VERGADERING burgerlijke stand. ingezonden. Van 50 Mei 6 Junij 1857. GEHUWD: J. G. van der Miesen en J. Smit. C. S. Spigt cu G. van Driesch. BEVALLENA. de Jong geb. Duinker D. E. J. J. Kroese geb. Kroger D. M. B. Lastdrager geb. Leis Z. A. de Graai' geb. van Bel D. C. Janzeu geb. Dekker D. E. Sluis geb. van Assen Z. G. Bakker geb. Noot Z. N. de Bruin geb. Schouten Z. G. Tabbcrs geb. Engelen D. Le venloos aangeven1 OVERLEDEN: H. Dijkstra 22 j. E. Dol 15 j. G. van Heil 2 j. II. Bosman 27 j. A. de Jong 18 j. Ambtshalve ingeschreven: 1. GEME1TSDE BEHIGTEU. Een heer van Enschedé is aan de Icidsche academie tot dr. in de geneeskunde gepromoveerd, na het houden cener dissertatie «over de melk en hare vervalsching".lu de gemeente Oss (Noordbrabandwerd den 27 Mei het ned. pond boter algemeen voor 40 cent verkocht. Te Deventer wordt alles in het werk gesteld om er het landhuishoudkundig congres zoo luisterrijk mo gelijk te doen zijn. De nieuwe president van Nieuw Grenada is voornemens aan het verschil met tle Ver. St. een einde te maken.Keizer Nap. is met zijne Keizerin naarSt. Cloud ver trokken. De Portugezen hebben een frausch vaartuig dat jon ken boegseerde in beslag gcnomeu.De wetgevende vergade- dering te Parijs is bij keizerlijk decreet ontbonden. In hel bin nenland van China en in de chinesche staten van Achler-Indie is de vervolging der Christenen weder met groote verbittering be gonnen.— Hel bal, ter eere van den koning van Beijeren op liet stadhuis te Parijs gegevenheeft 400000 francs gekost. De sardinische senaat heeft eene wet aangenomen tot hel beteu gelen van den woeker. In de Beemsler heerscht eene ziekte onder de runderen, daarin beslaande, dat de aangetaste beesten bloed beginnen te wateren en dan meestal sterven. Te Zwolle is een 18jarige jongeling gevankelijk binnengebragtdie bad willen doodschieten een meisje, dal zijne liefdeverklaring niet goedgun stig had opgenomen. Te Breda is eeu heer met twee dames in de gracht gereden en door twee sergeants op den wal gebragt. Te Manchester heeft men het ijzeren draaikruis, hetwelk toe gang verschaft in de zaal der tentoonstelling, moeten vergroolen, omdat het te eng was voor de dames met crinolines. De vrij buiters van Californie, door mexicaansche troepen overwonnen, zijn met hunnen aanvoerder, generaal Crabbe, gefusileerd. In het Looner-diep is een sleur gevangen van 20 ned. ponden. In Venezuela is eene rijke goudmijn ontdekt, 2 personen hebben in eeu dag 54 oneen goud gevonden. Z. M. heeft den grootvorst Konstanlijii het grootkruis der Willemsorde vereerd. Een fransche kolonel der genie wilde de lading uit een pistool nemenhet schot ging af en de kogel trof hem doodelijk. Een zalmvisschersknecht te Geertruidenberg heeft met zijne ega de gouden bruiloft gevierd. De stad Geneve is opgevuld met vreem delingen. In Australië heeft men stoomwerktuigen vervaardigd om spoedig en zeker het goud te bekomen. De engelsche mi nister van oorlog is door gaauvvdieven van zijne jnweelen en orde- teekenen beroofd. Het water van de Spree, Ilavel en Oder is zoo laag, dat de vaart is gestremd. Eene 10Ojarige vrouw- zal eerlang te Lyou leregt slaan wegens opligterij, ten nadeele van jonge meisjes en weduwen, aan wie zij minnedrank verkocht. Dezer dagen is door mij en vele andere ingezetenen dezer gemeente kennis jenomen van de plannen der beide Wethouders onzer gemeente om te beproe ven door het graven van een kanaalhet verbreeden van het bestaande en van de brug aan den ingang der gemeentein verband met eene regeling der verdere bebouwing, aanleiding te geven tot meerdere ontwikkeling van den ondernemingsgeest onzer plaats- en landgenootenten einde de welvaart der ingezetenen daardoor krachtig te bevorderen. Eere komt die beide heeren daarvoor toeen dank voor het krachtig bewijs dat zij gegeven hebben voor de behartiging der aan hen toevertrouwde taak. Zonder voorbarig in eenige beschouwing over deze taak te tredendie ook mij zoo zeer ter harte gaat, meen ik toch den wensch te mogen uiten, dat men de plannen der heide Wethouders tot een geheel trachte te brengen, om alzoo het nemen van een halven maatregelzoo doodelijk voor belangrijke onderne mingen, te voorkomen. Te wenschen is het daaromdat ter gelegener tijd het rapport der be noemde raadscommissie tot onderzoek dezer zaak, de meest mogelijke open baarheid verkrijge, opdat de ingezetenen en andere belangstellende landgenoo ten hunne zienswijze daarover kunnen kenbaar maken en men alzoo door wrijving van denkbeelden tot een goed geheel moge komen. Voorloopig geloof ik niet, dat het benoodigd kapitaal, hoe aanzienlijk ook, de krachten der gemeente zal te boven gaan, want, doorverkoop der te onteigene grondenter beider zijden langs het fanaaldoor het heffen van een gematigd regttot tijd en wijle de negotiatie zoude zijn afgelostof door het afstaan der gronden tegen erfpacht, zou er in het eerste geval veel gelds van zelf terugvloeijen en daardoor het benoodigde kapitaal kleiner worden, terwijl er in de beide laatste gevallen misschien uitzigt zoude bestaan ter verkrijging der rente van het te negotiëren kapitaal. Ik geef deze beschouwingen gaarne ter ernstige overweging over aan hen die onbevooroordeeld het belang der gemeente, zoowel voor het toekomende, als het tegenwoordige, ter harte gaat, terwijl ik het aan bekwamer pen over laat om de aangegeven denkbeelden in dat licht te plaatsenwaardoor zij zich van zelve zouden aanbevelen. Niecveoiep, 4 Junij 1857. B. R. de BREUK. Het Journal de Roueu spreekt van eene belangrijke ontdekking van den heer Grimaux hij zoude het middel gevonden hebben om door den telegraaf eene dépêche in drukletters te doen over seinen, zonder dat daardoor de snelheid werd benadeeld. Deze seinijf druk-telegraaf zou, volgens den heer Grimaux, volkomen aan het doel beantwoorden. Hij werkt even spoedig als de naald- telegraaf en op zekerder wijze de dépêche wordt oogenblikkelijk gedruktzelfs in afwezigheid van den telegrafistdie haar ont vangen moetzij wordt met gewone drukletters afgedrukten is hij gevolg door een elk te lezen. Eindelijk zoude deze nieuwe, uitvinding alle misvatting onmogelijk maken, door karakters te drukken, welker duidelijkheid niet den minsten twijfel toelaat, en diezoo dit al eens hel geval wasveroorloven de getrouwheid der overseining onmiddelijk na te gaan in een woord het is eene drukkerij in miniatuur, in beweging gebragt door de eleclriciteit. van den RAAD, op Dingsdag den 9 Junij 1857, des namiddags ten 7 ure. ADTE3.TEÏTÏXE1T. Vijfentwintigjarige Echtvereeniging van C. II. W. TEERINK en A. KRUL. Helder, 7 Junij 1857

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 3