aan ieder waarvan eenc toelage uit dc gemeente-kas zal verleend worden. Voorts werd medcdeeling gedaan van het koninklijk besluit, houdende goedkeuring der afschaffing van de plaatselijke belasting op de steenkolen met 1 Jauuarij dezes jaarshetwelk aanleiding gaf tot het nemen van een besluit bij heeren Gedeputeerde Staten magtiging te verzoeken tot het verleenen van teruggave der be lasting voor den voorraad steenkolen op den 51 December 1856. Onder de ingekomen stukkeu, waarvan aan de vergadering werd kennis gegevenwerden opgenoemd a. de goedgekeurde begroo- tiug der gemeente voor het jaar 1857b. besluit tot verdaging der heffing van begrafenisregten lot ultimo Junij 1857; c. de goedgekeurde en afgekondigde verordening omtrent den afslag van visch; en d. het goedgekeurd besluit tot ouderhandschc aanbe steding der gasverlichting van dc gemeente. Aan 1F. ten Broeke werd, voor buitengewone diensten bij verpleging van zieken euz.ineen lokaal der gemeente, over 1856, eene gratificatie toegekend van ƒ25, terwijl aan elk der ambte naren van de plaatselijke belastingen 6'. de Boer, W. Amse en K. Haremakermet ingang van den 1 Jauuarij 11., eeue verhooging hunner jaarwedden van ƒ50 werd verleend. Na de kennisneming van eenen vergelijkenden slaat, nopens de opbrengst van de plaatselijke belastingen over 1856, welke met de raming een verschil in meerder aanwees van circa ƒ16000, werd, op voorstel van een der leden, al dadelijk met algemeene stemmen besloten, de nog loopende 18 obligatieu elk ad ƒ500, van de in den jare 185 F gesloten geldleening groot /2500O, nog in de eerste helft van het jaar 1857 at te lossen. Nadat door den Voorzitter was geantwoord op een paar vragen van de leden omtrent de vastgestelde verordening omtrent den afslag van visch en den hoogen waterstand in het lleldersch Kauaa], wordt de vergadering gesloten. Lijst van op den Helder ingeklaarde schepen, gedu- Van Sunderland 66 met steenkolen, Seaham 8 Shields 4 Newcastle 25 Huil 1 Londen 4 ballast. 2 J» meel. 1 rijst. Lynn 1 ballast. Liverpool 2 zout. Chrisliania 2 hout. Frederikstadt 12 Drammen 16 Breinen 1 slagtvee. Nerva 2 hout. Delfzijl 1 ballast. Rödvig 1 granen. Rochester 1 ballast. Norden 1 rogge. Yarmouth 4 ballast. J» Dantzig i granen. Koningsbergen 1 Totaal 155. Zijnde 9 meer dan in 1855, waaruit de meer en meer toenemende belangrijkheid dezer plaats als laad- en losplaats van den handel kan blijkenals kunnende door hare gun stige ligging altijd gebezigd worden en de schepen in alles de meest spoedige expeditie erlangen. Buitendien de gewone stoomschepen op Londen, welke van Harlingen en Amsterdam komende, wekelijks alhier vee ten uitvoer inladen, welk aantal in 1856 heeft bedragen: 1005 koeijen, 865 kalveren en 15076 schapen; zoomede belang rijke hoeveelheden kaas en andere goederen, vrij van uit gaande regten. Volgens eene opgave in de Harlinger Courant zijn in 1856 van Harlingen uitgevoerd: 9,917,899 ponden eetbare boter, 2,087,166 kanter kazen, 166,801 zoetemelksche kazen, 1,658 mud aardappelen10,855 stieren, ossen en koeijen, 5,570 kalveren, 7,796 varkens, 1-1,206 schapen. Hel ne<teriandsche kofschip Plata, gezagvoerder Kochmet eene lading van 260 vaten suiker van Suriname naar Amsterdam bestemd, is jl. donderdag-avond te 7 uur, door de duisternis verzeild en gestrand lusschen Huisduinen en Kaap Hoofd. De equipagie, bestaande uit 9 man en een passagier, benevens de loods, hebben het vaartuig verlaten. Na hel bergen van tuigagie is men dadelijk bcgouneu te lossen. Jl. Donderdag hield de alhier beslaande rederijkerskamer Olympia'onder de zinspreukNiet volmaakthare tweede buitengewone vergadering in dezen winter. Een groot aantal toehoorders was daartoe in de ruime zaal van Tivoli vergaderd. En gaf men hierdoor een nieuw bewijs van de onverdeelde be langstelling, waarin de zaak der rederijkers alhier mag deelen, die belangstelling werd door de voortreffelijke uitvoering van deze vergadering niet weinig verhoogd. Het historisch drama: "Lamoraal Graaf van Egmond"van 6". Scharffwerd door eenige leden der kamer, hoogst ver dienstelijk opgevoerd. Met lof moeten wij vermeldendat de verschillende karakters, uitmuntend begrepen en natuurlijk uitge voerd werden. De uitvoering der ouverture: Egmond van Beethoven"die de uitvoering van het drama vooraf ging, strekte om het genot niet weinig te vermeerderen. Het genoegen, dat deze avoud den aanwezigen ruimschoots aanbood, zal voor de kamer voorzeker heerlijke vruchten opleveren. De commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald dat de zittingen der militie-raden voor de ligling van dit jaar zullen geopend worden te Amsterdam: 6 Februarij, 18 Maart, 6 April en 4 Mei; te Haarlem: 9 Februarij, 25 Maart, 15 April en 4 Mei; te Hoorn: 9 Februarij, 25 Maart, 8 April en 4 Mei. Z. M. heeft goedgevonden: lo. aan T. van Asperen, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als burgemeester der gemeente Petten; 2o. lot burgemeester der gemeente Pelten te benoemen C. J. Boelee. Aangaande het ontwerp van wet op het openbaar onderwijs, dat in gereedheiddoch nog niet gedrukt isverneemt men bereids de volgende bijzonderheden De kweekschool voor schoolonderwijzers zal behouden op betere grondslagen gevestigd en aanmerkelijk uitgebreid worden. Het christelijk beginsel bij het onderwijs zal gehandhaafd worden, en naarmate van plaatselijke omstandighedenin meerdere en mindere mate, met het godsdienstig onderwijs vereenzelvigd worden. De openbare onderwijzers en de hulponderwijzers zullen geheel van rijkswege bezoldigd worden. De gemeentebesturen zullen voor de schoolgebouwen, woningen en schoolbehocflen moeten zorgen. De scholen .zullen in klassen verdeeld worden en het onderwijs naar plaatselijke omstandigheden op landbouw, industrie en zee vaartkunde toegepast worden. Het toezigt over de scholen zal den schoolopzieners, die geheel voor hnnne betrekkingen moeten leven en geene andere ambten mogen bekleeden, opgedragen worden. (II.)

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2