desgewenscht tegen ontvangst bewijs bij zijn leverancier in te leveren, waarna de aflevering nog zal kunnen geschieden tot en met 31 Juli. Zooals in een vorig bericht werd medegedeeld, zal men in ieder geval in de gelegenheid worden gesteld, op alle thans gel dige bonnen zeep te betrekken. AARDAPPELBONNEN VERLENGD. De Seeretarisf-Generaal van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met 27a en 27b gemerkte bonnen der aardappelkaart is verlengd tot en met 3 Juni. BONNEN ANTHRACIETNOOTJES EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 Juni geven de met de woorden „generator an- thraciet 6e periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van l hl. (maximaal 75 kg) anthraciet- nootj es IV of V de met de woor den „generatorturf 6e periode" ge merkte bonnen geven gedurende het zelfde tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Distributie vaste brandstoffen. Een nieuwe enquette. De Secretaris-Generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de dis tributie van vaste brandstoffen, Onder de verbruikers, die het vo rige jaar gerangschikt waren in de groepen B, C en D en de verbrui kers, die een bijslag ontvangen heb ben voor z.g. „ruimte voor bijzon dere doeleinden1 op de formulieren MD 112 en MD 120, zal dit jaar, ter bepaling van de toe te wijzen hoe veelheid een nieuwe enquête wor den gehouden. Hiertoe zal gebruik worden gemaakt van formulieren Br.c. 250 en Br,c, 251, De formulieren Br.c, 250 kunnen, na bekendmaking door de plaatselij he distributiediensten, worden inge vuld door degenen, die een perceel of perceelsgedeelte ia gebruik heb ben voor andere dan particuliere doeleinden deze verbruikers wa ren verleden jaar in de groepen i*,. C of D ondergehjracht. -'3- Ook dier.en op formulier Br,c. 250 brandstoffen te worden aangevraagd! voor rijimten voor bijzondere doel einden gelegen in een perceel of per ceelsgedeelte, waarvoor reeds een ge wone brandstoffenkaart Dv is of zal worden verstrekt, echter alleen in die gevallen, waarin de ruimte voor bijzondere doeleinden grooter is dan de ruimte voor gezinsverbruik. Onder degenen, die van formulier Br.c. 250 gebruik behooren te ma ken, zijn o.m. de volgende brandstof verbruikers te rangschikken zie kenhuizen, gestichten, scholen, open bare gebouwen, kerken, gebouwen voor publieke vermakelijkheden enz. Voor kantoren, café's enz. zal de aanvrage in het algemeen ook op dit formulier moeten worden inge diend. Voor de kleinere kantoren, café's enz. is dit echter niet altijd het ge val. Want is de ruimte voor bijzon dere doeleinden gelijk aan of klei ner dan de ruimte voor gezinsge bruik, dan moet de aanvrage geschie den op een formulier Br.c, 251, waar Tegenover de bloedroode in ternationale van den bolsjewis- tisehen haat staat de SS als „internationale" van het Ger- maansche bloed. Deze tegenstel ling is onuitwaschbaar, de strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu schouder aan schouder in *de gelederen der SS de Germaansche vrijwil ligers uit alle landen aangetre den. t Zij zullen het roode beest van het Kremlin vernietigen. Strijdt ook gij mede tegen de bolsjewistische internationale. Treed in de rijen der Neder- landsehe 'ff' van de distributiedienst de verkrijg baarstelling over eenige weken plaat selijk bekend zal maken. Ten aanzien van het formulier Br.c. 251 wordt nog medegedeeld, dat, wanneer in een perceel meer verbruikers dan één gevestigd zijn, de aanvraagformulieren tezamen, aan eengehecht, dienen te worden inge leverd. Is afzonderlijke verwarming van de door de verbruikers bezette gedeelten mogelijk, dan zal aan ie- deren verbruiker een afzonderlijke toewijzing worden verstrekt. Wordt echter het betrokken perceel door middel van één verwarmingsinstal latie verwarmd, dan ontvangt de hoofdverbruiker of de eigenaar de gezamelijke toewijzing. Evenals vorige jaren worden ook de verbrukers behoorende lot de groepen B, C en D op grond van de op formulier Br.c. 250 toegewezen hoeveelheden gesplitst in groote en kleine verbruikers. De groote ver bruikers ontvangen een identiteits kaart, waarop de plaatselijke distri butiediensten hun telkenmale na be kendmaking, tegen afkruising van de overeenkomstige vakjes, de toewij zing zullen verstrekken. De kleine verbruikers en de verbruikers, wier aanvrage behandeld is op formulier Br.c. 251, ontvangen onmiddellijk hun geheel jaarkwantum in periode- strooken, eventueel aangevuld met raDtsoenbonnen. Voor pensioenhouders en kamer verhuurders zal te zijner tijd cïn aparte regeling worden gepubliceerd. Klompendistributie. In de Staatscourant van gisteren een beschikking opgenomen waarbij hout, bestemd voor de fa bricage van klompen en houten zo len, alsmede deze producten zelf onder de Lederbeschikking 1939 nr. 1 zijn gebracht, zoodat voor de ze artikelen thans een distributie- regeling in het leven is geroepen. Speciale vergunning zomermmaatels. De S^cretaris-Goneraal van Han del, Nijvesrheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de termijn voor het aan vragen van speciale vergunningen voor dames- en meisjes zomerman tels verlengd is tot 1 Juli.' DE ARBEIDSDIENST. Maandag hebben dertig kampen van den Nederlandschen Arbeids dienst hun nieuwe bewoners ge kregen, in totaal ongeveer 6000 man. Voor ongeveer 20 zijn het aanstaande studenten, voor 15% a.s. overheidspersoneel en voor de vest vrijwilligers uit allerlei krin gen. Bij de indeeling van al deze Jongemannen is een zoo groot mo gelijke verscheidenheid in acht genomen, zoodat ieder kamp als het ware een weerspiegling geefi van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des lands.Op 7 Juli zullen de twintig overige kampen van den N.A.D. worden betrokken. BURGEMEESTER HASPELS ONTSLA'GEN. De „Staatscourant" bevat een besluit van den commissaris-ge neraal voor Bestuur en Justitie, waarbij mr. G. P. Haspels ontsla gen is als burgemeester van Nieu- wer-Amstel. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. Twee burgers gedood, vijf gewond. Tijdens het afgeloopen week einde hebben Engelsche vliegtui gen boven Nederlandsch gebied gevlogen, waarbij een groot aan tal brand- en brisantbommen werden neergeworpen, die voor het grootste deel zonder eenige uitwerking op open terrein te recht kwamen. Woonwijken en boerenhofsteden vormden het voornaamste doel van de Engel sche vliegers. Verscheidene woon huizen en boerderijen werden ver nield, resp. licht of zwaar bescha digd. Onder de burgerbevolking vielen twee dooden en vijf gewon den. Bovendien werden verschei dene stuks vee gedood. Verder ont stond lichte glas- en terreinscha- de. GEMEENTE WIERJNGEN. STRAATNAMEN jn de woonwijken Ivoor Helderschè evacuees te Hippolytushoef. Vele huizenblokken, door de Opbouwdienst te H.-Hoef ge sticht voor de Heldersche eva cuees, naderen hun voltooïng of zijn al voor bewoning gereed. Vanzelfsprekend loopen door en langs deze nieuwe woonwijken ook straten en reeds hebben we vermeld de namen, die hieraan zullen worden gegeven. Dit zullen dan zijn de Heldersche straat, de Van Fommeren- en de Van Hengelstraat. De eerste naam zal de nieuwe bewoners niet vreemd in de ooren klinken en is eigenlijk vanzelfsprekend. De twee laatste straatnamen zijn genoemd naar burgemeesters van Wieringen, van vele jaren terug. Jacob van Pommeren was in 't laatst van de 18e eeuw Schout, Notaris en Dijkgraaf op Wierin gen en vertrok in 1796 naar Me- demblik. Hij 'wsuTgehuwdi met Sijtje Wig bout en had een zoon Piet, die hem in zijn functies opvolgde en twee dochters had, Sijtje en P/~ - tertje. Sijtje huwde metNan Cal der en de namen Sijtje en Jaco- bus komen hier onder de naza ten bij de Mulders, die thans in de Elft wonen, nog veel voor. Pietertje huwde met de beken de broodbakker Jan Koorn te Den Oever, was o.a. de moeder van den vroegeren gemeente-ont vanger Meijert Koorn. Naar haar genoemd waren Pietertje Koorn Md., Pietertje Koorn Albd. en Pie tertje Koorn Jbd. Burgemeester Van Hengel was de opvolger van Pieter van Pom meren en werd in 1860 opgevolgd door burgemeester Maats. „ZEEPSOP." Onze Voetbalvereeniging „Suc ces" hield steeds alle jaren een feestavond na de competitie met krachten van buiten. Door de tijdsomstandigheden moest de opzet van den traditioneelen avond anders worden en dat volkomen gelukt. Een talrijk pu bliek vulde Zondagavond „Con- cordia" en heeft buitengewoon genoten van het kluchtspel „Zeep sop." dat door een bestuurslid van „Succes", de heer J. Bos- ker Oz., was geschreven, en door de tooneelclub van Harmonie" werd opgevoerd. Het werd een uitbundig lachsucces door de ko mische verwikkelingen die het spel bood, en door het uitnemen de spel der tooneellisten. Zondag a.s. wordt de opvoering herhaald en zeker zal het dan v/eer niet aan belangstelling ont breken. Een liturgische dienst. Zondag iwerden in de; Ned. Herv. Kerken te H.-Hoef en Oos- terland onder leiding van den predikant Ds. Van Beek liturgi sche Godsdienst-oefeningen ge houden. waaraan medewerkten de leden der V.C.J.B. Er was beide malen groote be langstelling van de Gemeente en de diensten boden een bijzonder plechtig karakter. VERKOOPING. Zaterdagavond werd door nota ris Obreen te Hippolytushoef een verkooping gehouden ten verzoe ke van de erven Mej. Wijntje Poel in Hotel de Haan. De uitslag was als volgt Perceel I een woonhuis, erf, tuin en aanbehooren, Beltstraat groot 3.32 Aren. Hoogste bie- hier, is een geval Van roodvonk geconstateerd. GESNAPT. Wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van A. Bos alhier, is door de marechaussee gearres teerd zekeren C. T. Reeds had de dader het rijwiel gedeeltelijk gedemonteerd, doch bepaalde onderdeelen werden door den eigenaar positief herkend, zoodat hij tenslotte door de mand viel. FILMNIEUWS. CINEMA DE HAAN Zaterdag en Zondagavond en Zon dagmiddag 3 uur de film VIJANDEN In de hoofdrollen Brigitte Hor- ney en Willy Birgel. Het is niet overdreven, wanneer men dit een „kei" van een film noemt sober, hard. indrukwekkend en uiterst suggestief. Daar in het grensgebied van Po len, in de donkere Ijosschen, in de uitgestrekte moerassen, speelt zich een dramatische geschiedenis af, zóó dramatisch, zóó spannend, zóo fantastisch beklemmend, dat men ze niet voor wezenlijk zou houden. Van begin tot eind is deze film één loflied op regisseur Tour- janski's genie. Veel landschapsschoon en zeer goede fotografie kenmerken voorts deze rolprent, waarbij Lothar Bruehne de suggestieve muziek componeerde. Zondagmiddag 3 uur draait even eens deze boeiende film. Predikbeurten Wieringen. NED. KERV. GEMEENTE. ZONDAG 7 JÜNI. Oosterland lO'/e uur Ds. v. Beek. Westerland 7V« uur Ds. v. Beek. Vrijdag 12 Juni 's av. 8V* uur V.C.J.B. te H.-hoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. Lugt. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. WINTERHULP WISSELT VAN LEIDING. De heer C. Piek eervol ontslageu de heer F. W. van Violen volgt hem* op als directeur-generaal. Het Rijkscommissariaat deelt mede De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 5 art. 5 van zijn ver ordening nr. 186-40 betreffende het oprichten van een stichting „Winter hulp Nederland" van 22 October 1940 den heer C, Piek eervol ontslagen uit zijn ambt van landelijk leider van de stichting „Winterhulp Neder land", onder dankzegging voor de bewezen diensten. De opbouw van dit socialistisch hulpwerk was een taak waaraan de heer C. Piek zich gedurende ander half jaar met grooten ijver en liefde heeft gegeven. Binnenkort zal hem een andere taak worden gegeven. De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van hetzelfde besluit tot nieuwen landelijken leider van „Winterhulp Nederland" benoemd, der Jann. Bosker Oz. voor f 5600. -den burgemeester van de gemeente Kooperrs B. en C. Wit voor f 5710. Perc. II Een woonhuis, erf, tuin en aanbehooren, Beltstraat 46. groot ongev. 3.80 Aren. Hoogste bieder Jann. Bosker Oz. voor f 5650 kooper idem. Perc. III Een dubb. woonhuis, erf, tuin en aanbehooren Belt straat 44 en 42. groot ongev. 6 A. Hoogste bieder D. van Duin voor f 2600. Kooper S. Veerdig Sz. voor f 2800. Perc. IV. Een woonhuis, erf, tuin en aanbehooren, Beltstraat 40, groot ongev. 3 Aren. Hoogste bieder Jn. Timmerman voor f 4500. Kooper S Asjes Sz. voor f 45001. Totaal opgebracht f 18.661. Politie. Gevonden een sierraad (hangertje.) Terug te bekomen bij de Wacht meester der Marechaussee te Den Oever. Politie. Verloren een gouden hangertje. lnl. bij den Gem.-Bode. Onderwijs. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de O.L. School te Hippolytushoef is, ter vervan ging van Mw. T. Bleeker-Wouda, aan wie ziekteverlof is verleend, benoemd Mw. R. Edens-Annijas alhier. BENOEMING WROEDVROUW. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aanstaand ver trek van Mej. A. D. G. Smit haar Den Helder, is benoemd Mej. A. de Boer van Hoorn. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Ten huize van den Heer M. al Delft, F. W, van Vloten, die tegelij kertijd in zijn ambt van burgemees ter blijft gehandhaafd. BUITENL. NIEUWS. VOOR EEN DEEL VRIJ OUDE VLIEGTUIGEN VIELEN KEULEN AAN. Berlijn, 1 Juni (D.N.B.) Van militaire zijde wordt vernomen, dat de wrakstukken van de bij den terroriseeringsaanval op de stad Keulen neergeschoten Britsche vliegtuigen een luguber beeld van vernietiging bieden. Het is bijna nog nooit voorgekomen, dat de Engelschen door zulk een zwaar afweervuur van de Duitsche lucht doelartillerie werden ontvangen. Voor zoover de opsporingscom mando's de wrakstukken der Brit sche vliegtuigen reeds konden in- specteeren, werd geconstateerd, dat zich onder de toestellen, die aan den aanval op Keulen hebbdn deelgenomen, de meest uiteenloo- pende typen bevonden. „Vickers- Wellington", „Whiley",, „Hamp- ton", „Blenheim" en andere voor een deel vrij oude vlieg tuigtypes werden reeds gesigna leerd. Daaruit moet worden opge maakt, dat de Britten, om met het aantal der aan den aanval deelnemende vliegtuigen indruk te kunnen maken, alle maar be schikbare voorraden vliegtuigen hebben bijeengeraapt, want het is militair zinloos, bij één enkelen aanval vliegtuigen in den strijd te werpen, die in vervoerscapaciteit en snelheid grondig van elkaar afwijken. BURGERLIJKE STAND der gemeente Wieringermeer van 22 t/m. 30 Mei 1942. GeborenHendrik, zoon van G. J. Huurneman en G. J. Harm- senHendrik, zoon van K. Hui- bers en T. KruisSebastianus Theodorus Maria, zoon van J. Th. Koperdraad en G. G. Timmer Catharina Cornelia Maria, doch ter van C. N. J. van der Geest en A. A. van HulstChristiaan Jaco- bus, zoon van Ch. van Splunter en J. Coumou Pietronella Maria, dochter van C. L. van den Bout en C. J. van Hoeve Elizabeth, doch ter van A. Nauta en A. Kuiper Cornelïa Johanna Maria, dochtei van M. F. Bogers en M. P. J. van der Vorst. Ondertrouwd Geen. Getrouwd Dirk Zuidema en Jannigje Klip Willi Albert Gra- niewski en Poulina Jannetje Lin- denberghSjoerd Mellema en Gelske Dijkstra Wopko Geert van der Veen en Maria Antonia Blij- üorp. Overleden Leendert, zoon van C. Karman en P. M. de WitBon- ne, zoon van H. Grijze en L. de Vries. ONEERBIEDIGE CONTROLEURS. Een ondernemers van begrafe nissen te Hoorn moest in de afge loopen week een begrafenis te Medemblik verzorgen. Nadat deze droeve plechtigheid was vervuld, trok de lijkwagen de Wieringer meer in, en hield stil voor een boerderij. Eenige controleurs van de C.C CJD. die juist in de buurt waren sloegen eerst geen acht op dit voertuig, doch toen men nog eens omkeek, zag men tot vijf maal toe iets in de lijkwagen dra gen, .en werd hun belangstelling opgewekt. Men liet de wagen ongeveer een kilometer rijden en hield hem toen aan. Het bleek toen dat geen stof felijk overschot werd vervoerd, doch in de lijkwagen bleken eeni ge zakken tarwe en peulvruchten te liggen. De „nabestaanden" wa ren natuurlijk zuur. Politie, Gevonden een zilveren armbandje een jongenspet, een beenkap, een tafelmes. Inl. Politie Middenmeer. Vrijz. Herv, Vrouwenkransen. De gemeenschappelijke slotbijeen komst van de drie kransen zal wor den gehouden in SÜOOTDORP, op Woensdagavond 3 Juni, om 8 uur. De dames worden verzocht, een handwerk mee te brengen, Eoopsbediening. Ds. Meijer Drees verzoekt, er op te wijzen dat aan staande Zondag in de ochtenddienst te Slootdorp de doop zal worden bediend. Ouders, die zich daarbij willen aansluiten, kunnen zich melden aan de pastorie, Kerkstraat 36, Slootdorp Predikbeurten W.-meer. ZONDAG 7 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE. Slootdorp 10 uur Ds. Meijer Drees. Doopsbediening. Maandcollecte. M.-meer 2.30 u. Ds. Meijer Drees. Maandcollecte. EVANGELISATIE. M.-meer-10 u. Cand. Hartingsveld. W.-werf 10 u. Cand. R. Ybema. Slootdoip 2 u. Cand. Hartingsveld, Maandelijksche extra collecte. GEREF. KERK MIDDENMEER. M-.meer 10 u. Ds. A. Schaafsma. M.-meer 3 u. Ds. A. Schaafsma. GEREF. KERK SLOOTDORP. Slootdorp 10 uur Ds. L.- J. Goede. Slootdorp 3 u. Ds. L. J. Goede. GEREF. KERK W.-WERF. W.-werf 10 uur Ds. H. v. Twillert. W.-werf 3 u. Ds. H. v. Twillert. Predikbeurten Medemblik. ZONDAG 7 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE. Medemblik 10 uur Ds. B. de Jong. Zuidscharwoude. Afscheid van den heer Korndörffer. Onder zeer groote belangstelling (het kerkgebouw was zoo goed als geheel bezet), heeft de voorganger der Herv. gemeente te Zuidschar woude, de heer C. A, Korndörffer, wegens vertrek naar Harderwijk, af scheid genomen van onze gemeente. Deze dienst werd ook bijgewoond door den burgemeester van Lange- dijk, den heer Schelhaas, den voor zitter van de classis Alkmaar Ds. Klein Wassink, den consulent Ds. Prins van Wijngaarden, beiden uit Alkmaar, Ds. Nell uit Oud karspel en Ds. Boeke van Schoorl. De heer Korndörffer had als on derwerp voor zijn predikatie geko zen II Tim, 1 8 „Schaam u niet voor ihet getuigenis van onzen Heere" „Hoeveel personen kannen in het jonge polderland voortdurend werk vinden." Enkele opmerkingen over De Noord-Oost Polder door Ir. A. Vondeling Li. Ir. Vondeling heeft interessante gegevens verzameld van verschil lende bekende persoonlijkheden, die op verschillende gronden bere keningen maakten, hoe groot de bevolkingsgrootte in de nieuwe Zuiderzeepolders wel zou kunnen worden. Ir. Vondeling knoopt daar zijn eigen beschouwing aan vast en schrijft „Hoeveel personen kunnen in het jonge polderland voortdurend werk vinden," zal de grondslag moeten vormen voor het onder zoek naar de toekomstige bevol kingsgrootte. Ook de genoemde onderzoekers meenden deze me thode te volgen, doch hielden on voldoende rekening met de werk gelegenheid in de landbouw, zoo ais die m de nieuwe polders zich zal ontwikkelen. Wij gaan dus van de veronderstelling uit, dat het nieuwe gebied een zuiver agrarisch karaktr zal krijgen, hetgeen na dere toelichting behoeft. Wij zullen ons bepalen tot de N. O. polder. Het voorloopig grondonderzoek heeft uitgewezen, dat ruim 80% van de bodem ten minste 10% klei zal bevatten in zijn mineralebe- standdeelen, en dus tot de klei- of zavelgronden behoort, hetgeen be- teekent, dat er vrijwel alle land bouwproducten met goed resultaat verbouwd kunnen worden. Het overgroote deel van de rest be hoort tot het fijne zand, dat ge schikt is voor graslandwellicht ook ten deele voor bouwland. Men mag dan ook gerust aanne men, dat de akkerbouw in de pol der verre zal overheerschen, voor al in de huidige omstandigheden. Welke vruchten er zullen worden verbouwd, is moeilijk te zeggen. Een beschouwing over de hierop betrekking hebbende landbouwin- dustriën moet daarom oppervlak kig blijven. Allereerst de .zuivelin dustrie. Een blik op de grondsoor- tenkaart van de polder leert ons, dat grasland (en dus veeteelt) is te verwachten in hoofdzaak langs het oude land (het vroegere kust gebied), vooral ten Zuiden van Lemmertegenover het Kamper eiland op het zgn. Kamperzand en om het vroegere eiland Urk. Met uitzondering van het gebied om Urk mag men aannemen, dat de in de polder geproduceerde melk verwerkt zal worden in de fabrie ken op het omliggende land. De bestaande fabrieken (o.a. te Oos terzee, Munnekeburen, Kuinre, Blokzijl, Vollenhove, en Kampen) hebben bijna alle een overcapaci teit van 30—40%, zonder dat be langrijke wijzigingen behoeven te worden aangebracht. Afhankelijk van de te verwachten aanvoer uit de polder, worden zelfs plan nen overwogen, een fabriek voor m eikverwerking in Lemmer te stichten. Wanneer dit laatste plan tot uitvoering mocht komen, is er geen zuivelfabriek in de polder te verwachten, daar dan ook de melk uit het gebied ten N. en O. van Urk ongetwijfeld binnen het bereik van de bestaande fabrie ken komt te liggen. Nemen wij aan, dat in de polder maximaal 8000 melkkoeien komen, dan is een productie van 30 millioen kg. melk per jaar te verwachten. Van deze hoeveelheid zal een deel door de inwoners worden geconsumeerd, laten wij zeggen 4.5 millien kg. (30.000 x 150 liter) per jaar. Er blijft dus maximaal 25.5 millioen kg. over voor industrieele verwer king, een hoeveelheid, die, de ve le en goede wegen in aanmerking nemende, zonder bezwaar door.de bestaande fabrieken kan worden opgenomen. Naar onze meening zal er dus in de polder geen zui velfabriek komen. (Wordt vervolgd.) Be Duitsche arbeidskracht, dat is ons goud en dat is ons kapitaal en met dit goud overwin ik iedere andere macht ter wereld. Hl TL ER. Een advertentie in dit blad heeft steeds resultaat I

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 2