Hieronder begrepen; 518 personen, behoorende tot de land- magt, 759 personen, behoorende lot de zeemagt, met inbegrip van het korps mariniers. Ilct ontbreekt dezen winter hier niet aan tooneelvoor- steilingcn. De beer Ilartlooperdie met zijn gezelschap zieli Dij zijne optreding gunstig heeft doen kennen, zal a.s. maandag eene tweede representatie geven, welke volgens het affiche zeer interessant belooft te zullen zijn en voorzeker niet minder bijval zal verwerven dan de eerste. Een tooneelspel van Kolzebue »De Vrek en de Neger" zal gevolgd worden door «Hel Dubbel Huwelijk", eene groole vaudeville, in 2 bedrijven. Daarna zullen Tableaus Vivanls verloondwordenvoorstel lende groepen uit de mythologie en historie. Wij wenschen den directeur en zijne acteurs en actrices eene eivolle zaal en daverende applaudissemenlen. Op den <f Januarij 11. zijn te Hypolitushoef op Wie- ringen, achter den tuin van den heer D. Koorndoor een armen jongenwelke beenderen zochtgevonden teelcends- eijeren, 5 ineen nest, versch gelegen; men had dezen wilden vogel aldaar in den afgeloopen zomer opgemerkt. Omtrent het testament van graaf Radetzky kunnen wij het volgende mededcelen: Universele erfgenaam is zijn eenige zoon Theodoor, generaal-majoor in oosleurijksche dienst. Zijne eenige, met den graaf Wenkheim gehuwde dochter Sophie, te Presburg, ontvangt delwee zeer kostbare maarschalksstaven, alle ordenwaaronder 7 in brillantenden niet edelgesteenten bezetten dappersheidsdegeneen prachtig stel celzilver voor 60 personen en ook een gedeelte van hel geldelijk vermogen. De lijfarts kreeg lot aandenken een kostbaar werk uit de biblio theek; sabels, pistolen en ander militair gereedschap zijn voor de adjudanten en ordonnans-officieren bestemd. De lijfkamer dienaar ontvangt 5000 fl.de twee eerste bedienden ieder 2500 fl. de kok 2500 fl. en de gehecle inrigtingde andere bedienden ieder 1500 fl. De livcrcibedieuden behouden hunne kostbare kleeding, en ontvangen hunne bezoldiging voor een geheel jaar. In een lederen zak vond men 500 fl., waar van 200 fl. voor missen en de andere 500 fl. ter verdeeling onder de armen van Milaan bestemd zijn. Een brief in den Paijs uit Japan meldt, dat de keizer van Japan tot uivoering van de laatste gesloten verdragen met de Hollanders, Eugelschen en Amerikanen verscheidene beslui ten heeft uitgevaardigd. Een daaarvan van 25 October verleent aan den prins Ilayashi den titel van keizerlijken opper-coin- missaris en draagt aan hem de betrekking met de vreemdelingen op; zijne volmagt strekt zich tot de 3havens NagasakiSimoda en Hakodadi uit. De prins resideert in de tweede dier steden, die met de hoofdstad Jeddo door een electrischen telegraaf verbonden is. Het zelfde besluit bevat de formaliteiten, welke de vreemdelingen moeten vervullenom in de havens handel te drijven; deze bepalingen zijn zeer liberaal en in den geest der geslolene verdragen. De tegenwoordige keizer is thans zoo verlicht als zijn voorganger fanatiek was. Ook de prins Ilayashi is zeer verlicht en zeer kundig; hij verslaat verschei dene talen en heeft reeds vroeger met vele europesche gevol- magligden omgang gehad. Van Anjer wordt onder dato 16 November medegedeeld: «Thans ligt hier terreede een Amerikaanaanboord heerscht een groot oproer, terwijl hij op zijne reis 5 Chinezen doodge schoten en 1 aan de ra opgehangen beeft. Ouder de oproerige Chinezen bevinden zich verscheiden gelukzoekers, die het En- gelsch even goed maglig zijn als hunne moedertaal. Wanneer men hun vraagt, of zij kagten hebben, antwoorden zij van neen en bekennendat het etendrinken en de behandeling niets te wenschen overlatendoch verzwijgen hardnekkig de reden waarom zij oproer maakten. Zij zijn voornemens het schip, zoodra het weder in volle zee is, in brand te steken, iets dat zij trouwens reeds eenmaal op hunne reis van China naar hier beproefd hebben, doch welke poging, ten gevolge der aan boord heersohende waakzaamheid en goede o«'de, in haar begin gestuit werd. Hun besluitom op leven en dood te vechten schijnt onherroepelijk hebbende zij zich gisteren het grootste gedeelte hunner staarten laten afsnijden. Vier en twintig der belhamels zitten op het dek in de boeijen terwijl de overige tusschcudeks geconsigneerd en de luiken met ijzeren staven zijn afgesloten. De gezagvoerder ligt aan den walten huize van den te Anjer aanwezigen officier van gezondheid vrij ernstig ongesteld en ook aan boord lijden zeven man der ekwipaadje aan dysenterie en diarrhee. Men kan zich dus ge makkelijk den droevigen toestand waarin de officieren en het scheepsvolk verkeerenvoorstellen. Zij zijn steeds in eene gespannen houding en twee matrozen houden met blanke sabels in de vuistdag en nacht de wacht. Zoodra zijne ge zondheid het toelaat en zijne ekwipaadje versterking heeft ont vangenis de gezagvoerder voornemens zijne reis te vervolgen. Aan de N. Pr. Ztg. wordt uit Londen gemeld, dat lord Palmerslom in een onderhoud met den franschen gezant, die hem de noodzakelijkheid onder het oog bragt van te nemen maatregelen tegen de uitgewekenenten naastebij het volgende zou hebben geantwoord: »Men bewijze, dal het complot en de moordtuigen in Engeland zijn gesmeeden wij zullen zien wat en of er iets te doen is." De engelsche dagbladen zijn alle vol van de beschrijving der verschillende schikkingen, van den stoet der koningin, die van de bruid prinses Victoria en van den bruidegom bij ge'egen- licid van den optogtwaarmede de koinklijke personen en hun gevolg, iu het St. James' paleis, door de statie-vertrekken naar de kapel zullen gaan waar 25 dezerhel huwelijk der genoemde prinses met prins Friedrich Wilhelm van Pruissen zal worden voltrokken. De sleep der prinses zal door acht onge huwde dochters van hertogen markiezen en graven worden ge dragen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 2