OPROEP ONS W1ERINGERMEERH0EKJE. Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de W.-meer. Mededeeling 112. van 10-15 cm, zorgvuldig op Bestrijding van Emelten. tj" era°-1" De PlantenziektenkundigeDe bestrijding geschiedt Dienst deelt hierover het door het uitstrooien van ze- volgende mede melen, die gemengd zijn met Dit voorjaar kan in ver- vergif. Vroeger werd hiervoor schillende streken van ons parijSch groen gebruikt, maar land belangrijke schade door aangezien dit niet meer ver- vreterij van emelten ver- krjjgbaar is. zal thans het wacht worden. Dit zal vooral *iPts minder vlug, maar toch het geval zijn op perceelen voldoende zeker werkende gescheurd grasland, maar Jezelf luorbarium en -natri- ook op grasland kunnen um aangewend moeten wor- emelten zeer schadelijk zijn. jden Hoewel reeds thans schade vanwege door emelten waargenomen Bureau VVO voor de is, zuilen de nachternog te ^fXariidtag alleen het SiiJTo- Z S om mengsel zemelen'-kiezellluor- bestrijding over te gaan. Om een goed resultaat van de bestrijding te krijgen, moe ten de emelten namelijk des nachts boven den grond ko men, wrat zij alleen doen, wanneer de temperatuur- niet te laag en de groaad ook niet te droog is. Men wachte dus met het uitstrooien van ver giftigde zemelen tot een „zachte" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den vólgenden dag. wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden be strooid. Het uitstrooien ge schiedt in den middag. Met de bestrijding zou men kunnen wachten tot er eeni- ge schade wordt waargeno men. doch het verdient verre de voorkeur, dat niet tot zoo lang gewacht wordt en men vooraf een onderzoek op de al of niet aanwezigheid van emelten instelt. De daarvoor gebruikelijke methode was, door op verschillende kleine plekjes op den akker of in het weiland een kleine hoe veelheid benzine te gieten. De emelten komen dan bin nen korten tijd boven den grond. Nu geen benzine voor dit doel beschikbaar is, zal het onderzoek moeten ge schieden door hier en daar een steek grond, ter diepte natrium beschikbaar gesteld. Het vergiftigde mengsel zemelen t- kiez'elfluornatrium wordt bovendien gedenatu reerd om het duidelijk te doen onderscheiden van an der, voor veevoeder gebruikt materiaal. Men zorge er voor, dat resten van dit gedenatu reerde -giftige mengsel niet voor het vee bereikbaar zijn. Van dit droge mengsel wordt ongeveer 25 kg per ha uitgestrooid, het uitstrooien wordt rdit mengsel al kne dend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zocdat ze gemakkelijk breedwerpig over het te be handelen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0.6 liter water per kg .zeme len noodig. Het bevochligen kan geschieden in een kuip. Om morsen te voorkomen, moeten de kuipen nigt al te vol gemaakt worden. Het bevochtigen dient niet eerder te geschieden, dan wanneer de weersomstandig heden voor het uitstrooien gunstig zijn, zoodat na het bevochtigen direct uitge strooid kan worden. Nadere inlichtingen wor den verstrekt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst, te Wageningen en door de Rijkstand- en tuinbouwcon- sulenten. Nog steeds heerschen de mazelen. In eenige gezinnen heerschen nog steeds maze len. Gelukkig is de ziekte die zich bij uitzondering bij volwassenen voordoet, niet kwaadaardig. Land- en tuinbouwgewas- sen zijn dankbaar voor de regen. De regens, de laatste dagen gevallen, brengen een wel dadige verkwikking aan vele land- en tuinbouwgewassen. Na deze verkwikking nog ee nige temperatuurstijging, waarna de uitwerking zeer snel zichtbaar zal worden. Middenmeer. Levendige afzet van vlas. Dagelijks vindt hier een drukke verzending en afle vering van vlas, oogst 1942 plaats, hetgeen verzonden wordt naar de roterijen. Bevestiging en intrede Ds. Germs. Naar wij vernemen is Ds. Germs. de nieuw beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. (rechtzinnig deel) thans te Cubaard, Fr., voornemens op 6 Juni a.s. zijn intrede alhier te doen na bevestigd te zijn door Ds. Meijer Drees. Waarschijnlijk zal de be vestiging in den morgen dienst te Slootdorp plaats vinden, terwijl de intrede vermoedelijk te Middenmeer zal plaats vinden. Gelijk be kend is Ds. Germs de eerste rechtzinnige predikant bij de Nea. Herv. Gemeente te Wie ringermeer. Coöp. Aankoopvereen. De Wieringermeer G.A. Vermoedelijk zijn in de af- geloopen week de laatste kunstmestzegels voor het bemestingjaar 1943 uitgege ven, en dat we op 't eind van de markt aangaan, toont onze voorraad wel. Toch heb ben we niets anders dan lof, vóór de groothandel en voor al voor het K. D. B., die een vlugge aflevering mogelijk maakte. Misschien moeten we op de laatste Kalkam- monsklpeter nog wel even wachten, doch over het al gemeen is er zeer vlug -gele verd. Het pakhuis ls geopend van 7 uur v.m. tot. 12.30 nm. en van 13.3017.30 n.m. Zaterdags van 713 uur. Kantoor van 8—12.30 en van 13.3017.30,ook voor telef. Kantoor- en Pakhuisuren. Zaterdags van 813 uur. Gelieve met b.st. rekening te houden, vooral zeggen we dit. omdat een enkele nog wel eens een vergeefsche reis doet en dit is niet aange naam. Ons personeel is soms ook niet thuis, en men moet noodgedwongen, met de le dige wagen terug. Officieel. HET SPEL MET DE EMIGRANTEN. Geopende Jeugdherbergen. De volgende jeugdherber gen zijn thans geopend Amersfoort, Amsterdam, Ap- pelsga, Barchem, Beegden. Blaricum, Delden, de Enter. Ernst, Gorkum, Gouda, Gors- sel, Haarlem, (alleen week eind), Harlingen, Heemse, Heemskerk. Hilvarenbeek, de Kaag, Kortenhoef, Lunteren, Nijmegen, Nij verdal, Olde- broek, Rhenen, Sneek, Soest, Vaals, Vinkeveen, Vught (al leen weekeinden). Wielingen. Zwolle. „Hallo boys.. doorgeven." „O.KWie volgt Ad verteeren doet verkoopen. Op grond van de beschik king van den Rijkscommis saris voor het bezette Neder- landsche gebied (Coaimissa- ns-Generaal voor SijAndere aangelegenheden) "J x 43/ 1943, betreffende de 'v> 'lich ting tot aanmelding voor den arbeidsinzet, worden bij dezen alle mannen, geboren in het jaar 1921, wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Alkmaar, opgeroepen om in de periode van Woens dag 12 Mei 1943 tot Vrijdag 21 Mei 1943 een aanmeldings formulier bij het Arbeids bureau of een Bij kapoor wan dit Bureau in ontvangst te nemen en dit cy ie hier na genoemde daget^ irsoon- lijk weer bij het -voegde bureau af te gevenf In Jan. en Febr.J 921 ge borenen melden ziel? «aan op Vrijdag 14 Mei 1943 £"4 in Maart en April 192> 'e- borenen melden zich aan op Maandag 17 Mei 1943 in Mei en Juni 1921 ge borenen melden zich aan op Dinsdag 18 Mei 1943 in Juli en Aug. 1921 ge borenen melden zich aan op Woensdag 19 Mei 1943 in Sept. en Oct. 1921 ge borenen melden zich aan op Donderdag 20 Mei 1943 in Nov. en Dec. 1921 ge borenen melden zich aan op Vrijdag 21 Mei 1943. Uren van aanmelding 9.- uur tot 12.30 uur v.m. en 1.30 uur tot 4.- uur n.m. De in de gebieden der Bijkantoren, wonende tot aanmelding verplichte perso nen moeten zich op dezelfde dagen in het ten aanzien van hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbureau 'aanmel den. Bij de afgiite van het aan meldingsformulier jnoet de distributlestarnkaai't worden medegebracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn dienen per soonlijk bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Hesp. Bijkan toor) te verschijnen. 2ij moeten desverlangd alle noodzakelijke bescheiden overleggen, alsook alle nood zakelijke inlichtingen ver strekken» Indien tot aan melding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding ver plichten persoon aangaande den duur der dienstbetrek king op het formulier door onderteekening en eventueel door plaatsing van een fir- mastempel oevestigen. Van de 'Verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld 11 Zij, die de Duitsche Na tionaliteit bezitten en bij Bureaux van den Rijkscom missaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, van het „Arbeitsbereich" der Natio- naal-Sozialistisclie Duitsche Arbeidsparty in Nederland, onderafdeelingen er van of er bij aangesloten organisa ties werkzaam zijn 2) Zij, die de Duitsche Na tionaliteit bezitten en bij Bureaux van de Duitsche Weermacht, de .Waffen-SS., de Duitsche Politie en den R ij ksarbeidsdi enst werkzaam zijn 3> De ambtenaren en ar- beidscóntractanten van het Rijk, de Provincies, de ge meenten en andere .publiek rechtelijke lichamen, alsme de zij, die werkzaam zijn bij de Spoorwegen, de P. T. T. en de Ncderlanösche Bank 4.) Leden der voormalige Nederlandsche Weermacht, voor zoover zij volgens de bekendmaking van den Weermachtsbevelhebber Ne derland d.d. 29-4-1943 onder worpen zijn aan de terugroe ping in de ki*ijgsgevangen schap 5) Zij. die zich reeds inge volge IX van de beschikking no. 30.1943 betref lende de sluiting van bedrijven moe ten aanmelden 6) Geestelijken en leden van een geestelijke orde 7Personen, die overeen komstig II. Lid 2. van de be schikking no. 43/1943 van de verplichting' tot aanmelding zijn vrijgesteld. Zij, die de Duitsche Nati onaliteit bezitten en tot aan melding verplicht zijn, mel den zich bij da© Duitschen „Fachberater" vSn het hier boven aangegeven Geweste lijke Arbeidsbureau. Tot aanmelding verplich te personen en werkgevers, c*ie in strijd met de bepalin gen van bovengenoemde be schikking handelen of deze tiacjaten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting tot aanmelding niet of niet be hoorlijk nakomen, met op zet of uit nalatigheid on- jujste opgaven doen enz. wórden gestraft, insgelijks uitlokkers, mededaders, en medeplichtigen. Extra rantsoen taptemelk. Voor personen van 4 t. en m. 20 jaar. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Maandag 10 Mei tot en met Zaterdag 15 Mei voor personen van 4 tot en met? 20 jaar een extra rantsoen a 1 3/4 liter karne melk of taptemelk beschik baar zal worden gesteld, en wel op de met 2-22 Reserve en 3-22 Reserve gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Het is echter waarschijnlijk, dat vele leveranciers slechts in staat zullen zijn karnemelk op deze bonnen te verstrek ken. In dit geval dient men hiermede genoegen te ne men. Boillonblckjes en Theesur rogaat op den bon. In het heden verschenen Verordeningenblad is cpge- genomen een beschikking van den Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en .Visscherij ingevolge de distributiewet 1539 betreffende de distribu tie van boullonblokjes, aro ma's e.d. Bouillontabletten, bouil lonblokjes, bouillonkorrels, bouillonpoeder en bouillon pasta in den zin van het vleeschextractenbesluit, ex tracttabletten, extractblokjes, extractkorrels, extractpoeder,- extractpasta, soeptabletten, soepblokjes, soepkorrels, soep poeder, soeppasta, soep ge droogd of soep in drogen vorm, justabletten, jusblok- jes, juskorrels, juspoeder, juspastaf vloeibare jus, spijs- aroma, soeparoma, spijs- en soeparoma, plantenextract, pikante saus, ketchup en ge droogde soepgroente, zoome de alle producten, welke kun nen dienen of welke zouden kunnen worden gebruikt ter vergruoting van olie-, vet- of botervolume of ter vervan ging van olie, vet, boter, bo tersaus. room. slasaus of mayonnaise, alsmede thee surrogaten, zoomede aJ!e pro ducten, welke kunnen dienen of welke zouden kunnen wor den gebruikt om op thee of thee-surrogaat gelijkende dranken te bereiden, worden aangewezen als distributie- goederen in den zin van ar tikel 4 van de distributiewet 199. „Koning der Zigeuners" begraven. Zaterdagmiddag is te Nij megen het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den 79-jarigen J. W. Franzen, den oudsten zigeuner van Nederland, die erkend werd ais „koning der zigeuners". Hij werd op 22 Mei 1864 te Pogentia, in Hongarije, ge boren. De laatste jaren was hij te Nijmegen gevestigd als musicus en paardenhande laar. Hij was vader van 22 kinderen, waarvan er nog 16 in leven. zijn. Voor duizenden guldens aan goederen in beslag genomen. In een étagewoning boven de zaak van den manufactu- rier N. Groot, op den hoek van de Govert Flinckstraat te Amsterdam, zijn groote voorraden goederen in be slag genomen. Het was ter oore van de prijsbeheersching gekomen, dat deze handelaar op groo te schaal onregelmatigheden beging bij den verkoop van tetxiel. Groot verkocht tegen te hooge prijs kousen van f 2.49 voor tien gulden per paar, overhemden van f 3.50 voor 15 gulden, in één geval zelfs voor 25 gulden alles Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze dochter en zusje RIA die bij het H. Doopsel de namen ontving van Maria Adriana Hendrika. H. VERBRÜGGEN- A. VERBRUGGEN- Epskamp. Leo. Tonny. Wieringerwerf, 7 Mei 1943. Schervenweg K 45. Verloren BI. Overall, gaan de v. smederij C. Omis door Schelpenbolweg n. H.-hoef. H. Kragt, Slingerweg H.-hoef. Hiermede geven wij ken nis yan de geboorte van een doentertje, dat bij de H. Doop de namen ontving van ALIDA SABINA. H. A. v. OOSTEN-Wijninga. P. J. v. OOSTEN Wieringerwerf, 8 Mgi 1943. Klieverwerg J 10. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij het overlijden en de teraardebe stelling van onze geliefde Ouders JOHANNES TAKES en A. TAKES - Doves. Bij zond eren dank aan den Heer en Mevr. de Ruiter en Zuster van Dijk voor de goe de zorgen aan hen bewezen in „Huize Noorderlicht." Aan Ds. v. Beek en Ds. Lugt voor de woorden van troost tot ons gesproken -en aan de Begra- fenisvereen. „De Laatste Eer" .voor da- nette regeling der teraardebestelling. Namens de Familie, D. TAKES. Wieringen, Mei 1943. VUURTORENTJES. Van 14 regels 60 cent. B.z.a. vast arbeider, alie werk verstaande, omg. W.-werf of M.-meer. Br. onder Letter K Bur. W.-meerbode, M.-meer. Verloren Portemonnaie a. d. Doggersvaart. Julianadorp, iph. f 46.41 en rookkaarten 5 no's. Belooning voor terug gave f 10.plus rookkaart, bij JACOB BATTSTRA, Hau- kes, Wieringen. Wie ruilt met mij n. Laarzen oude kw. m. Rupax, m. 46 vcor kippen aan de leg. B. LEUTSCHER. Koningsweg 14a, H.-hoef. GEMEENTELIJK LYCEUM DEN HELDER. H.B.S. A en B en gymnasiale afdeeling A en B, De aanmelding van leerlingen VOOR ALLE KLASSEN van den nieuwen cursus kan plaats hebben op 13 en 14 t MEI a.s. van 13 tot 15.30 uur, bij den waarnemend rector in het schoolgebouw. Middenstraat. Het lyceum bevat een twee-jarigen onderbouw a. een afdeeling, bestaande uit 4 klassen, tezamen met den onderbouw, vormende een gymnasiale afdeeling A en B b. een afdeeling, bestaande uit 3 klassen, tezamen met den'onderbouw, vormende een H.B.S. A en B. N Het toelatingsexamen voor de eerste klasse, zal door het gemeentelijk lyceum en de rijks hoogere burgerschool gemeenschappelijk afgenomen worden op 9, 10 - en 11 Juni a.s. Indien het examen met gunstig gevolg afgelegd wordt, geeft het tot elk van de beide scholen toegang. De schoolgeidregeling is gelijk aan die der R.H.B.S. Nadere inlichtingen worden desgewenscht verstrekt door den waarnemend rector. zender punten. Hij ruilde goederen voor boter, paling, slaolie e.d. en kocht en ver kocht coupures en textiel punten bij tienduizenden. Slechts aan bepaalde klan ten verkocht hij, echter zon der punten te wallen aanne men. Zij moesten evenwel voor elke punt 25 cent bijbe talen. Aanvallen op Duitsche Hospitaalschepcn. Een Duitsch hospitaal - schip is den 7en Mei des avonds in de Noordelijke IJszee binnen vier uur twee maal zwaar aangevallen. De eerste aanval werd uitge voerd door een Sovjet-Rus sische vliegtuigformatie, de tweede door "een vijandelijke duikboot. Slechts de manoeu vreerkunst van den kapitein heeft verhinderd, dat de vlj andelij ke bommen en torpe- dos' doel troffen. Tijdens beide aanvallen was het zicht goed. Het Duitsche schip was bovendien door witte kleur met groene strepen en het rcode kruisteeken duidelijk als hospitaalschip te herken nen. Naar het D.N.B. verneemt hebben Britsche en Ameri- kaansche vliegtuigen In den middag van den Ssten Mei tusschen 12 en 15 en 16 u. 10 het Duitsche hospitaal schip „Konstanz" in de wate ren ten N. van Kaap Bon viermaal met sterke strijd krachten aangevallen. Na het werpen der bommen vlogen de vliegers laag over het door het roode kruisteeken gekenmerkte Duitsche schip en bestookten het met het vuur van kanonnen en ma chinegeweren. COOP. BOERENLEENBANK A WIERINGEN. (Aangesloten bij de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht) De rentevoet is vastgesteld als volgt Spaargelden van 1 tot 5000 gulden voor leden 2.75 pCt. voor niet-leden 2 65 pCt. van 5000 tot 10000 2 pCt. van 10.000 en hóoger 1 pCt.boven 20.000 gulden nihil. Creditrente in loopende rekening als Spaargelden: Dcbsuente in Lcopende re- nin 4Voorscholrente Hyp. 3.7u Borgtochten 4 Het kantoor te H.-hoef is open alie werkdagen van 's morgens van 8.30—11.30 u.; 's middags van 24 uur (Maandags-, Vrijdags- en Zaterdagsmiddags niet). Te Den Oever in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat) 's Maandags en Vrijdags des namiddags van 2—4 uur. Wordt lid van uw plaatse lijke instelling. V Spaarbusjes verkrijgbaar. Loketten te huur. COOP. BOERENLEENBANK WIERINGERMEER W.A. Tel. 32, gevestigd te M.-meer Brugstr. 42 8 Postgiro 254466 Aangesloten bij de „'Coöpera tieve Centr. Raiffeisen-Bank" te Utrecht. Het kantoor te Middenmeer is open 's Maandags v.m. 9.30-12 nm. 1.30-5 u. 's Dinsdags v.m. 9.30-12 nm. 1.30-5 u. 's Woensdags v.m. 9 tot nm. 5 uur. 's Donderdags v.m. 9.30-12 nm. 1.30-5 u. 's Vrijdags V.m. S.30-12 nm. 1.30-5 u. 's Zaterdags v.m, 912 uur. De Bank belast zich ver der met alle bankzaken als aan- en verkoop van effec ten, inwisseling van coupons, vreemd geld enz. Spaarbus jes worden kosteloos ver strekt. Safe-loketten te huur a f 5.- per jaar en f 1.- per maand. Rentevoet voor Spaargel den tot een bedrag van f 5000.per persoon of gezin 2 3/4 voor 1 jaar vast 3% tot een maximum van f 3000.per persoon of ge zin alléén in te gaan bij het begin van het jaar dit mag boven het gestelde ma ximum geplaatst worden Spaargelden boven f 5000. 1% voor Creditrente in loo pende rekening voor leden als-regel tot een bedrag van: f 500Ü.— 2% daarboven 1%; voor niet-leden l'/a .en lh% voor Debetreifte zoowel bij voorschotten als loopende rekening 3 3/4

Wieringermeerbode | 1943 | | pagina 2