ITet wcfs-ontwerp op het lager onderwijs is gereed en wordt spoedig hij de Tweede Kamer ingewacht. Het is, met de memorie van toelichting, een zeer uitvoerig stuk. Residentieblad Dezer dagen vond men eene dienstmeid, te Harlingen, in eene burgerhuishouding dood in haar bed. Zij had door verwor ging een einde aan haar leven gemaakt. Men meentdat vrees voor de gevolgen van begane oneerlijkheid de oorzaak zou zijn. De berigten uit New-York van den 24sten December 11. meldendat de ondernemers der telegraaph-linie ter verbinding van Noord-Amerika en Europa zich tot den president Picrce ge wend hebben met verzoek om de medewerking van het ecdge- nootschappelijk bewind tot de uilvoering van hun groolsch en voor het onderlinge verkeer der menschheid zoo belangrijk plan, en dat zij daarop een zeer voldoend antwoord bekomen hebben. Volgens de zelfde berigten werd de vrije bevolking in de zuide lijke staten op vele plaatsen nog in spanning en onrust gehouden door de vrees voor oproerige plannen, die onder de negers zouden bestaan. Een berigt uit Louisville in den staat Georgië, van 22 Decem ber 11., behelst het volgende: «Uil Ruisselville wordt gemeld, dat die omstreek wegens de neger-zamenzwcring in rep en roer was. Een aantal negers was gevat als verdacht van deelneming daaraan. Een neger zeide, dat hij met de gausche zameuspanning bekend was, maar liever sterven dan het plan zijner lotgeuoolen verraden wilde: hij ontving toen 750 geesselslagenen is ten gevolge daarvan gestorven. Te Cadix, in den staat Kenlucky, is een vrije neger opgehangen, na te regt gestaan te hebben voor eene commissie, die door de ingezetenen uit hun midden be noemd was om voor de algemeene veiligheid te waken. Een groot aantal andere negers was in hechtenis, en sommigen van hen zouden insgelijks worden opgehangen." Nopens het verongelukken van de mailbooot Violet, laastle- den maandag van Oostende naar Dover vertrokken, verneemt men nog eenige bijzonderhedenwelke deze ramp ten volle bevestigen. De Violet, metende 800 ton en van 128 paardenkracht, was eene der beste paketbooten in de dienst. Zij werd gebouwd voor reke ning der engelsche admiraliteit en werd gevoerd door kapt. Lync, die vele jaren als zoodanig had gefungeerd. De bemanning in het geheel 17 man sterk, behoorde lot de oudste en meest erva ren zeelieden in de maildienst. Behalve deze waren er nog een postbeambte, die de mail vergezelde en een passagier aan boord. Drie lijkeu zijn, aan eene boei vastgeklampt, in de nabijheid van het wrak, op het Goodwinsand opgevischt. De engelsche red dingboot, die de schipbreukelingen te bulp kwam, moet in het lot der Violet gedeeld hebben. Men meent de oorzaak van dezen ramp te moeten toeschrijven aan het verschrikkelijke weder, maar bovenal aan de hevige sneeuwjagt, waardoor men zich waarschijn lijk in de vuren vergist heeft. Van het terugvinden der brieven post is nog niets naders bekend geworden. Een dagblad behelst het volgende over de natuurverschijnse len in de jaren 57 der vroegere eeuwen. In 857 had eene aard beving plaats; 1057 merkte men hel vallen van de meteoorsteenen op en beleefde men een zeer strengen winter met veel sneeuw. Ook in hel jaar 1157 was de winter zeer koud en in de maand Mei van dat jaar viel er nog sneeuw. In het jaar 1557 duurden de aardbevingendie bet vorige jaar reeds werden waargenomen voort. In het jaar 1457 verscheen eene komeet en in den nacht van 10 Mei viel nog een digte sneeuw, daarop volgde een hevige plasregen en eene aanhoudende dorheid, waardoor de oogst mis lukte. De natte zomer van 1557 belemmerde den wijnoogstdie zeer tegenviel. In het jaar 1657 volgde op een kouden Jannarij een warme Februarijzoodat de vruchtboomen en de wijnstok groote vorderingen maakten, doch door de vorst tnsschen 21 en 25 April veel leden. De zomer was regenachtig; tijdens den bloei der druiven had men koude, zoodat men zuren wijn bekwam, die echter in bet vat verbeterde; de granen leverden een middel- maligen oogst. In Mei van het jaar 1757 verscheen eene ko meet, de winter was zacht, de zomer lol in hel midden van Augustus warm, doch toen begon de herfst reeds met voortduren- den regenzoodat de wijnoogst zeer schraal was. De nasleep van den grooten oorlog in de Krirn geeft natuur lijk aanleiding tot velerlei kleine lotgevallen van soldalen, die er deel aan hebben genomen. Ziehier een niet onaardig voorval dat dezer dagen te Parijs heeft plaats gehad Na de inneming van' den Malakoff, had zich een sergeant der Zouaven, bij gemis van officieren, die allen ouder het vijandelijk schroot gevallen waren, aan hel hoofd gesteld van hen, die van zijne kompagnic waren overgebleven, en toog daarmede door de half in puin verkeerende straten van Sebastopol. De Russen naar de brug geweken, die beide doelen der stad aan elkaar verbindt, beschoten van die zijde de stad met kogels en bommen, en onze manschappen zochten zich daartegen te beschermen achter een huis, dat de inwoners, op de sterkte der Russen vertrouwendenaauwelijks verlaten hadden. Een kreet wordt op de eerste verdieping gehoord; de sergeant ijlt toe en ziet eene schijnbaar doode vrouw in haar bloed badende en een kind in hare armen. Het onuoozele wicht te nemen, het naar eene benedenkamer in veiligheid te brengendit was voor den braven sergeant het werk van slechts weinige seconden. Des avonds gaf men het kind ter verpleging aan de marketentsters, die in zorg er voor wedijverden. Later werd het kind over Mar- soille naar Parijs gebragt. Intusschen kwam dezer dagen een rijtuig voor de kazerne en daar uit steeg eene in rouw gekleede damevergezeld van een grijsaard. Zij verzocht den sergeant te sprekendoch men antwoordde haar, dal hij eerste luitenant was en in de nabijheid woonde. Derwaarts begaven zich de bezoekers. Zoodra de jonge dame de eenvoudige kamer van den officier binnentrad, zonk zij op een stoel in onmagt. Zij vond haar kind terug, dat zij te Sebastopol verloren had; het vermaakte zich met het speeltuig van den nieuwjaarsdag. De luitenant verhaalde een voudig zijn gedraggaf innig bewogen het kind aan zijne moeder terugmet verzoek het nu en dan te mogen bezoeken. Tegen woordig is het hotel der gravin met even veel blijdschap vervuld als vroeger met droefheid. De brave luitenant wordt er niet alleen door de jonge weduwe als vriend des huizes, maar als een weldoener ontvangenen misschien zullen naauwere banden later zijn vaderschap, door moed en liefdadigheid aanvaard, bezegelen. Sommige der italiaansche bladen bewerendat Agesilao Mi- lano, die, gelijk men weet, een aanslag op het leven van den koning van Napels beproefd heeft, allerlei folieringen heeft onder gaan. De Indipendente deelt daaromtrent het volgende mede: »1. Heeft men hem van alle zijne kleederen ontdaan, vervolgens, na hein aan handen en voeten gebonden te hebbenheeft men hem met het hoofd naar beneden aan een balk gehangen en hem gedurende twee uren gekweld met hem brandende en rookende slroofakkels onder het hoofd te houden. 2. Gebonden en aan de ooren opgehangenraakten zijne voeten ter naauwernood den grondwelke met glocijende houtskool bedekt waszoodatwan neer hij den grond niet aanraakte, hij allerhevigste smarten in het hoofd en de ooren leed, terwijl hij zijne voeten brandde, als hij den grond beroerde. 5. Heef. men hem aan de verschrikkelijke heet- en koudwalerproef onderworpen. 4. Door het toehalen der koorden werden zijne schouderbeenderen ontwricht. 5. Heeft men hem gegeeseldzijn vieesch was als hel ware zwart en blaauw geworden. Eindelijk heelt de beul met eene ongekende barbaarsch- heid zijne folieringen voortgezet en het instinct van een wilde, die zich op zijnen vijand wreekt, aan den dag gelegd."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2