©EMB1TÖDS BEHX3TE1T. KWADE PRAKTIJKEN. A. D7SH7S1TTZS1T. OVERLEDEN: N. IJkel 2 m. C. Roskam 5 j. W. J. Mcijsser 4 j. P. Vader 20 m. De heer Goldschinidt heeft de 52ste planeet ontdekt. De londensche politie heeft 200 c£ uitgeloofd op de ontdekking van Allsop. Te Utrecht zal een gasthuis voor behoeftige oog lijders worden opgerigt. Te Leiden is in het licht verschenen: Proeve eener japansche spraakkunst. D« in reserve gestelde miliciens van 1857 worden tegen 8 April opgeroepen. Een landbouwer te Apeldoorn heeft eenen papieren rijksdaalder voor goede munt ontvangen. In Konslanlinopel zijn verscheidene huizen door den sneeuwlast ingestort. De hertogin van Brabant is van cene prinses verlost. In Mossul zwerven arabische rooversbenden lot voor de poorten der stad. Het departement Deventer der ned. maatsch. tot bevordering van nijverheid heeft 73 uitgeloofd aan hem die in de nabijheid dier stad eene bewaarplaats oprigt van urine. In het Punterdiep tus- sohen Groningen en Assen zijn 4 achtenswaardige personen door het ijs gezakt en verdronken. FEUILLETON- De nu als afgeloopen te beschouwen geldcrisis heeft althans dat voordeel opgeleverd van menigerlei kwade piaktijken aan het licht gebragt te hebbenwelker beslaan in den handel niet, of althans niet in die mate vermoed werd. De lond. Economist, dit punt besprekende, noemt onder die kwade praktijken vooral twee soorten van wisselruiterijdie in Enge land, N. Amerika, Hamburg en elders op grooteschaal gedreven werden het uitgeven van geheel gefingeerd handelspapier en de onbegrensde verleening van blanco credieten. Van beide gevallen zijn bij de jongste faillissementen vele voorbeelden aan 't licht gebragt. Men heeft ontdekt, dat schijnbaar goede hui zen zich jaren lang geld verschaft hebben door wissels af te geven op personen en firma'sdie niet eens bestondeneen groot huis heeft dit spel met 79 personen gedrevenwaarvan 50, bij het gereglelijk onderzoek, niet te vinden waren in de plaatsen, waar ze verondersteld werden te wonen. Wat de meeste bevreemding moet baren is, hoe men altijd op nieuw koopers voor zulk papier heeft kunnen vindenen toch schijnt zulks steeds het geval te zijn geweest. Het stelsel van blaneo credietenzoo als het in de laatste jaren gedreven werd, verdient mede geen betere naam dan dien van kwade praktijk. Niels is eenvoudiger dan dit stelsel en geeft gemakkelijker winsten, zoo lang alles goed gaat, het. geld laag en overvloedig en het crediet der betrokkenen onge schokt is. A. te Stockholm heeft een blanco crediet bij B. te Hamburg en deze, op zijne beurt, bij C. te Londen. A. trekt naar hartelust op B, die betaalt door zelf op G. te trek ken, welke laatste, bij verval van B's wissel, hetzij in zijne traite op Stockholm of op Hamburg betaling vindt. Op deze wijze zijn in de laatste jaren wissels tot een énorm bedrag in omloop gehoudenzonder eenigen werkelijken handel tol basis te hebben. De grootste zaken zijn zonder kapitaal gedreven, niet door enkele zwendelaarsmaar door eene gehcele reeks van huizen in de bovengenoemde landen, huizen, die tot dusverre op het punt van crediet en moraliteit, goed aange schreven stonden. Dit stelsel is vooral lusschen Zweden, Hamburg en Londen zoo algemeen en op zulk eene verbazende schaal gedreven, dat het ééne huis het andere onweerstaanbaar in zijnen val moest medeslepen en van daar het vreemde ver schijnsel, dat alle londensche en alle hamburger huizen, die op Stockholm handel dreven, gevallen zijn zoodra de geldcrisis de circulatie van hun papier onmogelijk maakte. "Ondertrouwd: H. BITTER, Genees-Heel- en Verloskundige en J L v. DAMME, van Haarlem. NieuwediepII Februarij 1858. Algemeene kennisgeving. v Ondertrouwd: A HEIJN, Onderwijzer te Oude sluisZijpe en T. IIEIJN. Nieuwediep18 Febr. 1858. Algemeene kennisgeving. Getrouwd C. J. A. va.v BRUGGEN en C. A. FRANKE. Haarlemmermeer18 Februarij 1858. Eenige kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTERE. BOUWEN, echtgenoote van Helder, 20 Febr. 1858. T. R. RIJKERS. Algemeene kennisgeving. SS* In het logement den Burg wordt gevraagd eene KEUKENMEID die een deftigen burgerpol kan koken. SS* Men vraagt ten spoedigste eene KINDERMEID niet beneden de 15 jaar, die goed met kinderen kan omgaan. Adres bij den Uitgever dezes.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 3