WEEKBLAD vu des HELDER ES HET NIEUWEDIEP. 1857. MAANDAG ITIS-JTTS'SPIJDIIT^SIT. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VIJFTIENDE JAARGANG. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan des Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Wegens vernieuwingen zal de straatweg langs het heldersch kanaal, van af het Logement van F. LANDMAN tot aan de brug bij liet Postkantoor, tot nadere aankondiging, van he den af voor de passage van rijtuigen gesloten zijn. Helder, 21 April 1857. De Burgemeester der gemeente STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 April 1857. Jl. donderdagavond werd de jaarlijksche buitengewone vergadering gehouden van de ZangvereenigingNut en Genoegen in het lokaal T i v o 1 i alhier. Het groot aantal geuoodigden die er waren opgekomen, was voorzeker een treffend bewijs van de belangstelling, waarin deze Vereeniging, gedurende haar vier jarig bestaan mag deelen. De sclioone uitvoering van dezen avond verstrekte de overtuiging van de bekwaamheid en den goeden smaak des dichtersvan de ijverige bemoeijiugen van de directie en van de meer dan gewone belangstelling der leden in de zaak der Vereeniging. De verschillende zangstukken werden voortreffelijk gezongende mannenkoren en quartetten voldeden zeer goed en schonken daarenboven eeue aangename afwisseling. Het geheel was schoon en schonk den toehoorders een waar genot. En wel gemeend is voorzeker de wensch van velenwaarmede wij dit beknopt verslag besluiten: dat de Zangvereeniging nog lang be staan en bloeijen mogeals een sieraad van deze gemeente. Volgeus eene in de Staats-Courant van gisteren geplaatste advertentie, brengt de minister van marine ter kennis van be langhebbenden, dat de zwarte ankerboeivormige bakentou, als uiterton voor het Schulpengat van Texel gediend hebbende, is opgenomen en in de plaats daarvan in de zelfde diepte en op de zelfde merken en peilingen is gelegd eene ijzeren reddingboei naar de uitvinding van Pcacoclc. Boven het oppervlak dezer boei verheft zich een hoog ijzeren geraamte, aan den buitenkant van latwerk, en aan de binnenzijde van banken voorzienmet het doel om aan schipbreukelingen gelegenheid tot redding te geven. Een naambord met het woord Texelwaarboven een driezijdige spiegel is aangebragt, is op dit kroonwerk geplaatst, binnen welk kroonwerk zich bovendien eene klok bevindt, tot waarschuwing bij nacht of mistig weder. Dit bakenvoorwerp drijft regtstandigis, met den driezijdigen spiegel, bijna zes nederlandsche ellen boven het watervlak verheven en kanbij gewone luchtgesteldheidop ruim 1| duitsche mijl gezien worden. H. M. de Koningin weduwe heeft aan de nieuw gestichte hervormde gemeente in den Anua-Paulowna Polder ten geschenke gegeven een uitmuntend bewerkt en kostbaar stel zilveren voor werpen, beuoodigd hij de bediening van het H. Avondmaal; welk bewijs van koninklijke milddadigheid bij de zich meer en meer uitbreidende gemeente op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Bij de viering des avondmaals in den avond van goeden vrijdag ll. werd de hervormde gemeente aan den Burg op Texel aangenaam verrast door een geschenk van een hooggeachlen be jaarden broeder dier gemeeute, den heer P. Langeveld As., bestaande in een kan, middenschotel en twee kleinere schotels. Dit geschenk, van zwaar zilver en sierlijk bewerkt, hetwelk den leverancier, den heer J. J. Kalisalle eer aandoet, is tevens een vernieuwd blijk van hooge belangstelling in alles wat het plegtige en indrukwekkende van de openbare godsdienstoefening kan verhoogen. Den 28 Maart is de nederlandsche schoenerbrik Eensgezind heid kapitein Nieuwzwaagmet eene lading steenkolen naar Odessa bestemd en liggende te Aker Capu buiten de punt van het serail te Koustantiuopeldoor zeven zeeroovers aangevallen. De kapiteinde stuurman en de bemanning hebben een bcvigen wederstand geboden en nadat een zeereover gedood en twee ge kwetst warennamen de overigen de vlugt. Van de manschap is de kok Alberlus Kule met A messteken gewondde bootsman Hugo en de matroos Ghon zijn ligt gewond aan de armen. De kapt. lieeft onmiddelijk hiervan rapport aan het turksch wachtschip gedaan en zijne gewonde matrozen op een ander nederl. schip overgebragt. De kapt. der haven heeft de Eensgezindheid in de haven doen slepenwaar het schip bij het bureau der douanen ligt. Bij gelegenheid van de onlangs plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie, hebben zich te Mcppcl en ecnige om liggende gemeenten personen vervoegd bij de ouders wier zonen aan bedoelde loting moesten deelnemenvoorgevende, dat zij zouden zorgen, dat hunne zonen een vrijlot bij genoemde loling zouden trekken, mits hun daarvoor eene beloouing van ƒ23 werd uitbe taald. Menig ouder was ligtgeloovig en eenvoudig genoeg om geloof aan de gedane propositie te schenken. Zij hebben echter later moeten bevindendat zij schandelijk misleid waren. De ipJtr wordt gercgtclijk vervolgd. jT

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 1