I De Times betreurt het, dat Engeland zich in een nieuwen oorlog in het Oosten wikkelt en klaagt over de onkunde, waarin de engelsche regering de natie nopens de ware oorzaken van de oorlogsverklaring aan Perzie laat. san de aandacht van het deftige publiek, maar maakte het levens de bovenvermelde aangename onderscheiding ten volle waardig. Uit Harderwijk wordt berigt, dat aldaar tusschen de man schappen van het vreemden-legioen een zwaar gevecht heeft plaats gehad. Verscheidene hunner moeten gekwetst en twee Italianen door dolksteken gedood zijn. Een brief uil Graham's Town Journal meldt als een bewijs van den vooruitgang der beschaving der Kaffersdat zij voor een groot gedeelte het stelsel van ruilhandel hebben laten varen en dat men zich thans voor geld bij hen, alles wat zij ten verkoop aanbieden, kan aanschaffen. Volgens de jongste beriglcn uit de Rijnprovinciën is er wel is waar in het pruisische rijk nog geene sprake van werkelijke militaiie toerustingen tegen Zwitserland, doch is het toch uit ver schillende verschijnselen op te maken, dat de mogelijkheid eener ernstige botsing met Zwitserland wordt bevroed. Zoo wordt ijverig gearbeid aan de vervaardiging van amunitie van allen aard. Graaf Lovatellieen der uitstekendste mannen van de liberale partijis te Ravenna op de openbare straat door een pistoolschot van het leven beroofd. De moordenaar is tot dusverre onbekend, even als de beweegoorzaak, die hem tot bet bedrijven dezer mis daad heeft aangezet. De aankondiging van den juister» dag der heropening van de conferentiën te Parijs wordt met gespannen verwachting te ge- moet gezien. Volgens sommigen zoude dit 20 of 25 dezer, althans nog in deze maand zijn. De graaf Walewski moet te kenner gegeven hebbendat de conferentie slechts 8 dagen zal duren, en dat de gevolmagligden zich slechts met het regelen van de <p het eerste congres onafgedane punten zullen bezig boude'- Andere, niet op den jongslen oorlog betrekking hebbende, kw«- tiën zullen in bijzondere bijeenkomsten vereffend worden. De keizer Hien-Foung, dje thans in het hemelsehe rijk re geert, had in 1852 nabij Yuo-tching, een geheel uit marm-r en porcelein vervaardigd paleis doen oprigten, hetwelk als een vonder der kunst werd beschouwd. Dit schoone gebouw is ingesort en het schijnt te blijken, dat de jongste zoou des keizer, prins Taouk-long, die zich op het oogenblik der aardbeving an den 17 Aug. daar binnen bevond, met den mandarijn dier provincie en de officieren van zijn huis is omgekomen. Deze 'rins had een jongeren broeder, die in 1852 insgelijks op noodlftige wijze het leven heeft verloren. Met den gouverneur en de twe officieren van zijn huis op de jagt zijnde werd hij door een poter doode- lijk gewond en overleed drie dagen daarna. Hij wa nog slechts 11 jaren oud en moet een veelbelovende knaap geveest zijn. De geheele keizerlijke familie werd door dit noodlottig derfgeval zeer gevoelig aangedaan. De gouverneur van den prin werd schuldig verklaard aan onvoorzigligheidwegens het 'ootstelllen van Z. Keizcl. H. aan zulk een dreigend gevaar, enhen ten gevolge voor levenslang in eene ijzeren kooi nabij het g'f van den prins opgesloten. Zijne familie die zeer magtig is, reeft herhaaldelijk aanzoek gedaan om voor hem gratie te verwen11, doch tot dusver zonder goed gevolg. Volgens beriglcn uit Painboeuf (Brctagr) werd de pruisische brik sir Robcrt Peel, kapt. Ebert, die met ene lading koorn op weg naar Marseille was, in den nacht van'1 op 12 dezer, ge durende een hevigen storm door den blikse getroffen en zoodanig beschadigddat zij in de diepte verdwe1- De bemanning is gered. De heer Alph. de Rotschild treedt r* zijne nicht, mevrouw de Rotschild, in het huwelijk. Bij het cAr"ct ontvangen de jonge lieden 500,000 franken rente ieder; al^n met de waarde van het bruidkorfje zou men aan de bruiden 'B bet gebeele kanton een goeden bruidschat kunnen geven. 1— Op den 9 en 10 December werd de stad Lyon door een hevigen orkaan bezocht, die verscheidene steenen huizen deed in storten, groentekarren omverwierp en verscheidene straten door de ncdergevallen schoorsteenenvensterluiken enz. een tijd lang geheel ontoegankelijk maakte. De daarbij toegebragte schade wordt op eene aanzienlijke som geschat. In de jongste stormen heeft het stoomschip Troubadour zoo veel geleden, dat men zijne behouden aankomst te Dublin als wonderdadig beschouwt. Dit vaartuig had, behalve eene gemengde lading, 600 schapen en varkens en 15 ossen aan boord, die door het vreeselijk slingeren van het schip grootendeels zijn omgeko- men. Uit gebrek aan steenkolen had men reeds al het losse hout, dat maar eenigzins gemist kon worden, tot brandstof ge bruikt, toen men gelukkig op het denkbeeld kwarn om met het doode vee de ovens te stoken. 150 varkens werden achtereenvol gens verbrand, om de machine gaande te houden, tot dat men de haven bereikte, Men leest het volgende in den Courrier des Etats Unis: Een slerrekundige van Brooklijn, de heer Meriam, is thans bezig met de diensten na te gaan, welke eene machine kan be wijzen, bestemd om eene kunstmatige bevriezing te weeg te brengen. Onder de verschillende toepassingen, welke hij er van denkt te kunnen maken, bevindt zich ook de zuivering van schepen, aan boord van welke de gele koorts hecrscht en bij gevolg de afschaffing dier langdurige quarautaines, welke den handel zoo zeer belemmeren. Het schijnt buiten twijfel, dat een gestrenge koude al de kiemen der gele koorts wegneemt; indien meu dus, zooals de heer Meriam veronderstelt, de besmette schepen ontlaadt, en hen onderwerpt aan de werking der verkoclings-machinezoude men hen daarna zonder bezwaar in de haven kunnen laten komen om er eene nieuwe lading in te nemen. Wat de door die schepen aangebragte lading betreft, die zoude men in, tot dat einde in- gerigte, gebouwen kunnen bergen, waar zij de zelfde bewerking zoude moeten ondergaan. Eene in de machinewelke de heer Meriam heeft zien werken geplaatste thermometer, viel in minder dan een uur van 53 graden (Vahrenheil) tot 24 graden onder nuldus tot 56 graden beneden het vriespunt. In eenige minuten was een door midden gesneden appel, welke buiten de verkoclingsbuizen geplaatst was, geheel en al bevroren. De druppelen water, welke tegen de buizen ge worpen werden, bevroren onmiddelijk. Een koperen vaas werd nog met water gevuld, en behoorlijk voor de proefneming geplaatst. Binnen weinige oogenblikken was het water in eene stevige ijs massa veranderd. Deze machine is als volgt ingerigt: Eerst heelt men eene soort van vierkanten regenbak gemaakt met een dubbelen muur; de ruimte tusschen de twee muren is voorzien van tol poeder gemaakte houtskool. In het midden van den regen bak zijn zes rijen van 12 ijzeren koelvaten geplaatst, welke elk genoeg water kunnen bevatten om 50 pond ijs op te leveren. De ibcnoodigde verlaging van temperatuur wordt te weeg gebragt door middel van een luchtpompdoor stoom bewogen en welke bestemd is de luchtledige ruimte te vullen. Is dit gedaan dan wordt een stroom ether in de buizen gevoerd tot het water in de koelvaten geheel en al bevrozen is. De prijs van het aldus verkregen ijs gaat per ton het bedrag van drie dollars niet te boven. Kan deze bevriezingswijze inderdaad met eene goede uitkomst worden toegepast op de onderdrukking van de gele koorts aan boord van de schepen, dan heeft de uitvinder zich jegeus de menschhqid zeer verdienstelijk gemaakt."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2