opvoeren en wel met het schoone stukDe standvaslige Genot evapalsgravin van Trier, ridder-tooneelspel in vijf bedrijvengetrokken uit de geschiedenis van ridder Golo daarna eene dramatische voorstellingter eere van de ingeze- teuen van den Helder en het Nieuwediep en tot slot: Een waschmeisje op eene vierde verdieping. Wij twijfelen geens zins of deze voorstelling zal den directeur vergoed worden door een ruim bezoek. Zr. Ms. stoomkorvet Prinses Ameliaonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. D. S. Clurksonis 20 Jan. jl. ter reede van Hongkong aangekomenter vervanging van Zr. Ms. stoomkorvet Medusawelke laatslgeinelde bodem den 2öslen daaraanvolgende weder naar Batavia is vertrokken. Zr. Ms. brik de Zeehond, onder bevel van den kapitein- lnileuaut ter zee M. C'. van Vreelandzou den15den Maart jl. de reede vau Malta verlaten en zijne reis naar Nederland voortzetten. Te Londen is van regeringswege eene telegrafische de pêche openbaar gemaakthoudende nadere berigten uil China. Zij melden dat de gevolmagtigden van de Vereenigde Stalen en van Rusland zich, doch alleen op vreedzame wijze, aan de stappen van Engeland en Frankrijk aangesloten hebben om voor den wereldhandel betere voorwaarden te bediugeneen daartoe strekkende nota is door de gevolmaligden der vier genoemde mogendheden naar Peking afgezonden. Men schrijft uit Sziska in Hongarije, dat een venter in lijnwaad daar rust hield, om den nacht in het huis van een boer door te brengen. Na met de huisgenoolen hel avondmaal te hebben genuttigdging hij te bed. In het holst van den nacht, toen alles in diepen slaap lag, wekte de vrouw van den boer dezen en spoorde hem aan den koopman te vermoorden, ten einde hem van zijn geld en goed te berooven. De boer weigerde de misdaad te plegen, maar zijne vrouw, hem zijne lafhartigheid verwijtende, stiet den slapenden rei ziger een keukenmes in het hart. Vervolgens stak de man op bevel zijner vrouw, het lijk in een zak en verborg het onder het ijs, terwijl zij zich beijverden de bloedvlekken te doen verdwijnen. Hun vijfjarig zoontje vroeg eten en zijne moeder nam liet keukenmes om brood te snijden. Snijd niet met dat mes, riep het knaapje ontsteld, gij hebt er u van bediend om den koopman Ie dooden." Bij die woorden werd de vrouw door siddering overweldigd, en vreezende dat haar zoontje de gepleegde misdaad zou verradengreep zij het kind en wierp het in den oven. Maar die gruwel mogt niet ongestraft blijven. Den zelfden nacht werd in eene andere boerenwoning een menigte vleesch en spek gestolen. De bestolene zwierf den ganschen nacht omten einde het spoor van den dief te vinden. Het huis voorbijgaande, waar de moord was gepleegd, rook de boer een buitengewone brandlucht. Hij riep eenige buren en toen zij in het huis onderzoek dedenhaalde de onnatuurlijke moeder uit den oven het bijna verkoolde kind en wilde het in haar voorschoot wegdragen. Doch er viel een voet uit, die de boeren op het spoor der dubbele misdaad bragt. De schuldige heeft alles bekend. In een brief uit de Kaapstad leest mendat aldaar nog steeds gebrek is aan hollandsche onderwijzersdie tevens rede lijk Engelsch verslaan, om zich behoorlijk te kunnen uitdrukken. Men berekent, dat een onderwijzer aldaar ongeveer ƒ2000 per jaar ontvangt, voor 5 lesdagen per week, (Zaturdag heeft hij vrij), voor de waarneming vau de betrekking van het voorzan ger- en kosterschap, en voor het voordragen van gedrukte precken des Zondags, wanneer de leeraar naar elders is ver trokken iels 'l geen daar nog al veel malen gebeurt. Hij heeft daarbij meestal een goeden tuin met vruchlboomen van allerlei soort. De Monileur heeft heden weder alle verwachtingen en vermoedens te schande gemaakt. De keizer heeft èn Engel- schen èn Franschen eene verrassing geschonkenzooals dit nog zelden in die mate het geval geweest is en de eenige troost, die overschiedt, is, dat ieder, zonder uitzondering, zich bedrogen heeft en dat niemand, zelfs in de verte, de mogelijkheid onderstelde, dat de hertog van MalakofF de fran- sche regering in Engeland zou vertegenwoordigen. De staat van zaken is daardoor nog niet veel gevorderd. Pélissier ver tegenwoordigt evenzeer als de Persigny het keizerschap van Napoleon III bij uitnemendheid, zoodal men dan ook in zijne benoeming alles behalve eene concessie aan Engeland ziel. Het heeft bijna den schijn, als verkoos men eene spoe dige beslissing, hetzij voor of tegen het bestaan der alliantie, boven langdurige diplomatieke onderhandelingen. De benoeming vau Pélissier, al de gevolgen daargelaten, welke zij in de betrekkingen met Engeland hebben kan, bewijst op nieuw, in welken kring de keizer den grootsten steun voor zijne binnen- en builenlandsche staatkunde zoekt. BURGERLIJKE STAND Van 20 27 Maart 1858. GEHUWD: J. Ilalf en E. Jansing T. J. Ummels en C. Rippens. M. E. Voorlhuis en M. A. Klein. A. Jan- knegt en M Wessendorp. BEVALLENA. van Spall gcb. Eekhoff Z- J. Kunst geb. Drent D. T. Goos geb. Degeling Z. J. Riedctnan geb. Boendermaker Z. F. Brcmer gcb. Koning D. E. Bakker geb. Thonrasz Z. W. H.M.M. van Slrijen geb. Ver. signij Z. T van der Wolt geb. Krijnen D. C. Lavell gcb. Koopman Z. C. Zaatman geb. Bakker Z J. W. Baas geb. van der Wal D. W. G. M. Klok geb. van Bruggen I). M. Buisonjc geb. Dommisse D. C. Egberts geb. Gomes D. P. de Vlugt geb. Verboom Z. W. Been geb. Meivogel Z. Levenloos aangegeven: 1. OVERLEDEN: J. Schoon 45 j. F. Blom 8 j. T. Krijnen 61 j A. Wesscl 59 j. J. Roozcbooin 46 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 2