3EME1T3DE 3E3.I37S1T. De goede oude tijd. De berigten uit Calculta van 9 April melden, dat een zomerveldtogthoewel uiterst bezwaarlijk, ja moorddadig voor europesche troepenonvermijdelijk geacht werd0111 de hoofd- inagt der cipayers, die uil Lucknow naar Rohilcuud geweken ismeester te worden. Blijkens de zelfde berigten heeft de krijgsraad vonnis geveld over het vierde regement ligte ruiterij van het inlandsche krijgsvolk, en heeft hij zestig man ter dood en de overigen tot levenslange transportalie veroordeeld. Te Huy werd dezer dagen een stier door de knechts van een likeurstoker naar den spoorweg geleid. Toen het dier bij het stationsgebouw was aangekomenwerd het eensklaps woedendbrak lossnelde de straat op en was niet te weerhouden. Een persoon, voor ongelukken vreezende, greep een staak en wilde den stier daarmede den weg versperren; maar deze vatte den man op zijne horens, wierp hem in de lucht, en na hem weder op zijne horens gevangen te hebben, drukte hij hem eerst legen een muur en vertrad hem vervolgens. Een ander, die met een ijzeren bout het dier aanviel, werd ook door het woedende dier eenigc ned. ellen ver geworpen, zon der gekwetst Ie worden. Nadat de stier eerst naar de Maas geijld was, keerde hij naar den weg ter stad terug. Nu haalden eenige personen geladen geweren van de kaserne en poogden hem neder te schieten, doch konden uiet op hein aan leggen, daar zij, door hel woedende dier becugd, een spoedig en goed heenkomen op boomeu en muren moesten zoeken. Ten slotte waagde een koopmanter verhoeding van verdere ongelukken, zijn leven, ging moedig op het dier aan, mikte bedaard op den kop en schoot hem neder. De gekwetste eerste aanvaller is aan zijne wonden overleden. De roode republikeinen van New-York hebben, ter nage dachtenis aan Orsini en Pierrieen optogt bij fakkellicht en eene meeting gehouden. Omstreeks 2500 personen namen daaraan deel; terwijl het getal nieuwsgierigen, dat langs den weg stond geschaard, op 15,000 wordt berekend. BURGERLIJKE STAND- Van 15 22 Mei 1858. GEIIUWDL. Dam en K. Bakker. F. M. Ilcllendoorn en E. Uelgering J. van Waart en H. Zweerus. K. Ko. ningslein en A. P. Verbcrne. II. Jesse en C. Koomen. P. Veen en J. de Rover. BEVALLEN: B. Bolk geb. de Beer D. P. de Bic geb. Knip D, G. Lak geb. Langcreis D. A. A. Breet geb. Bools D. E. E. Corper geb. Duits D. C. J. Jongkees geb. Koopman Z. Levenloos aangegeven 1 OVERLEDENJ. J. Wondcriegcni 12 w. J. L. Openlij 19 j. G- Bregman GO j. J. Zander 4 j. A. Denijs 52 j. F. F. E. Furschinskij 40 j. M. Dalmcijer2 j. G. van der Wolt 55 j. Bij Grahowe heeft een hevig gevecht plaats gehad lusschen Turken, Montenegrijncn en rajalis; de stad werd op kon. be vel door de inwoners verbrand. De courant van Peking voert eene vredelievende taal. Als hoofdmiddenslalion voor den telegraaf lusschen de oude en de nieuwe wereld is ver kozen de havenstad Huil. De nog in active dienst zijnde miliciens van 185G zullen den 50 Jnnij met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. De koning van Napels is te Gaëta teruggekeerd. In Spanje worden de libe rale dagbladen in beslag genomen. De liberale partij in Engeland heeft zich van haren hoofdleider losgescheurd en wil niet langer de basis maar de spils van de pyramide zijn. De brilsche ministers hebben een lid van hun kabinet, lord Eilenbroek, over boord geworpen. De winter heerscht nog gevoelig in een groot gedeelte Zwitserland. [Eene scherpregters-rekening van het jaar 1712.) In het jaar 1712 bediende de stad Amsterdam zich van den seherpregler of beul van Haarlem. Daar het reizen lusschen beide sleden toen niet zoo vlug ging en kostbaarder was dan tegenwoordig, werden de exercilien zooveel mogelijk op één dag vastgesteld. Over zulk een dag zond de seherpregler de volgende rekening in: Verrigt binnen Amsterdam, deu 17 December 1712. Een onthoofdf 6 Voor het zwaard5 Voor het doek5 Voor de kist3 Een geworgd6 Afgenomen en in de kist gelegd 5 Een geradbraakt met 9 slagen a f3 per slag »27 Voor het verworgen6 Afgenomen en naar de Volewijk gebragt 9 Twee gehangen met het zwaard boven het hoofd»18 Een afgenomen en naar de Volewijk gebragt 9 Een afgenomen 5 Vier gehangen a f6 het stuk »24 Een het zwaard boven het hoofd 5 Twee brieven voor de borst »12 Vierentwintig gegeeseld a f3 het stuk. »72 Drie het zwaar d boven het hoofd 9 Een met voetboeijen aan de kaak gesteld 6 Een gebrandmerkt»6 Daggelden»12 Mijlgelden»12 Voor de gebruikte stroppen»12 Voor de handlangers»12 Te zamen ƒ276

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 2