Uit Genève meldt mendat voor eenige dagen aldaar op de markt een dozijn geslagle jonge kippen, die vergiftigd waren, door de policie zijn weggenomen; in elke kip bevond zich eene sterke dosis arsenicum en al het vergift was voldoende, om 40 mensehen te doodeu. De verkooper werd dadelijk in hechtenis genomen. De reden van dit helsche denkbeeld is nog onbekend. Aan de savooische grenzen bij Etrembières, alwaar deze misdaad voorbereid werd, zijn verscheidene arrestatien gedaan. De policie was door losse geruchtendat er eene vergiftiging door kippen die op de markt verkocht zonden worden, voorgenomen was, op het spoor gekomen. Genève is door deze geheimzinnige geschie denis zeer ontsteld en allerlei geruchten zijn aldaar in omloop. Bij Lloyds is berigt ontvangendat in den nacht van den 15 Augustus, gedurende het heerschen van een digten nevel, in de Noordzee eene botsing heeft plaats gegrepen tussehen de van Stellin naar Leith varende schroef-sloomboot Zuave en een ander groot stoomschipde Elfeerstgenoemde verdween alras in de diepte; de bemanning had eehter den tijd gehad zich aan boord van de Elf te redden. In den nacht van 14 Aug. werd tussehen Codicozzi en Pa- rona, de naar Tyrol rijdende postwagen, door acht als burgers verklecdc roovers aangehoudendie de reizigers plunderden en eene aanzienlijke som gelds iu baukbillelten en specie roofden. Het is te Tunis nog niet rustig. Zondag jl. is de stad weder in opstand geraakt. Een Jood was in den winkel van een Moor cn dong op den prijs van zeker voorwerp af. Daar hij zich met minachting uitliet, schold de Moor hem voor hond uit. De Israëliet had de ouvoorzigtigheid uit te roepen «Vervloekt zij uwe wet!" Meer was er niet noodig, om eene groote menigte voor den winkel des Moors bijeen te brengen. De ongelukkige werd dadelijk vermoord. De getuigen dezer wreedheid wierpen zich van hun kant op de Mooren; er ontstond een bloedig ge vecht; drie personen zijn gedood. Een Jood, die hij een moor- schcn barbier de vlugt nam, werd door dezen aangevallen en met een scheermes vermoord. Men spreekt van het plunderen van drie magazijnen, en van, bij die gelegenheid, gepleegde diefstallen; de glazen van het hotel des engelschen consuls zijn ingeworpen. Het ongelukkigste is dat de dweepzuchtdoor sommige renegaten meer aangevuurd dan gestild wordt. Te Bristol is den 21 dezer de geheele bemanning van het tussehen die plaats en Botterdam varende stoomschip Sophie, wegens het binnensmokkelen van tabak, elk tot 100 c£ geldboete veroordeeld of gevangenzetting tot dat de boete zal zijn betaald. Men zoude trachten van het bureau der in- en uitgaande regten eenige vermindering ten deze te verwerven. Uit Plijmouth wordt berigt, dat de amerikaansche stoom schepen Niagara en Susquchannahbenevens de britsche schroef- boot Agamemnon in den namiddag van 14 Aug. 11. derwaarts waren teruggekeerd van hunne mislukte poging tot het leggen van den onderzeeschen telegraaf-kabel. Na den draad 555 zee mijlen te hebben uitgevierd, brak die plotseling op de Niagara af, naar men vermoedt door de buitengewone drukking en wrijving eener hooggaande zee. Men vreest, dat het saizoen te ver ver streken is om de proef nog in dit jaar te herhalen, maar twijfelt geenszins aan den eindelijken goeden uitslag van deze gewiglige onderneming. De vrees dat de schach van Perzie door de tijding van den in britsch Indie uitgebroken opstand aangemoedigd zou worden om zich aan de naleving van het onlangs met Engeland gesloten vredesverdrag te onttrekken, schijnt bewaarheid te worden. Te Konstantinopel werd, volgens berigten van daar van den 15den dezer, verzekerd, dat de afgaansche vesting Herat nog door de perzische troepen bezet gehouden werd, en dat de engelsche gezant bij den schach op de onverwijlde ontruiming had aange drongen. Volgens berigten uit China, welke door de ministeriële bladen van Parijs worden medegedeeld, bleef de staat van zakeu daar te lande ongunstig. De slag, dien oc Engelschen onlangs aan de chinesche vloot op de rivier van Canton hadden toege bragt, had er de overheden niet tot gematigdheid gestemd, maar integendeel nog meer opgewondenen door den onderkoning van CantonYehwas zeer onlangs nog eene proclamatie uitgevaar digd, waarin hij de bevolking op nieuw lot den strijd legen de Engelschen aanvuurde. Op de fransche vloot in de middcllandsche zee zijn proeven genomen met eene nieuw uitgevonden lampde onderzeeschc wonderlamp" genaamd. Drie voelen onder water gelalen, ver spreidde deze lamp licht genoeg om de kiel en verkopering der schepen te kunnen inspecteren, en zelfs op 24 voeten beneden water bleef het licht 2| uur helder branden. Men voorspelt zich van deze uitvinding groote dienst bij ongevallen aan de schroei van stoomschepen. Uit Parijs meldt men Op dit oogenblik is hier onder de vele processen tot echtscheiding een aanhangig, waarin de echt genoot tot ondersteuning van zijn eisch bij zijn verzoekschrift tot de reglbank gerigt, drie honderd naar volgorde gerangschikte fakluren heeft gehecht, wegens aan zijne wederhelft door ver schillende modemagazijnen geleverde artikelen, waarop voorkomen: 'lo. Malakof-hoeden met springveren, kriuoline rokken, baydè- res a la duchesse de Pompadour1800. 2o. Bokken om genoemde hoepels te bedekken 5Ü0Ö, 5o. Waschloon van neteldoeksche rokken met volants, sedert Mei2000, Daarop volgt een ellenlange rekening van dergelijke en andere mode-artikelen tot een niet minder aanzienlijk bedrag. De eischer besluit zijn verzoekschrift met het betreuren van den lijd, toen de wetten, ter beteugeling der weelde, deechtgenoo- ten hielpen in het onderdrukken der pronkzucht van de vrouwen, Dat de weerwraak der Engelschen wegens de in Indie door de inboorlingen bedreven gruwelen voorbeeldeloos zoude wezen, was wel te denken. Zoo leest men in een brief uit Peshawur, dd. 14 Junij, waar men uit vrees voor opstand der inlandsche militairen, tot ontwapening derzelve wilde overgaan en daarbij eenige ongehoorzaamheid ondervond, dat de weerspannigenop de vlugt gegaan zijnde, achterhaald en neergesabeld en vele an deren voor de monding der kanonnen gebonden en aan flarden geschoten werden. Het was een allerakeligst schouwspel, de vcr- pletlerde ligchaamsdeelen door de lucht te zien vliegen, doch de wreede les was noodzakelijk. Zoo de Moniteur de la Flotte goed onderrigt is, heeft de engelsche regering den generaal Ashburnham en lord Elgin bevel gegeven, om met de 5000 man marine-irifanterie en artillerie, welke hun, na afzending der overige naar China bestemde strijd kracht voor Indie ter beschikking overblijven, tegen het einde der iudische crisis naar Peking optetrekken en een der belang rijkste punten aan de chinesche kust te bezetten en aldaar te verschansen. Als de twee punten, tussehen welke de engelsche regering, naar de omstandigheden, de keus overlaat aan lord Elgin, generaal Ashburnham en admiraal Seymour, werden de stad Can ton en het eiland Formosa opgegeven. De drie genoemde mannen zouden over deze zaak eene conferentie houden, eene keus doen en verdere beschikkingen vaststellen. De Chinezen hebben op Formosa slechts de eene, maar de vruchtbaarste helft des cilands bezet. De gouverneur woont te Thai-wau-fee, eene fraai en ge zond gelegene stad, met een fort, dat goed onderhouden ismaar voor Europeanen geene moeijelijkhoden oplevert. Op Formosa liggen gewoonlijk 10000 Chinezen in bezetting. Het eiland is

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2