GEMEITGDE BEHIGTE1T. JL DTEB.TSIT?:EIT. VRIENDSCHAP EN TOONKUNST. .4. van Maurik le Alkmaar kunnen overmaken de som van 150,83. 5 De nieuwe gezangbundel bij de hersteld-evangelisch-lu- therscbe gemeente werd j.l. zondagavond alhier in eene plcgtige godsdienstoefening ingewijd. Niettegenstaande het gure weder, waren in het kerkgebouw een zeer groot aantal gemeenteleden en andere belangstellenden tegenwoordig. De weleerwaarde heer J. IISonstral hield, naar aanleiding van Psalm XL vs. 4 eene treffende rede en schelste het naauwe verband tusschen godsdienstpoëzij en gezangwees daarbij op het hartver heffende van het christelijk lied en beval het nieuwe gezang boek ten gebruike aan. Z. eerw. deelde tevens een en airder mede, dal aanleiding had gegeven tot de invoering van dezen nieuwen bundel. Het gezang der gemeente werd voorafgegaan door een kinderkoor, dal 'teerst, uit dit nieuwe gezangboek zingende Gods lof vermeldde. Ten slotte brengen wij hulde aan de leden des kerkenraadsdie op eene voortreffelijke wijze zorgden voor eene goede plaatsing der aanwezigen. Men meldt ons uit 's Gravenhagedat Z. M. heeft be noemd den heer Rochussentot minister van koloniën; den heer van Bossetot minister van binnenlandsche zaken; den heer van van Goltsteintot minister van buitenlandsche za kenden heer Tets van Goudriaanlot minister van bin nenlandsche zaken en den heer Bootburgemeester van Am sterdam, tot minister van justitie. De overige ministers blij ven. SUSGEHLIJKE STAND Van 6 15 Maart 1838. GEHUWD: T. Conneman en M. Klosbak. W. Straat man en S. C. Meercns. BEVALLENM. M. Reuter gub. Rondeau D. II. Wes- sel geb. Visser Z. W. A. Tobe geb. Jansen Z. A. van Driel geb. Veen D. A. de Jong geb. Gorter Z. E. K. de Groot geb. Dekker D. W. G. Rodermond Z. M. Oudijk geb. Groot Z. OVERLEDEN: B. Laarhoven 68 j. J. II. Janssen 18 d. G. Gonggrijph 56 j. P. Hoek 77 j. J. Burgers 7 j. N- Bakker 56 j. Ambtshalve ingeschreven 5. Dezer dagen geraakte een been van een otter jammerlijk in de klem in een turfhok. In de Rijke Straat zijn 9 huizen in de asch gelegd. Onder Oosterbeek is door de vonken eener locomotief brand ontstaan in een stuk hei beplant met denneboomen. Aan den oever van liet meer van Scutari heeft een gevecht plaats gehad tusschen Turken en Montenegrijnen. De ministers van den groolen heer zijn door de griep aangetast. De rajah van Mundigore is opge hangen. Te La Valette, hoofdplaats van het eiland Malta, hebben 2 echtelieden op 10 Febr. het eeuwfeest van hun hu welijk gevierd; de man lelt 120 en de vrouw 119 jaren. De spanning tusschen Sardinië en Napels wordt, dagelijks groo- !cr. Een ex-trompetter der schutterij, die in den Haag broodgebrek leed, vervult in Japan de functie van kolonel. In het pruisische dorp Elten is een komplot valsche munters ontdekt. Een violist te Wecnen heeft een oog verloren door een stoot van den strijkstok. Omer-Pacha is van Aleppo door de woestijn naar Bagdad afgereisd met ruim 1800 kamee- lcu achter zich tot het overbrengen zijne bagaadje. INGEZONDEN. In het Residentieblad van zondag 7 Maart lees ik: «Van eene goed on- derrigte zijde wordt aan de Middelburger Courant medegedeeld, dat Z. M. schoener Atalante, welke van Vlissingen naar het Nieuwediep moest ver zeilen, niet derwaarts kan vertrekken, daar de reede van laatstgenoemde plaats reeds sinds eenige dagen vol ijs. llit berigt logenstraft het onlangs door den gemeenteraad van den Helder aangevoerde, omtrent de voorkeur welke haven en reede van het Nieuwediep, ook des winters, boven die van Vlissingen zoude verdienen." Alhoewel men te dezer plaatse niet gewoon is veel te hechten aan cou ranten-artikelen uit Vlissingen, ter zake onze haven en reede, wil ik echter ditmaal opgeven wat ik in mijn aanteekenboekje heb opgeschreven. »In het laatst van Februarij en het begin van Maart 1858 viel de winter met ge strengheid in. Windstreek ZO. O. N.O. en N.O. Harde wind, nu en dan overgaande tot storm. Haven en reede vol drijfijs. In de haven zette liet zich vast. Desniettemin werden door de schroefsleepboct Archimedes de op vertrek liggende schepen zonder hinder naar zee gebragt; onder anderen een bremer barken het fregat Stad Utrechtkapt. J a s k ibenevens nog eenige kleinere vaartuigen. Er waren in die dagen bijna geen schepen voor den wal, maar die er kwamen, werden zonder hinder in de hayen ge sleept. In hun geul kwamen ook eenige vischschuiten binnen. In den nacht van don 5den op den 6den Maart liep de wind naar het N.W.met sneeuw en sterk dalenden barometer. Terstond was al het ijs uit de haven en van de reede als door een tooverslag verdwenen, en kwamen er in den voor middag een kof en een brik zeilende de haven binnen." Eene veeljarige ondervinding heeft mij de overtuiging gegevendat de feiten aangevoerd in het adres van den gemeenteraad alhier ter zake deze positie ook bij ijsgangallezins juist zijn. De Atalante is nog niet gearriveerd, Hoe komt dat? Aan de aandacht van den berigtgever aan de Middelburger Courant zij aanbevolen, het berigt uit Helvoet, Zeepost 6 Maart, zoomede het berigt uit Rotterdam, Han delsblad 8 Maart. Zulke feiten kent men hier niet. Nieuwediep, 9 Maart 1858. B. R. de BREUK, S®* Voor de vele bewijzen van deelneming mij betoond, gedurende de ziekte en bij het overlijden mijner dierbare Echtgenoote, betuig ik door deze mijnen welmeenenden dank. P. GELHARD. BERIGT AAN HH. LEDEN. Door vertrek naar Texelter medewerking aan een liefdadig doelzal de Harmonie-vereeniging hare gewone repetitie op Maandag den 15n dezer niet houden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 2