snocijcn wordt hunne kracht niet gefnuikt; want hunne wortels zijn zoo scherp en sterkdat zij zonder ophouden nieuwe takken leveren en dal, als zij eenmaal in een gebouw diep zijn doorge drongen zij voortgaan met hunne verwoesting in het binnenste der huizenwelke zorg men ook neme om er de loten van af te snocijcn. Hij verheft zijn hoofd zegepralend boven paleizen, kas teden, tempels, graftomben en monumenten, die als stof onder zijne onweerstaanbare omhelzing vergaan, en verspreidt zijne schitterende schoonheid, terwijl hij in de lucht onder zijn zacht en groen gebladerte stukken zijner verwoesting medevoert. De papayer is, volgens de Hindoes, de verblijfplaats van een der drie leden van de indisehc driecenheid. Het barkschip Wilhelmina, kapitein Feuschaw, verliet den 2 Januarij dezes jaars Riga en was den volgenden dag op de hoogte van Domesness, toen een hevige noordewind, vergezeld van sneeuw, den kapitein verpliglte terug te keeren. Eer hij Boldera kon be reiken, ging de wind liggen, de koude vermeerderde en het schip geraakte vast in het ijs in het midden van de zee. Omgeven door ijsmassa's dreef hel schip drie maandenlang in de Golf van Lijfland van de ecne kust naar de andere. Ruim voorzien van leeftogt liet de kapitein een gedeelte der ladiug op het ijs lossen, om zoo aan het onderin liggende hout te kunnen komen, waardoor hij ook brandstof genoeg had. Den 2 April begon het ijs los te gaanhet schip werd vrij en kwam den 25 dier maand behouden te Travemunde aan. Bij Arad, iu Hongarije, was men in den morgen van den 8 dezer getuige van een zonderling nat uur-verschijnsel. Door de zoogenoemde luchtspiegeling of kiinduiking werd ecu op 5 mijlen afstands gelegen dorp, St. Martin, duidelijk zigtbaar voor de ver baasde veldbewonerszoo duidelijk zelfsdat niet alleen de huizen maar ook de menschen in de stratenallen kolossaal vergroot konden onderscheiden worden. De opschriften der grafstecnen op het joodsche kerkhof waren volmaakt leesbaar. Het verschijnsel duurde ongeveer vijf en dertig minuten en verdween toen. De domme menigte hield het voor een voorteekeu van het einde der wereld, dat zij stellig tegen 15 Junij te gemoet ziet. Uit Piemont wordt het volgende kluchtige voorval gemeld Eenige dagen geleden stierf een man in de gevangenis. Een zijner medegevangenen, die gaarne de duffe lucht zijner cel tegen de zuivere atmosphecr der velden wilde verwisselen, besloot zijne vrijheid te koopendoor zich in de plaats van den overledene te stellen. Hij verborg dus, zoo goed hij konde, hel lijk onder het stroo en legde zich op de plaats, waar de doode gelegen had. Was hij inaar eerst in de vrije lucht, dan zou hij wel verder raad wéten te schaffen. De list scheen werkelijk te zullen ge lukken want de levende werd in plaats van den doode naar be lmoren uil de gevangenis gedragen en had alle kans om zijne vlugt volbragt te zien, toen hij door zulk een hevige hoestbui werd aangevallen, dat de dragets de baar neerzetteden en verschrikt wegliepen; doch de gevangenbewaarders, die de gewaande lijk- plegligheid bijwoonden, waren minder bijgeloovig, en braglen den vlugteling in zijne cel terug, waar hij nu rustig het einde van zijn straftijd kan afwachten, om ongestoord de vrije lucht te kun nen genieten. De mandarijn-generaal Keeih-fo-sindie aan het hof van Annam met de waardigheid van eersten minister des keizers be kleed is, heeft aan de gouverneurs van alle zeesleden des rijks, onder dagteekening van 10 Febr. jl.eene aanschrijving gezon den van dezen inhoud In den naam van den magtigen keizermijnen meesterden vierden van de dynastie der Tschuug'sen krachtens zijne stel lige bevelen doe ik u de volgende mededeeling, waaraan gijals altijd zult gehoorzamen ter vermijding van verschrikkelijke straffen. Gij hebt zekerlijk vernomen, dat lusschen de licdcp van bet Westen en den verheven keizer van China, onzen bondgenoot, oorlog ontstaan is. Zonder te treden in eene beschouwing der oorzaken van den oorlogwelke alleen bij (te eerslgemelden te zoeken zijheeft onze doorluchtige souvcrcin besloten onzijdig te blijven, zonder zich voor de eene of voor de andere partij te ver klaren; gij zult u alzoo dienovereenkomstig te gedragen hebben, en in geen geval partij kiezen, noch voor de Engelschennoch voor de Chinezen. De keizer, onze meester, heeft gecnc verongelijkingen Ie wreken en alzoo ook geencu oorlog te voeren. Indien zijn land aangevallen wierddan zouden zijne ontelbare legerscharen op zij ne roepstem aansnellen en den vijand verdelgen, die vermetel ge noeg was om hem aantevallen.» Annam heeft eene nijvere bevolking van twintig milliocn zie len, een leger van 150,000 man en eene talrijke vloot. Het eerste voor de walvisch- en robbenvangst uitgeruste ijzeren schroefstooinschip is van de Tyne naar Straal Davis ver trokken. Men gelooft, dat binnen korten lijd geene andere dan sloom vaartuigen voor die vangst zullen worden gebezigd. Aan de toskaansche kusten tusschcn Gombo en Migliarino zijn in den nacht van 9 Mei verscheidene kisten met wapenen die van Genua te water daarheen waren gebragt, in beslag genomen. Ten gevolge hiervan zijn ook verscheidene arrestalicu gedaan. In sommige stalen van Noord-Amerika heerscht onder de varkens zulk eene gevaarlijke ziektedat men van verschillende zijden besloot de oorzaak op te sporen, ten gevolge waarvan meu de zekerheid verkreeg, dat deze doodelijke ziekte daardoor werd te weeg gebragtdat aan de varkens hel uit de jeneverfabrieken af komstige graan te eten werd gegevenhetwelk aan eene bewerking met strychnine was onderworpen geworden ten einde er des te meer kracht uit te halen. Het bewind van den staat Ohio heeft eene wet uitgevaardigdwaarbij het gebruik van strychnine bij het stoken van jenever strafbaar wordt gesteld. Uit Napels schrijft men van 4 Meidat de Vesuvius op dat oogenblik hevig aan het braken wasvooral des nachts leverde deze berg een verheven schouwspel op. Bij eene maneuvre, welke dezer dagen door het leger van Lyon werd uitgevoerd, bespeurde de maarschalk graaf Castellane, dat twee grenadiers, die door de hitte van den dag afgemat waren, zich zeer gemakkelijk in de schaduw van een bosschaadje hadden neergevleid. Met de snelheid des bliksems reed hij op hen toe en verweet hun iu scherpe bewoordingen hun gedrag: Hoe kuut gij daar liggen slapen terwijl uwe kameraden in het hevigste vuur een slag uitvoeren.» Maarschalkwas hun gevat antwoord, "wij stellen de dooden voor." Ontwapend door den goeden in val reed de maarschalk lagchend weg. Dezer dagen had te Olivet eene vreeselijke gebeurtenis plaats. Zekere Lechaux heeft zijn vader, een grijsaard van 64 jaren, ver moord door hem met een bijl drie groole wonden toe te brengen en dat in tegenwoordigheid zijner beidp zusters, die de volvoe ring van het gruwelstuk trachtten te beletten. De moordenaar is 40 jaren oud, ongehuwd en had eene goede zaak. Hij is in hech tenis genomen en zal binnen korl voor het hof van assises van Orleans teregt staan. Omtrent den branddie den 8 Mei te Wijck in Slceswijk- Holslein gewoed heeft, meld men het volgende; Honderd huizen in het aanzienlijkste gedeelte van het vlek zijn afgebrand. De brand verspreidde zich snel bij den stijven oostenwind en de slech te bluschmiddeleu. Hij heeft meer dan acht uren geduurd, lot na middernachten ongeveer 500 menschen zijn daardoor zonder dak geraakt. Er was evenredig weinig eigendom gewaarborgd.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2