WEEKBLAD dh HELDER i dei MWEDIEP. M 19. maandag vijftiende jaargang. 1tibuwstijdi1tge1t. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Mei 1837. Bij koninklijk besluit van 23 April 1857 is, op de voordragt van den minister van marine, van den 25 stenNo. 57, goedge vonden te bekrachtigen een door voornoemden minister aangeboden Reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, met den daarbij behoorenden staat van de officieren, civiele personen en anderen, bij gemeld instituut. Dat reglement, hetwelk in de Staats-Courant van eergistcr wordt medegedeeld, bevat de volgende algemeene bepalingen. Art. 1. De inrigling van onderwijs voor adelborsten te Willems oord draagt den naam van »Hf.t Koninklijk Instituut voor de Marine", en is bestemd ter opleiding van jongelingen tot officieren bij de Marine en bij bet corps mariniers en tot ingenieurs van scheepsbouw. Het is geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Art. 2. Een hoofdofficier der marine is kommandant van hel instituut en van het wachtschip. Alle militaire en burgerlijke on derwijzers, ambtenaren en bedienden, aan het instituut verbon den, zijn verpligt zijne hevelen te gehoorzamen. Art. 5. liet toezigt op de belangen van het instituut, in den rnimslen omvang, is opgedragen aan eenen raad van bestuur, bestaande uit den kommandantals voorzitterden eersten officier instructeureen der burgerlijke onderwijzers, door den minister van marine te benoemen, den kapitein-luitenant, eersten officier van het wachtschip, en den officier van administratie, die tevens secretaris van den raad is. De voorzitter der commissie tot het examineren van zee-officieren wordt door den raad van bestuur geraadpleegd in alle zakende regeling van het ouderwijs betreffende. Eene commissie, jaarlijks door den Koning te benoemen, doel ecne inspectie van het instituut, en brengt daarvan verslag uit. Art. 4. Aroorschriften van dienstregeling, omtrent geldelijk beheer, schafting, kleeding of uitrusting, iustructien voor den raad van bestuur, onderwijzers of ambtenaren, bepalingen omtrent examens en dergelijke meer, tot het in werking brengen van dit reglement vercischt, worden door den minister van marine vast gesteld, of aan den Koning ter goedkeuring voorgedragen. De commissie uit de Tweede Kamer der Stalen-Generaal benoemd ten einde te onderzoeken in weikeu zin een voorstel zal worden gedaan omtrent de middelen tol bestrijding of uit- roeijing van het misbruik van sterken drank, heeft haar verslag uitgebragt. Daarin wordt eerst de geschiedenis van liet daartoe betrekkelijk voorstel van den lieei Rochussendal verworpen is, en van het aangenomen voorstel van den heer van Uoecell her innerd, Daarna wordt betoogd, dat bet noch noodzakelijk, noch doeltreffend is reeds nu eene of meer verbodswetten in het leven te roepen, welke onmiddelijk de beteugeling van hel gebruik van sterke dranken tot onderwerp hebben, gelijk de noord-amerikaansche zoogenaamde nralue-wettenomdat de staat niet is een zeden meester geroepen om de volksondeugden te bestrijden of uit te roeijeuen omdat de belangen der industrie zoodanige wetten verbieden. De commissie verklaart zich evenzeer tegen wetten houdende verbod om sterke dranken op bepaalde dagen (zon- en feestdagen) te verkoopen. De engelsche Wilson patent-act van 1854 was in dien geest gesteld, doch moest om de gisting en verbiltteringwaartoe zij onder bet volk aanleiding gaf, reeds in 1855 zoo goed als weder ingetrokken worden. Daarentegen kan de commissie zich beter vereenigen met maatregelen die ten doel hebben de beperking en regeling van het oprigteu en houden van tapperijen, zoo als die in Frankrijk, Schotland en elders bestaan. Zij meent echter, dat zoodanige bepalingen, volgens art. 155 der gemeentewet, door de plaatselijke besturen belmoren te worden vastgesteld. De commissie verklaart zich ook tegen het denkbeeld om de dronkenschap op zich zelve strafbaar te stellen, omdat de dronkenschap alsdan alleen den dronkaard schaadt. Zeven matrozen van het schip Caroline, kapitein de Best van Rotterdam naar Singapore, via Cardiff, den 20 April nog te Helvoctsluis liggende, hebben zich zoodanig aan wangedrag en mishandeling van den kapitein en stuurlieden schuldig gemaakt dat de kapitein verpligt is geweest de hulp van de openbare magl in te roepen. Ten gevolge daarvan zijn deze zeven matrozen op het wachtschip in bewaring genomen en later van daar gevan kelijk naar Brielle vervoerd, waar de zaak door den bevoegden regter naauwkeurig zal onderzocht en de schuldigen gestraft zullen worden. Beloofde de stand van het aardappelgewas in het Westland voor weinige dagen eene zeer vroege vrucht, veler hoop is thans verdwenendaar de nachtvorst van 27 op 28 April op ver plaatsen al de struiken heeft doen afvriezen. Opmerkelijk is liet echter, dat de uitwerking dier koude zich zoo ongelijk vertoond heeft -, op sommige plaatsen is al wat niet gedekt wasafgevrozen terwijl hier en daar, zelfs in de zelfde gemeente, enkele slrelmy, geheel vrij bleven.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 1