1TIEIT7T STIJD HTG-EIT. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Junij 1857. Zr. Ms. fregat Prins Frederik iler Nederlandenkomman- daut de kapitein-ter-zee Spanjaardis jl. woensdag van Batavia laatst van de Kaap de Goede Hoop, op de reede alhier ten anker gekomen, onder het lossen der gebruikelijke salulscholcn. Uit Curacao meldt mendat Zr. Ms. korvel Prins Maurits der Nederlanden, kommandant de kapilein-ler-zee Voyelpoot, van daar den 25slen April een kruistogt heeft ondernomen. Als een voorbeeld van buitengewone verdienste eens arbei ders in de achlergelegene veenderijen te Blokzijl, kan strek ken, dat een turftrekker (hij spit eigenlijk het veen) door zeldza me ligchaamskrachl dagelijks 10 roeden spit, voor elke roede ƒ1,40 ontvangt en dus f li daags verdient. Hiervan moet hij aan twee mengers (een gewoon trekker kan er slechts aan een werk geven) afstaan per dag f 7; alzoo blijft zijn vvekelijksch loon ƒ42. De huisvrouw van zekeren L. v. F. te Hilversum verliet den 5 Junij vroegtijdig hare woning tot het verrigleu eener bood schap, terwijl hare beide kinderen in bed liggende, door haar werden achtergelaten. Zij had voor haar vertrek een handvol spar- renaalden op het vuur gelegd, waarvan de vlam zich schijnt me degedeeld te hebben aan ecnige anderendie lusscheu den haard en de bedstede, waarin de kinderen lagen, op den grond ver spreid waren. Een landman uit Einnes toevallig voorbijkomende, bespeurde de vlammen die reeds tot den zohler der woning op stegen en had hel gelnk, de kinderen door zijne tijdige tusscheii- komst te redden. Hoe vele voorbeelden van dien aard zullen er noodig zijnom de moeders het gevaar Ie doen beseffenwaar aan zij hare kinderen, die zij onbewaakt te huis laten, bloot stellen. De President Buchanan heeft besloten troepen naar Ulah te zenden om onder de Mormouilen het gezag der cedgenootschap- pelijke overheid te handhaven. Hel berigt, dat Brigham Young, het hoofd dier sccte, uit Ulah gevlugl zou zijn, bevestigt zich niet. De stad Genua is, naar uit Italië geschreven wordtaan een ernstig gevaar ontsnapt. De galeiboeven aldaar, ten getale van omstreeks 900, hadden namelijk een komplot tol eene gezamelij- ke ontvlngling gesmeed. Dit plan is gelukkig bij lijds ontdekt ten gevolge waarvan strenge maatregelen zijn genomen. Welligt zal men zich herinneren, dat in 1849 een aantal galeiboeven in derdaad ontsnapt zijn, waarna zij de betreurenswaardigste buiten sporigheden bedreven hebben. LI. zondag had in de gemeente Piéton nabij Fontaine-l'Evêque eene zeer zeldzame weddingschap plaats. Men was daar in eene her berg bijeen en door de dampen van bier, jenever en tabak wel cenigermate bedwelmdtoen een mijnwerker beweerde het horo- logie van een ander wel te kunnen inslikken en zulks aanbood te doenwanneer het daardoor zijn eigendom werd. De eigenaar van het horologie stemde toe en weinige oogenblikken later ver dween het horologie in de keel van den roekeloozc. Eerst des namiddags van den volgenden dag raakte deze de zonderlinge pil weder kwijt, welke geheel gaaf was gebleven en niet had opge houden te gaan, doch de onvoorzigtige mijnwerker lijdt sedert aan zoo vreeselijke pijn in de maag, dat hij zijn arbeid nog niet heeft kunnen hervatten. Zoodat deze zaak welligt zeer treurige gevol gen voor hem zal kunnen hebben. De londenscbe bla Ion van jl maandag behelzen uitvoerige be- rigten uit Hongkong van 15 April jl. In een schrijven vandaar, van die dagteekening, leest men het volgende: De oorlog staat thans nagenoeg stilonze vlootvoogd de ad miraal Seymour, blijft werkeloos in afwachting van den lijd waar op hij door koel weder en door het bezit eener genoegzame land en zeemagt in slaat gesteld zal worden om aanvallend te werk te gaan. Troepen en schepen, stoomvaartuigen en kanonncerbooten worden binnen kort verwacht en een sterke krijgsmagt is op weg herwaarts. Iutusschen is hel hier zonderling met ons gesteld: een ieder spreekt van oorlog met China; de waarheid is, dat wij met het chiiiesche rijk in vrede, maar met den gouverueur der pro vinciën Kwang, met den mandarijn van Canlon in oorlog zijn. In al de andere havens verkeereu wij op vriendschappelijken voet met de Chinezen, en drijven wij levendigen handel met hen, terwijl den keizer waarschijnlijk weinig of niets bekend is van hetgeen te Caiitou omgaat." Telegrafische beriglen melden een groot ongeluk van den tunnel van Haucnstein. De steigers van eene berggroef geraakten door het vuur van eene smederij in brandde groef stortte ineen en verstopte den ingang voor een aantal arbeiders, die ten ge volge daarvan waarschijnlijk door kolendamp en rook verstikt zijn. Men werkt, schoon met groot gevaar, met inspanning van alle krachten aan de bevrijding der ongelukkigendoch helaas misschien te vergeefs. Omtrent 50 arbeiders zijn reddeloos verloren. Te Louisville heeft een vreeselijke oploop van het gepeupel plaats gehad. Het geregt had vier negers vrijgesprokendie van verscheiden moorden waren aangeklaagd. Een hunner was onder belofte van in vrijheid te worden gesteld tegen zijne medebe schuldigden opgetredenmen hechtte echter geen geloof aan zijne verklaringen. Gedurende de debatten heerschleer voor de geregts- zaal eene onbeschrijfelijke spanning. Toen het donker werd brak het gepenpel de gevangenis opensleepte eene kar naar buiten en bragt die regt tegenover den kerker. Verscheiden schoten werden door het volk en uit de gevangenis gelost. Daar de cipier vreesde, dat de gevangenen zouden ontkomen, leverde hij twee hunner uit, die terstond werden opgehangen; de derde sneed zich met een scheermes den hals af; den vierde, die als getuige was opgetreden, liet men vooreerst in rust, doch den volgenden dag werd hij mede opgehangen. Luidens berigt uit Mexico had de geestelijkheid gepoogd den president Comonforl en hel gemeentebestuur uit de hoofdkerk te werendoch de president had de kerk met troepen omsingeld en de priesters in hechtenis genomen. Volgens de jongste beriglen uit Olten (des avonds van 51 Mei) lelde men reeds 9 dooden onder de werkliedendie in den Hauensteintunnel reddingspogingen hadden beproefd. Al de aan gewende middelen ofschoon met bijna bovenmeiischelijke inspan ning te werk gesteld, waren tol dus ver vruchteloos geweest. Ee ne ontzetlende volksmenigte stroomde voortdurend naar de plaats des ongeluks toe; de militaire magt sloot den tunnel legen den aandrang. Men werkte met eene ontzaggelijke sloomluchtpomp met 5500 buizen. Volgens een officieel berigt bedraagt het getal ongelukkigen, die ingesloten zijn, 52, namelijk 18 Solothur- ners8 uit andere zwitsersche kantons, 26 Duitschers en En- gelschen. LI. woensdag hebben 12 werklieden in eene aan Lord Rus- sell toebehoorende steenkolenmijn in Albei lillerydoor het vlam vatten der gasluchlhet leven verloren. De bijeenkomst van Keizer Napoleon met den Czaar zal den 8sten of lOden Julij te Slultgard plaats hebben, keizer Alexan- der zal vergezeld zijn door de grootvorsten Michael en Nicolaas, Keizer Napoleon door de prinsen Jèrome en Napoleon. De ko ningen van Pruissen en Saksen zouden mede te Stuügard komen. Hel verblijf aldaar der vorstelijke personen zou 5 dagen duren.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2