WEEKBLAD van den M 2. i E\ HET 1857. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te NieuwediepDe prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG VIJFTIENDE JAARGANG. ADVERTKNTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 5 JANüAllIJ. 1T IB TJ W g IJ D I U 3 B 1T. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Januarij 183G. Bij de wisseling van liet oude en uieuwe jaar, werd door dc hier sints meer dan 12 jaren bestaande harmouie-vereeniging «Vriendschap en Toonkunst" eene luisterrijke serenade gebragt aan onzen ge- achten Burgemeester, den heer mr. K J. C. Stakman IJ os se en bij die gelegenheid Z.Ed. Aclitb. in een gedicht ondubbelzin nige blijken gegeven van sympathie, ook bij Z.Ed. Aclitb. herbe noeming lot Hoofd der gemeente. De talrijk opgekomen inge zetenen gaven luide hunne bijvalsbetuigingen aan deze geschoukeue hulde te kennen. Naar wij vernemen, tracht opgemelde harmonievereeniging zich meerdere uitgebreidheid en deelneming te verschaffen, door het rondzenden van eene inteekcnlijstter verkrijging van contri buerende, niet-werkende leden, waarvan de bijdrage zeer gering is gesteld. De voordeelen, aan het lidmaatschap verbonden, zijn behalve tot gewone repelitiënvrijen toegang lot de algemeene uitvoeringen, welke (bij wijze van concert) eens in de maand gehouden, en waarop ook dames zullen kunnen genoodigd worden. (Zie verder de advertentie.) Even als vroegere jaren heeft in de gemeente Zijpe weder door eene particuliere commissie eene inzameling plaats gehad van liefdegiften voor behoeftige natuurgenootenom daardoor het ver derfelijke bedelen langs de huizen, bij gelegenheid van het nieuwe jaar, te keer te gaan en heeft ntcu ook wederom het genoegen mogen smaken een bedrag van J23 aan 212 huisgezinnen te mo gen uitdeden en dien dag verschoond te zijn gebleven van brood dronken bedelarij aan de huizen der ingezetenen. Deze handelwijze ondervindt daar algemeene goedkeuring der burgerij en is door vierjarige ondervinding geijkt als zeer aanbe velenswaardig ook voor andere gemeenten. Dezer dagen is door het ministerie van oorlog aan de chefs der korpsen van het leger hier te lande kenbaar gemaakt, dat de overgaug van onder-officieren en korporaals bij het leger in Oost- Indiëwelke gedurende eenigeu tijd voor de bedoelde militairen gesloten is geweest, weder is opengesteld, en kunnen belangstel lenden daarbij alsnu weder, even als vroeger, worden toegelaten. Dezer dagen had te Paterswolde gemeente Eelde een droe- i vig voorval plaats. De vrouw van een daglooner begaf zich in den voormiddag van huis, hare twee kinderen, van i en 2 jaar oud, alleen in huis latende, ten einde hare familie te bezoeken. De kin deren moeten bij de afwezigheid der moeder te digi bij hel vuur zijn gekomen, waardoor het jongste in brand geraakt en met de brandende kleederen naar buiten gevlugt is, waar het door de buren is ontdekt en zoo spoedig mogelijk gereddoch helaaste laat I liet kind was zoodanig (gebrand, dal het nog dien nacht aan de i gevolgen is overleden. Gepasseerden zondag beroofde zich een boerenknecht te Hoorn, die anders goed ter naam stonddoor zich op te hangenvan bet leven. Hij stond op het puut, om in het huwelijk te treden, en had door vlijt en arbeidzaamheid in alles wat tot zijne huis houding noodig was reeds voorzien, en onverwachts, zonder dat iemand de reden gissen kanvond men hem op den zolder hangende. Volgeus berigten uit Sintang (Wester-Afdeeling van Borneo) zijn aldaar in den nacht van 3 op G Oct. 11. overvallen en ver moord, de 2de luitenant der infanterie J. E. Sachseen diens javaansche bediende, genaamd Siedien. Genoemde luitenant had zich in den avond van den 3den naauwelijks te bed begeventoen hij hoorde dal buiten de stolp in stukken werd geslagen; daarop zijn bediende roepende om te zien wat er gebeurde, vernam hij even na diens vertrek, hulpgeschreeuw. Hierop*begaf hij zich naar buitenen zag zich plotseling door ecu tien of twaalftal personen omringd, die hem met lansen aanvielen. Hij baande zich met zijne sabel een weg door de aanvallers, ten einde de op 300 passen van zijne woning liggende kazerne te bereiken. Op dien weg bekwam bij gevaarlijke wonden in de heup en borst. Door het vele bloedverlies uitgeput viel hij in de armen van den sergeant Wiersdie juist met eenige militairen kwam toesnellenen overleed in den morgen van den Gdenten gevolge van de hem toege- bragte wonden. Het lijk van den javaansche bediende werd in zijne kamer gevonden, bedekt met een dertigtal wonden en zon der hoofd, hetwelk door de aanvallers was medegenomen. In het huis van den luitenant werden nog drie lansen gevonden terwijl al de lampen waren stuk geslagen en eenige goederen op eenigeu afstand van het huis verspreid lagen. In Engeland zijn nadere berigten ontvangen ouffrent 'bet bombardement van Canlon. Naar luid daarvan heeft de/^aak zich aldus toegedragen. Een inlandsch vaartuig, hetwelk Ivrilsche

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 1