©EME1TÖDE 3E3IÖTE1T. FETTILLETOÏT. De oorsprong van het Tiendregt, BURGERLIJKE STAND- Van 16 23 Mei 1837. GEHUWD: H. van Savoijen en J. M. van Alphen. A. Dewerchin en M. H. van Vessem. A. Zon en J. E. Bakker. BEVALLENA. de Boer geb. de Graaf, Z. M. A. Frensen geb. Jutte, D. M. C. T. Slot geb. Hansen, 1). C. Hemelrijk geb. Disper, Z. A. J. de Klerk geb. Namink, Z. J. Sallem geb. Gerssen, D. E Steen man geb. Warnieka, D. C Hoogendijk geb de Wit, D. C. Pot geb. van der Poll, Z. J. Vinken geb. van Oudbroekhuisen, Z. P. Kramer geb. de Jong, Z. A. Zweerus geb. Hab, Z. J. E. Touw geb. Neller, Z. Levenloos aangegeven: 1. OVEBLEDEN: II. B. Wielick 18 j. M. C Paauw 14 j. E. P. Hausch 43 j. G. Schraver 7 m. M. E. Sariemijn, 33 j. Eene jufvrouw te Waalwijk is plotseling dood gebleven, terwijl zij haar middagmaal gebruikte. De prins van Pruissen is door dén keizer der Franschen benoemd tot ridder van hel legioen van eer met het grootkruis. Een beambte van de bank te Weenen is aan de haal, nalatende een deficit van 330000 gulden. In Zevenbergen zijn de rivieren door aanhoudenden regen buiten hare oevers getreden. In Minesota hebben de Indianen een groot getal blanke kolonisten vermoord en hunne vrouwen gevankelijk weggevoerd. De oproerige Bedouinen in den omtrek van Da- mascus zijn door turksche troepen uiteengedreven: J80 dooden. De engelsche spoorwegen kosten in eene ronde som 3600000000. De britsche prinses Louise is verloofd met prins Frederik Willem van Pruissen. (Officiële kennisgeving.) Uit alle departe menten van Frankrijk komen de gunstigste berigten in over den stand der velden. In China is de rijst ontzettend duur, zoo dat vele menschen daar van gebrek omkomen. Onder Edam is eene koe door den donder doodgeslagen. Uit Wologda, in Rusland, meldt men, dat aldaar op het einde van het jongste jagtsaizoen ongeveer 5000000 eekhoorntjes ter markt gebragt werden. Te Paffralli is eeu kruidmolen met 23 centenaars buskruid in de lucht gevlogen; een arbeider verloor daarbij het leven. Men berigt, dat koningin Victoria in den herfst eene reis naar den Rijn zal doen. Volgens te Staphorst ontvangen berigten uil Noord-Amerika zijn eenige personen voornemens eerlang naar hunne geboorteplaats terug te keeren, als hebbende zich in de verwachtingen aangaande den voorspoed, dien zij in de nieuwe wereld te gemoet zouden gaan, bitter teleurgesteld gezien. Dezer dagen heeft eene anl- werpsche dame haar negeu-en-twintigsle kind ter wereld gebragt. Om den oorsprong van het tiendregt te vinden was men reeds vroeg in twijfel gebragt, doordien sommigen het van goddelijken, andereu van wereldlijken oorsprong beschouwd wcnschlcn te zien. De een dan nam het afkomstig uit het goddelijk regt, als eene instelling door de Voorzienigheid verordend, zich dan van bijbel plaatsen bedienende, tot staving van zijn beweren; een ander zocht zijn oorsprong in hel leenstelselen bragt dan de tienden terug tot de regten, die uit lipt leenslplscl voortvloeiden, dus tot iu de Xe eeuw. Volgens Ilugo de Groot is ons tiendregt afkomstig van het duilsche regt, ouder dan het Christendom. Tiendregt is," zegt hij, «een geregligheid om het elfde deel van eenige vruchten te trekken. Wij zeggen hel elfde deelhoewel de naam anders schijnt mede te brengen: dit teeken nevens anderen doet ons verslaan, dat onze tienden iu Holland niet komen uit de geestelijke regten, dewelke bij navolging van de levitischc wet onder de Christenen zijn ingevoerd: dal hel tiende deel van de vruchten zou geschikt worden lot onderhoud van de kerkedienstmaar veeleer uit het oude duilsche regtouder dan het Christendombij hetwelk den vorsten tot onderhoud van hunnen stand, zeker deel van vruchten werd vergund. Daarom, die uaarsliglijk zal willen onderzoeken naar den oorsprong van de tienden, die de bisschoppen van Utrecht of de godshuizen hebben gehad, zal bevinden, dat zij die bekomen hebben, niet uit de geestelijke regten, maar uil giften van konin gen en vorsten, die men vindt van den jare 700 en later. Alzoo vinden wij ook niet, dat de eerste graven van Holland eenige tienden hebben bekomen van geestelijke liedenmaar wel dat zij verscheidene tienden aan de godshuizen van Eginond Rijnsburg en anderen hebben geschonken. Tol bewijs van ons zeggen dient opgemerkt de oorkonde van den abt van Floricamp, verleden iu den jaren 1540, die getuigt dat de graaf van Holland, toen 400 jaren geleden, in Friesland over hel Vlie, plag gehaald te worden, als de vorst der Friezen, naar het oude duilsche gebruik, gezeten op een bruin schild en gedragen door de vier edelsteu van Oost-Frieslanden dat onder andere geregligheden aldaar verhaald, hem door de Friezen waren toegestaan alle de tienden van Friesland, die binnen hunne magl lagen. Wij hebben gezegd, van eenige vruchten, meest van koren, doch men vindt ook smalle tienden, als van moes, hout, gras, hooi, rapen, radijs, ajuin, appelen, peren en noten; krijtende tienden, als van veulens, kalveren, lammeren, biggen, ganzen, bijen en andere jonge beesten. Op wat wijze de tienden moeten worden ingevorderd, leert ons de overdragt tusschen den graaf van Holland en de West-Friezen gemaakt iu den jare 1288, medebrengende: »»dat de West-Fïiezen den graaf zouden geven de elfde schoof, en de tienden te nemen daar het koren wast. En als dat koren liendbaar is, zoo zouden degenen wie dat koren toebehoorde, driewerf roepen den tiende naar, eiken werf zoo luid dat men het hooren kon over zeven akkers, en kwam de tiendenaar dan niet, zoo zou degene wiens koren het is, de tienden uitzetten met twee zijner buren, en de tienden houdeu eeu etmaalware het dat daarna op de tienden schade geschiedde, dan zou men den man niet afnemen (tijen) wiens koren dat is." Een rijk en aanzienlijk jongman, William Russel genaamd, had eene teederc genegenheid opgevatvoor eene schoonc jonge dame uit den zelfden stand die Sarah Noyes heette. Daar hij niet overtuigd was, dat zijne liefde werd beantwoord, wilde hij, zonder de ceremonie ceuer formele liefdesverklaringhare gevoe lens op dit punt leeren kennen. Met dit oogmerk vroeg hij haar op zekeren dag, op zulk eene wijze, dal zij het, al naar zij ge zind was, als scherts of als ernst kou aanmerken. Als ik u eens vroeg, of iemand u ooit een huwelijks-voorslag gedaan heeftwelk deel van uw naam [No yes Neen ja) zou ik dan ten antwoord krijgen?" Het eerste," antwoordde zij op den zelfden toon. En als ik vragen durfde, of gij genegen waart zulk eene verbind- tenis aan te gaanals iemand u verklaardedat hij u beminde en hij u ook niet onverschillig was; welk deel van uw naam zoud gij dan antwoorden «Het laatste.» Eu als ik u zeg, dat ik u met geheel mijn hart bemin, en u daarom uitnoodig zulk eene verbindtenis met mij aan te gaanwelk deel van uw naam zal ik dan tot antwoord kunnen verwachten O dan ant woordde hel meisje, terwijl een blos haar gelaal overdekte,"neem

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 3