1 Januarij 1858. Den eersten dag van liet nieuwe jaar, waarop wij onze geëerde Lezers heilwenschcnd begroetenachten wij het niet ongepast het merkwaardige te herinneren, dat gedurende 1857 huilen en in ons vaderland en in onze gemeente is voorgevallen. In het begin des jaars kwam de tijding in Europa, dat Canton door den admiraal Seymour was gebombardeerd, om voldoening te eisclien wegens het overvallen van een iulandsch vaartuigdat de engelsche vlag voerde, door chinesche militairen, zijnde het be gin der vijandelijkheden van Groot-Briltanje tegen het Hemelsche Rijk. Het geschil over Neuchatel tusschen Pruissen en Zwitserland dreigde tot verwikkelingen en deed de Zwitsers de wapens opvatten doch de kwestie werd, door Fraukrijks tusschenkomst, op de diplo matieke tafel vereffend. De telegrafische verbinding van de oude met de nieuwe wereld kwam niet tot stand uithoofde van hel af breken van den kabel; men besloot het leggen daarvan tot hel vol gende jaar uilteslcllcn. De doorgraving van de landengte van Suez kwam dikwijls ter sprake: de tegenkanting van Engeland kan als de grootste hindeipaa! tegen deze onderneming aangemerkt worden. De opstand in britsck Indicvan den bedenkelijksten aardgepaard met de outzettendste gruwelenkan van onberekenbare gevolgen zijn. De bijeenkomst van keizer Napoleon III en keizer Alexander j II te Stutgart had een vredelievend karakter. De geldcrisis in Amerika, welke tot ons werelddeel oversloeg, veroorzaakte cenen stilstand in den handel, vele bankbreuken en talrijke faillissementen. Hoewel zij haar hoogste toppunt heeft bereikt, worden hare schok ken hier en daar nog al te zeer gevoeld. Wat de binnenlandsche aangelegenheden aangaat, vermelden wij 1 in in de eerste plaats de aftreding van den minister van binnen landsche zaken dr. Sirnonsdie bij de disenssien over de onder wijswet (het g r o o t e struikelblok) aanleiding vond zijne portefeuille neerteleggenwelke door zijnen ambtgenoot van de her vormde ceredienst, den heer van Rappard, werd aanvaard, terwijl de heer Wiardi Beekman de vacature in het kabinet aanvulde. Door het bedanken van den heer Rochussen als lid van de Tweede Kamerwerden de kiezers van het district Alkmaar tot eene nieuwe keuze opgeroepen, waarbij de candidaat der constitutionele partij, mr. K. A. Poortman, de overwinning behaalde. In Junij werd in de residentie een feest gevierd ter herinnering aan den strijd der Nederlanders bij hel beleg der citadel' van Antwerpen. De wet op het lager onderwijs werd door de Kamers aangenomen en door den Koning met bijzonder welgevallen bekrachtigd. Bij de aanbieding der begrootingsweiten voor 1858 bleek de gunstige toe stand onzer financiën. De nationale schuld is sedert 1850 zóó verminderddat jaarlijks eene aanzienlijke som aan renten is be spaard, die, bij vergelijking tusschen 1850 en 1858 /"2/72855.59 bedraagt. Een bewijs dal de schatkist goed gevuld is en de inkom sten de uitgaven ruim overtreffen. De minister van oorlog, baron Forstner van Dambenoy cischte voor zijn departement hel verhoogde cijfer van 12000000. Zijn budget werd verwor pen de minister verzocht en bekwam zijn eervol ontslag en de generaal-majoor van Mcurs zal met 1 Januarij de zaken van het departement van oorlog besturen- De spoorwegplannen der Regering om iu eens eeu uitgebreid net van spoorwegen over on land te brengen vielen ia duigen. De Kamer was met den heer Thorbeclce van oordceldat men door het verspreiden der kapi talen iu plaats van ze te concentreren op oen paar hoofdlijnen iu het geheel niets lot stand zou zien komen. De geruststellende verzekeringen in de Staats-Courantdat in nederlaudsch Indië eene gewenschte rust hcerschtdeden de bezorgdheid wijken en werden met belangstelling gelezen. Wij besluiten ons overzigt van den afgcloopen tijdkring met hel oog op onze gemeente. Ziglbaar was hare toenemende bevolking in den aanbouw van ruim '100 woningen. Belangrijke werken werden begonnen of tot stand gebragt. Dc werkzaamheden aan het drooge dok op 's rijks werf vingen in Blaart aan, eene nieuwe cascrne verrees in het fort Erfprins, de werken aan de kus!batterij Kaaphoofd werden voltooid eene ijzeren reddingboei werd in de plaats gelegd van de uiterton en in het begin van December bescheen het gas licht voor het eerst de stralen der gemeente. Van de publieke werken afstappende, vestigen wij de aandacht op kunsten en weten schappen of wat daarmede in verband staat. De inrigling voor adelborsten werd bij besluit van Z. M. d.d. 25 April verheven tot Koninklijk Instituut voor de Marine en kan als gevestigd be schouwd worden. Bij de openbare scholen werd eene kweekschool gevoegd en eene industrieschool van wege het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgerigt. Wij willen onze aanteekeningen eindigen met het aanstippen vau het een en ander dal nog overig en van geinengdcn aard is. De gemeentekas veroorloofde op 50 April dc aflossing van do neg loopende IS obligaliënelk ad f 500van dc geldleening groot /"25000 in 1851 ten behoeve der gemeente aangegaan. De russische admi- iaal Glazenap arriveerde hier in Maart en bezigtigde de maritime etablissementen en oorlogsbodems. De ainerikaausche oorlogs korvet Plymouth ankerde den 2 September op de reede en vertrok 8 dagen later. De tweede wcdslnjd van de Noorder Zeil- en Roeivereeniging werd den 15 Augustus gehouden. De spoor verbinding met de hoofdstad waarvan dc aanleg zich in het begin des jaars deed verwachten werd om duistere redenen niet on dernomen. Een adres door hel Gemeentebestuur bij de Vertegen, woordiging ingediend om de zaak te bevorderenmoge tot een gewenscht resultaat leiden dan zaldoor handel en scheepvaart de bloei onzer gemeente met hare uitbreiding toenemen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 7