van de vruchtbare provincie Fukian door de 30 zeemijlen breede straat van Fukian gescheiden en tot oprigting van ceue militaire en handelsvestiging voortreffelijk geschikt, daar het rijk is aan water, fourragc, slagtvee, rijst-, maïs, garst- en tarwevelden. BURGERLIJKE STAND. Van 13 22 Augustus 1837. GEHUWD: H. Kramp en J. G. Douwes. F. M. Le Fevre en E. Minke. J. Koning en A. Bakker. BEVALLEN: T. van Tonningen geb. Denker D. G. E. D. de Wijn geb. Schippers D. C. II. Sachse geb. Koenlze Z. C. Mooij geb. Abbenes Z. OVERLEDEN: D. Kunst 74 j. C. P. Swart 68 j. N. Ares 8 m. J. de Bruin 10 w. J. de Wit 8 m. W. C. Weehuizen 4 m T. van Waarden 6 m. C. J. Bommel 10 m. W. Kok 72 j. BSHIöTSlT. De keizer van Rusland heeft 15 poolsche uitgewekenen vergund te repatriëren. Het eng. schip Pallion Hallmet eene lading steenkolen van Sunderlaud naar Bologna bestemd, is door het vlam vatten der gaslucht uit elkander geslagen en gezonkende be manning heeft zich in de booten gered. De rnssische garde wordt met 50000 man verminderd. In de Z. Willemsvaart is een schuiteujager verdronken, in de Dommel een slagersknecht, die een kalf wilde redden en in de Zuiderzee een koeknecht die van de stoomboot Magnet over boord viel. De gevreesde roover- kapitein Dclpero is in eene herberg te Vigone gearresteerd. Be uitgestrektheid van britsch lndie bedraagt 857412 mijlen, be volkt met 151990901 inw. De generaal d'Orgonie, een der grootste vijanden van Engeland, is te Marseille aangekomen. Feruk-Klian heeft den keizer der Franschen een kostbaren sabel overhandigd. Een winkelier te Amsterdam heeft in betaling ontvangen een oostenr. coupon, groot ƒ5.09, waarvan het bedrag veranderd was in ƒ50.90; de policie heeft den fabrikant, een reiziger-bediende, aangehouden en aan de justitie overgeleverd. De lombardische dagbladen gewagen van nieuwe mazzinistische vereenigingen te Genua. Sidin, Paseno, Kapidin, Kasidin, BatjookBiljookSoudinAmatLingoDroolahKlaas Ledesma Setro, Ngangsi, Simin, Pa Warink, Kiman en Medin zijn ver wezen naar de openb. teregtzitling van het prov. gcregtshof van Zuidbolland. Het zittingjaar 183657 van de Stalen-Gene- raal zal woensdag 26 dezer worden gesloten. De gele rivier beeft hare tegenwoordige bedding verlaten en is in de oude te ruggekeerd. Te Ningpo en Shangai zijn groote zwermen sprink hanen verschenen. Twee scholsche visschers hebben eene zeemeermin ontmoet, half boven water, met een donker maar fraai gelaat en lange krullenzij schudde zachtkens met het hoofd en staarde ruim 5 minuten op de zeelieden. Het werfbureau te Lorrach heeft ruim 200 Zwitsers voor de nederlandsche krijgs dienst aangeworven, r— Op de kermis le Ilouwert heeft een boerinnetje zich dood gedanst. Kermis te Amsterdam 1426 Sept. Een fransch zee-officier is te Konstantinopel door tnrk- sche soldaten aangevallen. Het noordelijk gedeelte der domi- nicaansche republiek is in vollen opstand. De aardappelen, zoo leest men in de Boeren Goudmijn kwamen in 1385 naar Europa. Na 55 jaren brak de aardappel ziekte uit, en vernietigde de hoop der landbouwers, en na 80 jaren waren de aardappelen reeds zoo ontaard, dat er niet eens zaad kon gewonnen worden. In het jaar 1696 bragten de Span jaarden weder goede zaden uit Peru, welke 45 jaren lang gezonde aardappelen opleverden. Later werden evenwel ook deze ziek en in het jaar 1779 was die ziekte zoo ver gevorderd, dal men de verkregen zaden ook niet meer kon gebruiken. In het jaar 1797 bragten de Engelschen nieuwe zaden naar Europa, maar eerst in 1802 en 1805 vonden deze eene eigenlijke verspreiding in Duilschland, en zijn van dien tijd af gemeen goed voor alle volkeren geworden. Vijftig jaren later viel de aardappelziekte met vernieuwde hevigheid in, die eerst in het jaar 1856 is ver minderd. Hieruit zou het bijna schijnenalsof de aardappelen elke vijftig jaren aan ziekte onderhevig zijn. Men ziet tegenwoordig in de londensche koffijhuizenmidden in de zaaleene enorme doos staanin den vorm eeuer armbus, op het deksel evenzoo voorzien van eene insnijding, waar juist een penny door kan. Inwendig, vlak tegenover die insnijding, bevindt zich de arm eens hefbooms, wiens ander einde in ver band slaat met de knipdie bet deksel der tabaksdoos sluit en waarvan de lengte zoo berekend is, dat alleen het gewigt vaneen pennymaar geen geldstuk van mindere zwaarte haar doet open springen. Wil nu iemand zijn pijp sloppen, zoo offert hij een penny, het deksel opent zich en men heeft wat men verlangt. Deukt echter deze of gene er met een halve penny door le komen dan wordt het bedrog onmiddelijk gestraft, de doos blijft onver biddelijk geslotenomdat hel gewigt voor den hefboom te klein is, en er moet nog een penny bijgedaan wordenwant een tweede halve, die er ingeworpen zou worden, opent de doos evenmin als een derde, dewijl het geldstukje niet op den hefboom blijft liggen. ADTSnTSlTTIEH. Van Zaturdag op Zondag nacht, tusschen den 13 en 16 dezer werd door schandelijken moedwilde WAGEN VERBRAND van den Scharenslijper II. JANSEN, welke wagen eenige weken te voren nieuw was aangeschaft, door de hulp van eenen Wagenmaker van Texel. Genoemde H. JANSEN is door dien moedwil in de grootste ongelegenheid gebragt, waarom de onderge- teekende het waagt, de belangen van dezen man ieder aantebevelen hopende dat de schadedie onchristelijke behandeling hem aangedaandoor belooning van chris telijke liefde, weder moge worden vergoed. Met de ontvangst wil de ondergeteekende zich wel belastenterwijl de geringste bijdrage in liefde zal worden aangenomen. Helder21 Aug. 1857. J. RINNER, Godsd ie ns (onderwijzer. Er wordt tegen November of vroeger eene brave |j KEUKENMEID gevraagd, goed kunnende koken en S het huiswerk verrigten. Adres in persoon of met franco brieven, aan den Boekhandelaar J. C. r>r BUISONJÉ, Kanaalweg, over Tivoli, te Nieuwediep.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 3