel lang, 6 duim dik en 15 pond zwaar. Men maakt uit de dikte de gevolgtrekking dat de achtbare fabrikant met een grooten mond begaafd was. In Weeucn verkoopt men sedert eenigen tijd zaklampen, gevuld met vloeibaar gas. Met deze lampen kan men op alle plaatsen onmiddelijk licht maken, dat na elke vulling een uur brandt. Volgens berigt uit Venetië woedde aldaar den 50 Nov. en I Dcc. een onwederzoo als men zich sedert lang niet herinnert. De storm boog en brak ijzeren straatlantaarns op het Marcusplcin de sneeuw viel verscheidene voelen hoog en de geweldige wind veroorzaakte veel schade onder de schepen. In den nacht van 15 op 16 November jl., was bij een lo gementhouder van Vitry-sur Seine, in Frankrijk, een belangrijke diefstal gepleegd. Ilij gaf daarvan kennis aan de politie, doch alle nasporingen der overheid bleven vruchteloos. Een paar dagen daarna was de logementhouder, toen het begon te schemeren, in een der omnibussen gestapt, welke tussehen de barrière d' Italië en Vilry rijden. Er zalen reeds vier passagiers in den wagen, en de logementhouder bemerkte niet zonder verbazing, dat een hunner een jas droeg, welke volmaakt geleek op dien welken men hein ontstolen had. Hij zal juist over deze zonderlinge gelijkenis na te denken, toen een tweede reiziger die eens wilde zien hoe laat het was, een gouden horologie te voorschijn haalde, hetwelk de logementhouder terstond herkende voor datgene, hetwelk hij eens bezeten had. Opmerkzaam geworden, begon bij thans zijne overige reisgenooleu wat naauwkeuriger te bezien en ontdekte toen hier een zijner vesten, bij een ander een zijner dassen. Overtuigd dat deze hoeren de te vergeefs gezochte dieven warenwendde de logementhouder cene plotselinge ongesteldheid voor, de omnibus hield stil en hij klom aan de deur van eene herberg uit den wagen. Zoodra de omnibus even weggereden was, snelde hij naar de ka zerne der gendarmerie, waar hij zijn avontuur verhaalde. Terstond sprongen eenige gendarmes te paard, zetten in galop den omnibus achterna lieten de vier reizigers uitstappen en bragten hen naar den kommissaris van policie, die hen na een kort verhoor aan het geregt overgaf.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2