Openstelling .sigarenwinkels. In de Staatscourant van 11 Mei 1942 is opgenomen een beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, waarbij wij ziging wordt gebracht in de regeling in zake de verplichte openstelling der sigarenwinkels op de werkda gen. Deze wijziging houdt verband met de nieuwe regeling aangaande de distributie van tabaksartikelen. Van 18 Mei a.s. af moeten be doelde winkels voor het publiek ge opend zijn op Maandag des namid dags van 2,30 tot 6 uur en op de overige werkdagen van des voorm. 9 uur tot des namiddags 1 uur en des namiddags van 2.30 tot 6 uur. GEMEENTE WIERINGEN. Programma voor a.s. Donderdag: Succes II -- Z.A.P. I. Aanv, 2.30. S, Slikker f J. Halfweeg, J, de Krijger A. de Vries, R. Cloots, Jb. van Roo A. Mast J. Kemna Jb. Kuiper P. Metselaar 'H. Edens. Res. H, Bos, J. de Veen en P. Lont. Feestelijke herdending 15-jarig bestaan Gymvereeniging Wielingen. Zondagavond hield onze Gym met tal van genoodigden een feest avond ter herdenking van haar 15- jarig bestaan. En zij kon dit doen met eere, i niet alleen door de glansrijke revue avonden kortgeleden, maar zooals de voorzitter en directeur Penne- kamp terecht memoreerde, onze gym heeft met haar vele goede en ijverige krachten steeds de eer op •alle wedstrijden hoog gehouden. De waardeering voor de Gym kwam ook tot uiting in de bloemenhulde van Muziekvereen. Harmonie, Voet balvereen. Succes, en Gymvereen. D.O.S. Den Oever, waarbij respec tievelijk de heeren S. de Vries Sz., D. Oden en Mevr. Molenaar t woord voerden. Tevens waren schrif telijk felicitaties ingekomen van Mandolineclub O.K.K. en Turn- vereen. Holl. Noorderkwartier. De heer Pennekamp dankte voor al deze gelukwenschen. Vanzelfsprekend was de heer M.' Kooij ook weder present die 't feestlied inzette, waarvan 't refrein door de geheele zaal uit volle borst werd meegezongen, maar voor af stelde de heer Kooij den heer Pennekamp nog een envelop met inhoud ter hand, welke deze onder applaus accepteerde. Het duo Wy-o zorgde voor de verdere feestelijke stemming tot het klokje van elf aankondigde, dat de voorzitter tot sluiting moest overgaan. Hij deed dit dan ook met 'n hartelijk dank voor de be langstelling en de feeststemming. AFSCHEID KERKVOOGD. De heer Herm. Smit nam Don derdag j.1. in de vergadering van kerkvoogden en notabelen afscheid als kerkvoogd wegens vertrek uit de Gemeente. Door den pres.-Kerkvoogd den heer O. J. Bosker werd den heer Smit namens kerkvoogden-nota belen in passende bewoordingen een schilderij overhandigd als stoffelijk blijk van waardeering over de serieuze wijze, waarop de heer Smit gedurende 25 jaar zijn functie had waargenomen. Ook Ds. van Beek, en de heeren D. Minnes, N. Kaan en L. Noorden uitten zich in gelijken zin. In zijn plaats is de heer N. Kaan nu als Kerkvoogd benoemd. Openstelling winkels. Op Hemelvaartsdag en 2e Pink sterdag mogen de winkels als op werkdagen geopend zijn. Wat is en wil het Nationaal Socialisme Over bovengenoemd onderwerp hield de secretaris v.d. Landstand afd. Visscherij, de heer H. Velt- huijsen, Zaterdag j.1. een rede in Hotel „De Haan." Spr., die door den Kringleider den heer Obreen werd ingeleid, had naast de kameraden meer belangstelling verwacht, inzonder heid van de visschers. Spr. toch is hier een goede bekende, bij vele menschen als kind in huis en hij heeft het volk van Wielingen lee ren kennen als kalme oprechte werkende menschen, met wien hij naast de zaken, pok wel over de politiek van den nieuwen tijd heeft gesproken, en waarop zij dan kalm cn beheerscht vaak een antwoord gaven, dat de politiek hun steenkoud liet en zij er niets mee te maken wilden hebben. En toch hebben we er allen mee te maken, hebben we richting te kie zen, opdat we straks niet staan als berooiden en daarom had spr. gehoopt, dat hij aan vele Wierin- gers, die het nog niét begrepen, de waarheid zou kunnen doen hooren, dat het Nationaal Socialismei verheffing wil van geheel ons volk Spr. ging dan in den breede na het verval in Europa, eerst door het liberalisme en later door het democratisch regiem het verzet van d e arbeidersklasse, waarbij Domela Nieuwenhuis en Troelstra met eere kunnen worden ge noemd, doch een klassestrijd zich ontwikkelde, waardoor de kracht werd ondermijnd, en de Natio nale opbouw werd voorbij gezien met de leuze „proletariërs aller landen, vereenigt UDan kwam in 1918 het schandelijke vredesverdrag van Versailles, waarbij Duitschland kapot uitgemergeld moest worden. En toen kwam in 1933 Adolf Hitier, die uit de puinhoopen het nieuwe Duitschland opbouwde met de grondslag .Het Natio naal Socialisme." Doch het verval was niet al leen in het overwonnen Duitsch land, maar ook overal in de demo cratische landen, ook in ons land, want zij slaagden er niet in orde op hun zaken te stellen, Massa's groenten werden vernie tigd, onze boter ging voor 'n ap pel en 'n ei naar Engeland, de werkloosheid was schrikbarend, de visschers leefden in armoede, terwijl massa's Deensche paling en ingeblikte visch werden inge voerd, omdat daaraan door de kapitalisten meer was te verdie nen de Zuiderzeesteunwet werd uitgevoerd als 'n soort armenzorg, het boerenland in boerenhand was wangedrocht, kortom ons verdeeld volk ging z'n ondergang tegemoet, omdat het kapitalisti sche stelsel tot devies had „verdeel en heersch Mussert zag terecht dat ook in Nederland het Nationaal Socialisme moest komen, om het land te red den, en het volk weer naar bo ven te brengen. Fel werd de ver nieuwingsbeweging aangevallen, belasterd, uit vrees dat 't volk in Nederland weer één zou worden, ja met de gemeenste leugen, de leugen van 't verraad. Wij kennen niet de haat van mensch tegenover mensch, wij kennen elkander niet anders dan kameraden, en hebben voor alle Nederlanders één doel een bloeiend Nederland. Het Natio naal Socialisme wil in de eerste plaats dienen in het Nieuwe Staatsbestel, en wie wat waard is in den Arbeid, een goed stel her sens heeft, kan naar boven, ko men. De kans moet een ieder hebben, het Nationaal Socialisme wil geen arbeid als koopwaar arbeid is het hoogste wat er be staat eer en plicht en doel tot verheffing van geheel ons volk. Door de eeuwen heen is ons volk organisch gegroeid een Vader land en een volk, dat is er er daarom beginnen wij te bouwen aan ons volk zelf onze grond bebouwen, de visch vangen in de eerste plaats voor voeding van ei gen volk visch in alle gezinnen. Wy cijferen de internationale ver houdingen niet weg, zoo gek zijn we niet, doch eerst komt eigen volk en dan zien we Berlijn als middelpunt, waaruit lijnen van internationale en economische verhoudingen' naar alle landen van Europa loopen, en waaraan ook Nederland als gelijkgerechtig de deel zal hebben. Ieder Nederlander kan het Nationaal Socialisme aanvaarden. Dikwijls hoor ik, aldus spr., bezwaren uiten tegen het Natio naal Socialisme, ten eerste het beknotten van de vrijheid, ten tweede het willen van oorlog en ten derde het beknotten van den Godsdienst. Wat vraag 1 betreft willen wij dictatuur of dwangsy steem Neen Integendeel, we willen volle ontplooiing van den mensch echter geen vrijheid die bandeloos is, doch vrijheid van recht en plicht op arbeid, op een behoorlijk bestaan voor ieder. Het leiderschap is geen dictatuur, doch dienen van het volk in volle verantwoordelijkheid. En dan welk weldenkend mensch zou oorlog willen Wat gekomen is, moest komen omdat men Duitschland geen levensvatbaarheid wilde ge ven. omdat men een volk niet ongestraft kan uitpersen en onge lukkig maken. Niet Duitschland wilde de oorlogAdolf Hitier heeft telkens weer de hand gereikt, maar werd afgewezen. Het Nati onaal Socialisme wil In alles een oprechte vrede, waarbij alle vol ken in kameraadschap kunnen leven met recht van een behoor- liik bestaan voor ieder mensch. Het Nationaal Socialisme wil de Godsdienst niet beknotten, maar juist 't bevorderen met volledige gewetens vrijheid. Ons volk moet een godsdienstig volk zijn. Echter de dominees en pastoors zijn er voor de geestelijke verzorging. Willen zij aan politiek doen, dan behooren ze hun ambt neer te leg gen. Daar waar Staat en Kerk el kaar raken is daar een commissie die regelend optreedt. Zij, die bezwaren uiten, zien echter niet het groote verband, e kunnen moeilijk, begrijpen, d: deze groote omwenteling nooit had kunnen worden tegenge houden en dat wij ons allen op de nieuwe toekomst hebben in te stellen. Wij hebben allen mee te bou wen aan en te strijden voor de Nationalistische gemeenschap on der leiding van Mussert opdat een vrij Nederland een eervolle plaats zal krijgen in het nieuwe Europa. (Applaus.) De heer Obreen dankte den spreker voor zijn heldere uiteen zetting, die in deze zaal door min stens 500 man had moeten wor den aangehoord om een beter in zicht op de komende dingen te krijgen, doch men praat wel in de binnenkamer, doch valsche schaamte weerhoudt hen op een openbare vergadering te komen. Wij hebben ons volk te dienen en moeten offers brengen, opdat een vrij Nationaal Socialistisch Ne derland onze toekomst wordt met Mussert als onze leider, en spr. brengt hulde aan de kameraden die aan 't front staan. Met het zingen van het 6e cou plet van het Wilhelmus werd deze bijeenkomst gesloten. Predikbeurten Wieringen. NED. HERV. GEMEENTE. Vrijdag 15 Mei 8«/- uur V.C.J.B. te H.-hoef. ZONDAG 17 MEI. H.-hoef 10'/2 u. Ds. v. Beek. Den Oever 2Va u. Ds. v. Beek. Westerland 7.30 uur Ds. Lugt. Woensdag 20 Mei 'sav. 8 uur Herv. Zusterkring te H.-hoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef GEEN dienst. Den Helder 10.45 uur Ds. Lugt. EVANGELISATIE. DONDERDAG (Hemelvaartsdag) H.-hoef 10 uur de hr. O. Deen. Den Oever GEEN dienst. GEREF. KERK. Donderdag (Hemelvaartsdag) H.-hoef 10 u. Ds. M. Schenkeveld. Den Oever 10 uur Leesdlenst. F1LMNIEUWS. CINEMA DE HAAN Hemelvaartsdag 3 en 8 uur de film DE KRIBBEBIJTER. Een echt Hollandsch gegeven met Louis de Bree, Cor Ruijs en Frits Dongen, Het is een komische verhande ling, die ons tot het einde aange naam bezig houdt. Politie- Verloren een doublé arm bandhorloge met doublé armband en een blauwe ceintuur. Inl. bij den Gem.-Bode. Een druk bezochte dienst. Op initiatief van de Ned. Herv. Zusterkring werd Maandagavond in de Ned, Herv, Kerk te Hippolytus- hoef een Kerkdienst gehouden, waarin voorging de bekende Rot- terdamsche predikant Ds. Westmeijse Zeer velen ook van buiten de ge meente vulden het bedehuis er groote wijding ging van de predi katie uit, welke werd afgewisseld met gemeentezang. Vergadering Hoofdingelanden Polder Waard Nieuwland onder voorzitterschap van d> Heer J. Breebaart Kz. op Maan dag j.1. Onder maer werd besloten de betrokken huurders van het grasgewas een reductie op de pacht som toe te staan in verband met het verbreeden van eenige wegen de rekening 1941 goed te keuren (batig saldo f 1.400.98V2) de begrooting dienstjaar 1942 goed te keuren op ontv. en uitg. f 9.412.73Vs de betrokken instantie te verzoe ken de steile ligging der oprit bij de voormalige Poldersteiger te ver lengen indien geen subsidie voor sloot- werk in uitzicht wordt gesteld, deze werken zelf ter hand te nemen vroeg in den herfst te beginnen de Grontmij. te verzoeken de grondwerken aan de kade langs de Stroeër uitwatering zoo spoedig mogelijk af te maken, waar de kade door de vele gaten niet berijd baar is. BINNENL. NIEUWS. MUSSERTS VERJAARDAG. Tal van autoriteiten kwamen gelukwenschen aanbieden. In den loop Maandagmiddag heeft Mussert in zijn werkkamer op het hoofdkwartier bezoek ont vangen van commissaris-generaal Schmidt en den SS.-Gruppenfüh- rer Rauter, die, mede namens den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, den leider der N.S.B. met zijn 48sten verjaardag kwamen gelukwenschen. Bij deze Duitsche gasten had zich ook de 'plaatsvervangende Beauftragte in de provincie, de heer A. Brandes, gevoegd. De Duitsche gasten wenschten den leider geluk, waar na Commissaris-generaal Schmidt Mussert een boekwerk overhan digde van buitengewoon groote afmeting uit de stad Münster in Westfalen, en waarvan de inhoud de geschiedenis van Nederland behandelt, gezien van de Neder- landsch-Duitsche verhoudingen uit. De archivaris van de stad Münster was persoonlijk aanwe zig om een toelichting te geven op dit inderdaad vorstelijke ge schenk, dat de Rijkscommissaris den leider der N.S.B. aanbood. Het is een boekwerk in leeren band, met zeldzame gravures, die voor het meerendeel origineel zijn. Voor dit fraaie geschenk heeft Mussert met een korte speech hartelijk dank gezegd. De receptie in Paushuize was zeer druk bezocht en vrijwel alle leidende functionarissen in de beweging waren daarbij aanwezig. De heer en mevrouw Mussert ontvingen in een der ontvangka mers vele gasten. De honderden gasten teekenden het felicitatie- register. Onder hen werden onder meer opgemerkt prof. dr. Goede- waagen, mr. Rost van Tonningen, ir. Huygen, mr. Feitsma, Max Blok zijl, den hr. Woudenberg, den heer Roskam, den heer Engelbrecht. de burgemeesters van Rotterdam, Utrecht en Hilversum, alsmede de leidénde figuren der W.A., Neder- landsche SS. en Jeugdstorm. Omstreeks zes uur vertrok de ieider, in gezelschap van mevrouw Mussert, adjudant Kessler, een kleinen staf en zijn zestien gas- ten-prijswinnaars, in auto's naar den kring Steenderen, waar hij in het plaatsje Zelhem den avond temidden van de kameraden uit kring 97 zou doorbrengen. IN ééN MAAND 1456 PROCES SEN-VERBAAL WEGENS PRIJSOPDRIJVING. Enkele cijfers over het werk der Inspectie v. d. Prijsbeheersching Amsterdam. Amsterdam Mei. Bij de In spectie voor de Prijsbeheersching te Amsterdam zijn in de periode tusschen 15 Maart en 15 April j.1, 277 klachten wegens prijsopdrij ving binnengekomen van de zijde van het publiek, terwijl door den eigen opsporingsdienst, de plaat selijke politie-instanties in het ressort en andere controle-appa raten niet minder dan 1456 pro cessen-verbaal van geconstateerde overtredingen van prijsvoorschrif- ten werden ingestuurd. Dit komt neer op ongeveer 50 per dag. De Inspecteur heeft 465 beslis singen genomen waarin straffen meestal boeten werden opge legd. In 359 gevallen bleken de overtredingen van geringe betee- kenis te zijn of het bewijs te ont breken, zoodat niet tot verdere vervolging werd overgegaan. In 396 gevallen deelde de Inspecteur en waarschuwing uit, of legde hij den overtreder een verplichting" op 228 gevallen werden doorge zonden aan den Officier van Jus titie, ter berechting door den Eco- nomischen Rechter, daar het voornamelijk overtredingen der distributievoorschriften betrof, of de financieele draagkracht van aen verdachte het opleggen van een boete uitsloot. Het totaal bedrag der in één maand tijds opgelegde boeten was f 110.876.in 5 gevallen werd als bijkomende straf sluiting van het bedrijf gelastin 88 gevallen verbeurdverklaring der inbeslag- genomen goederen en in 2 geval len publicatie van het gewezen vonnis. Artikelen, welke vooral aanlei ding gaven tot prijsopdrijving, wa ren groenten en fruit, vleesch en vleeschwaren, rookartikelenen zuivelproducten. Het hoogste aantal processen- verbaal is opgemaakt in verband met overtredingen van de prijs- aanduidingsvoorschrLften. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. BURGERLIJKE STAND W.-Meer van 26 April t.m. 8 Mei. Geboren Maria Anthonia Cor- nelia, dochter van A. T. F, J. Koen- raadt en M. H. C. de Schutter Antonius Adrianus, zoon van P. F. Huijgens en J. C. Musters Corne- lis, zoon van N. Lont en M. Spren keling Bernardus Johannes Maria, zoon van H, A. Giesen en M. G. Diesfeldt Hendrik, zoon van Tj. Huizing en G. Akkerman Japkje, dochter van Th. de Bruin en A, Vermeer. Overleden Geene. Ondertrouwd Pieter Matter en Elsje de Boer Dirk Zuidema en Jannigje Klip Sjoerd Mellema cn Gelske Dijkstra Willie Albert Graniewski en Jannetje Paulina Lindenbergh. Getrouwd Emmo van der Deen en Jannegien Koekoek Klaas de Jong en Wilhelmina Kater. ONZE PRIJSVRAAG. Nog eenige dagen en dan wordt de gelegenheid om deel te nemen aan de prijsvraag voor een op schrift voor het monument van ,De Maaier" stop gezet. Tot en met Vrijdag 15 Mei a.s. kunnen nog inzendingen worden in geleverd aan onze redactie Brug straat 23, Middenmeer, GROOTE VERHUIZING. Het heeft wel lang geduurd, doch zoo langzamerhand komen de be- nuizingen van de kleine bedrijfjes gereed. Overal in den Polder ziet men wagens met inboedels langs de we gen rijden. Ook in de dorpen geeft de ver huizing groote drukte, aangezien de woningen die verlaten worden, on middellijk door nieuwe bewoners betrokken worden. is momenteel een groote raag naar woningen, waaraan door het Bouwbureau op geen stukken na te voldoen is. ZAKENNIEUWS. Naar wij vernemen, is er bij het Rentambt een aanvraag binnen ge komen van een gegadigde die zich te Middenmeer wil vestigen als schoenmaker, waaraan verbonden een schoenhandel. Het zal de wensch van velen zijn dat op deze aanvraag de goedkeu ring van de autoriteiten zal mogen afkomen, zoowel voor de vestiging als voor de bouw van een pand. Inschrijving Handelsregister. Van 5 Mei tot 12 Mei 1942. Wieringermeer Proefbedrijf Landbouwwerktuigen en Landar- beidsmethoden. Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer. Mededeeling No. 67. Rasseneer gelijking contractboonen. Nu er de laatste jaren steeds meer contracten worden afgeslo ten voor den verbouw van stam- slaboonen enz. wordt .de behoefte aan gegevens over de opbrengst- mogelijkheden en het risico daar omtrent zeer sterk gevoeld. Het is zonder meer niet altijd eenvoudig, betrouwbare gegevens te verkrijgen omtrent het een of andere boonenras, dat onder een meer of minder schoon klinkende naam tegen zeer uiteenloopende contractprijzen den landbouwers wordt aangeboden. Teneinde te trachten in dezen meer houvast te krijgen ligt het op den weg van onze Vereeniging om nog dit jaar zoo veel mogelijk beonenrassen te verzamelen en naast elkander uit te zaaien. In verband met de reeds ver gevorderde tijd, verzoeken wij daarom om toezending van een kleine hoeveelheid zaaizaad van de verschillende contractboonen Va kg), onder vermelding van den naam van het „fas" en de herkomst. (Domeinkantoor, Sloot- dorp Beurs of aan de Assisten ten). Tevens zouden wij gaarne ver nemen wie van de leden voor de ze proef een geschikt stukje grond wil laten liggen. L. R. D. Predikbeurten W.-meer. DONDERDAG (Hemelvaartsdag) EVANGELISATIE. M.-meer 10 u. Cand. R. Ybema. W.-werf 10 u. Cand. Hartingsveld. GEREF. KERK MIDDENMEER. M-.meer 10 u. Ds. A. Schaafsma. GEREF. KERK SLOOTDORP. Slootdorp 10 uur Ds. l. J. Goede. GEREF. KERK W.-WERF. W.-werf 10 u. Ds. H. v. Twillert. Predikbeurten Medemblik. NED. HERV. GEMEENTE. DONDERDAG (Hemelvaartsdag) Medemblik 10 uur Ds. B. de Jong. ZONDAG 17 MEI. Medemblik 10 uur Ds. B. de Jong. TEGEN DE ZWARTE HANDEL. Met kracht en klem moet tegen de zwarte handel worden opgetre den. Hier volgt in korte trekken de inhoud van een ree les artikelen, welke Volk en Vaderland daaraan wijdde 1. Harde dwangarbeid worde voor de sluikhandelaars ingevoerd, gepaard gaande in ernstige geval len met deportatie naar Oost- Europa en lichaamsstraffen. 2. De doodstraf, welke voor bijzonder zware overtredingen kan worden uitgesproken, worde ook mderdaad toegepast. 3. Onder de onbetrouwbare ambtenaren worde een geduchte opruiming gehouden en de beste ieden der W.A.. worden in de strijd tegen de zwarte handel actief in geschakeld. 4. Het instituut „Inspecteurs voor de Huishouding" worde in gesteld, welke inspecteurs het recht bezitten in iedere particu liere woning de abnormale voor raden in beslag te nemen. 5. Aan particulieren, zoowel als aan de met de opsporing be laste ambtenaren worde een aan brengpremie toegekend». 6. Het vervoer en het in ont- vangstnemen van distributiegoe deren zonder geleidebiljet worde verboden en aan het geknoei met toewijzingen door winkeliers kracht dadig een einde gemaakt. 7. De kleine knoeier worde in het openbaar aan de kaak gesteld ide schandpaal op te stellen op markten e.a. verkeerscentra.) Alleen dan, wanneer de over heid op korte termijn met de grootste gestrengheid in grijpt, kan het kwaad nog worden ge keerd of in zijn doorwerken aan zienlijk worden verminderd. Men zal het de sluikhandelaars duide lijk moeten maken, dat het mis drijf van de Zwarte Handel „een onvoordeelige zaak" is. Meisje door wurging om bet leven gebracht. Zondagavond is aan den Vaart- dijk te Wormerveer door een voor bijganger het lijk gevonden van het 22-jarig meisje J. H. K. Bij onder zoek bleek, dat het meisje door wurging om het leven wos ge bracht. De verloofde van het slachtoffer, met wien zij Zondagmid dag was gaan wandelen, is voort vluchtig. Mogelijk is jalouzie de drijfveer geweest tot dezen misdaad. SCHOOLHOOFD BENOEMD Tot hoofd der school te Wie- ringerwaard is benoemd de heer P. H. van Oorschot te Amstel veen, die ook de akten Duitsch en gymnastiek bezit. BEKENDMAKING. Het bureau van den bevel hebber der weermacht in Neder land deelt mede Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vermelde proces tegen de leiders van een gehei me organisatie is geëindigd. Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders hebben schul dig gemaakt .aan spionnagc, begunstiging van den vijand, en verboden wapenbezit. Vijf-en- twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levenslan ge tuchthuisstraf. Een der dood vonnissen is door gratie gewij zigd in levenslange tuchthuis straf. De andere 24 doodvonnis sen zijn door fusilleering vol trokken. Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan Waar is er metterdaad socia lisme Wanneer een oudere Nederlandsche arbeider met veel kinderen in Nederland een be trekking gaat innemen, die voordien door een ongehuw- den arbeider werd ingenomen, van wien nu verlangd wordt eens arbeid in het buitenland te verrichten. Is dat sociaal of onsociaal 9

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 2