WEEKBLAD vaï DEN s,. Jfê 39. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij C. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG 1837. VIJFTIENDE JAARGANG. A DVERTENT1EN* gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is (10 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. 21 SEPTEMBER. De aandacht der ingezetenen wordt gevestigd, op het heden afgekondigd en op de gebruikelijke plaatsen aan geplakt nieuw tarief voor de heffing van den accijns op het geslagt in deze gemeente, ingaande den 1 sten Oclober 1857 en ter vervanging strekkende van het thans bestaande tarief, hetwelk met genoemd tijdstip vervalt. Helder, den 19 September 1857. De Burgemeester der gemeente Bij afwezen, de Wethouder A. BOOMSMA. Onder den titel »Spoorwegen" levert het Handelsblad No. 8057 een zeer belangrijk artikelwaarvan wij het volgende overnemen Spoorweg van den Helder. Deze weg vertegenwoordigt vele der groote belangendie voor de haven van Vlissingen en voor den zeeuwsch-limburgschen spoorweg zijn aangegeven. Hel Nieuwediep is eenc der beste zeehavens van het Noorden van Europazij is bestemd om door den handel van Amsterdam ontwikkeld te worden en daardoor de handelsbeweging in de grootste koopstad van ons land te ver meerderen. Door de aansluiting van den Rhiju-Spoorweg is eene volkomen aansluiting verkregen met het Noorden van Duilschland en met den regter Rhijnoever, door den spoorweg van Arnhem over Nijmegen naar Kleef, met den linker Rhijnoever, en door den spoorweg van Dordrecht over Breda in derigling naar Turn hout met Belgie en Frankrijk. De groote handel tusschen Frankrijk en voornamelijk tusschen Parijs en Hollandis nog grootendcels geconcentreerd te Amsterdam. De verzendingen uil Frankrijk be staan voornamelijk uit wijnen, brandewijn, voorwerpen van mode en weelde, meer algemeen bekend onder den naam van parijsche artikelen. De verzendingen naar Frankrijk beslaan veelal uit granen, boter, kaas, leder, paarden en koloniale waren, waarin Frankrijk grootendcels door Nederlands hoofdstad voorzien wordt. Hoe meer die aanvoeren en vooral van koloniale waren geregeld kunnen plaats hebbendes te meer zal de handelsbeweging moeten toenemen. Even als te Vlissingen zal men te Nieuwe diep hulpkantoren of succursalen moeten opriglenwaarvan de hoofdzetel te Amsterdam gevestigd blijft en moet het Nieuwediep voor Amsterdam worden, wat Bremershaven voor Breinen is, zoodat de voordeelen vooi onze groote koopstad niet te voorzien en niet te berekenen zijn. INDUSTRIE-SCHOOL. Geachte Plaatsgenooten I Wanneer gij met ons een' opmerkzamer! blik geslagen hebt in de verschil lende bedrijven van het maatschappelijk leven in onzen tijddan zult gij het toestemmendat het voor jonge lieden thans moeijeiijker is dan voorheen om daarin naar wensch te slagen. Een der oorzaken daarvan moet gezocht worden in den voortgang der maat schappij in kennis en beschaving, waardoor men thans in ieder bedrijf meer kunde en bekwaamheid vordert dan jn vroegeren tijd, zonder meestal in de gelegenheid te zijn, die te kunnen verschaffen. Bij de uitbreiding dezer gemeente doet zich dit hoe langer hoe meer gevoe len. Hoe vele gelegenheid hier ook besta tot het bekomen van onderwijszoo ontbreekt toch eene inrigting, waar jonge lieden zich die algemeene kundighe den kunnen eigen maken, welke vereischt worden ter aanleering van eeuig vak industrie of handwerk. Om in deze behoefte te voorzien heeft het Departement der Maatschappij tot nnt van het Algemeene zoodanige inrigting daargesteldonder den titel van Lagere Industrie-schoolen de ondergeteekeaden als Bestuurdcren daarvan be noemd. Zijt gij met het departement van het nuttige en noodzakelijke dier inrigting overtuigd, dan noodigen zij u uit die te ondersteunen door uwe zonen in dat onderwijs te doen deelen of anderen tot deelneming aan te sporen. Om als leerling te worden aangenomen moet men tusschen de dertien en achttien jaren oud zijn en behoorlijk kunnen lezen, schrijven en praktisch reke nen tot en met de breuken. Het leergeld bedraagt slechts ƒ6.'sjaars, waarvoor van po Oct tot po. April, drie avonden in de week, telkens twee uren, door de Heeren J. C Leich en A. J. Leijer onderwijs zal gegeven worden overeenkomstig het doel der school. Voor leerlingen, wier ouders onvermogend zijn, dit leergeld le betalen, bestaat er gelegenheid om het onderwijs gratis te ontvangen. Diegenenwelke van dit onderwijs gebruik wenschen te makenworden verzocht zich daartoe voor po. Oct. bij een' der ondergeteekenden aan te geven, die bereid zijn al die inlichtingen te gevenwelke men mogt verlangenen bij wie tevens het reglement der school tegen tien cents te bekomen is, Helder 20 Sept. 1857. Bestuurderen der Lagere Industrieschool Jb. van der HAAR. P. C. de WINTER. K. LASTDRAGER. Jb. SEVENHUIJSEN. C. J. ELOK. 1TIS IJ W S IJ D 11T Cr E 1T. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 September 1857. f Jongstleden zondag werd de beroepen predikant bij deaefSu"-™* gelisch lutherschc gemeente alhier, de beer H. Ileije/yfop gebruikelijke wijze bevestigd. De weleerw. heer 11Gk'oentze

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 1