PENSION of LOGIES kamer zonder pension HALT! N00DSLACHTPLAATS SLOOTDORP. KOE- en PAARDENVLEESCH TELERS GEVRAAGD ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Ver. voor bedrijfsvoorl. in de Wieringermeer. Mededeeling No. 128. Voor de Peulvruchten Stu die Combinatie is door Ir W. Kakebeeke* Directeur van „De Bathpolders" te Rilland Bath, een beschouwing ge houden over het oogsten bij erwten. Hoewel de onkosten bere kening over het geldelijk voordeel van machinaal oog sten tegenover handwerk hier wel iets anders kan uit vallen zal het toch niet veel uitmaken, en achten wij de beschouwing van Ir. Kake- beeke interessant genoeg om haar hier in haar geheel 1 laten volgen. Handwerk of machinaal oogsten bij erwten Overwegend worden erw ten op het oogenblik met de zicht geoogst, er zijn echter enkele streken, en elders ook enkele boeren, waar meest met behulp van de maaimachine geoogst wordt, Nu er overal tekort arbeidskrachten is en koolzaad extra werk vroeg in het seizoen zal meebren gen, is het van belang na te gaan of door machinaal oog sten meer algemeen een ar beidsbesparing is te verkrij gen. Een conclusie van werke lijk algemeene strekking kunnen we niet bereiken. De omstandigheden varieeren sterk en soms is er met de machine in het geheel geen behoorlijk werk van te ma ken. Ongunstig is b.v. kort stroo en een verward gewas. Rassen met zeer kort stroo, b.v. Unica, leenen zich dus voor machinaal oogsten min der goed. Ook waar de uit wendige omstandigheden kort stroo mee brengen, b.v. op zwaren grond, zal het minder goed gaan. Lang. en sïap stroo is ongunstig, om dat de planten door elkaar groeien en te veel samen hangen. Hoewel door het gebruik van speciale heffers op de machine vaak beter werk te verkrijgen is, zal de boer toch in ieder geval af zonderlijk moeten nagaan of er met de machine redelijk werk te maken is of niet. Laten we eens een geval aannemen. Wanneer "tuig uit tuig in (afwisselend met twee span paarden t gereden wordt, is de prestatie onge veer 2.5 ha per dag, met één span 1,4 ha. Bij de machine liecft men een knecht noo- dig, en soms achter de ma chine een man, vooral als het 'gewas erg verward is, dit komt neer op respectie velijk 1,1 en 1,6 mandag per ha. Bij zichten doet een man gemiddeld 25—30 are per dag per ha zijn er dus een kleine 4-mandagen noodig. Bij machinaal oogstc-n moeten de randen met de hand geoogst worden. Stel dat we uitgaan van een vier kant perceel van 5 ha, dan zal hieraan een 30 are of 1 mandag handwerk zijn, per ha dus 1/5 mandag. Bij klei nere kavels of kavels van minder gunstigen vorm, is het naar verhouding meer, daarenboven moeten vaak gangen gesneden worde. Zoodoende kan als delde 1/3 mandag gerekend worden Bovengenoemde v voor machinaal moeten dus hiermee ver hoogd worden, zoodat alleen voor het snijden het aanta; mandagen per ha wordt tuig uit tuig in 1.1 met één span paarden 1," liandzich- ten bijna 4 Hc-t ruit eren van machi naal gesneden erwten gaat echter minder vlug, omdat bij handwerk mooie apart liggende bosjes verkregen werden, terwijl het zaad van de maaimachine in elkaar is blijven zitten. Aannemende dat het imiteren na machi naal oogsten een vierde ge deelte langer duurt dan na handwerk, komt er voor de heide eer.si.e categorieën 0,5 mandag bij en worden de cijfers dus 1,6, 2,2 en bijna 4 Nu is van deze cijfers de absolute hoogte niet van veel beteekenis, en is er zoo veel verschil in omstandig heden, dat een ruime vari atie mogelijk is. Het is meel de bedoeling een illustratie te geven van de verhoudin gen. Een besparing aan werk blijkt duidelijk. Wanneer er weinig arbeiders zijn en het koolzaad veel handen bindt, zal het zeker te overwegen zijn of machinaal oogsten dit jaar niet in aanmerkln: komt. Dat er bezwaren in het machinaal oogsten zijn, blijkt v/el uit het feit, dat het niet tot een algemeen gebruikte methode geworden is. Daar komt bij dat men het vroe ger in het algemeen in den tijd van het erwten pikken niet druk had met het werk. De bezwaren zijn vooral, dat de erwten meer in elkaar blijven hangen en zich dus niet zoo goed laten ruiteren, "verder dat er steeds eenig verlies plaats lïeeft. Daar het mes van de maaimachine meest door den grond loopt, aan lijdt dit er ook nogal van. het1 Hoewel onder de tegen woordige omstandigheden niet meer zoo op den voor grond tredend, is het nog wel de moeite waard het verschil in kosten na te gaan, waarbij ik uitga van de in de omgeving van Ril- land-Bath voor het afgeloo- pen seizoen geldende nor men, en voor elk een gemid delde waarde stel. 1. Handwerk Het zich ten kost voor een normaal gewas ongeveer f 16.50 per ha en het ruiteren hierna f 8.50 dus f 25.per ha. 2'. Machinaal oogsten tuig uit tuig in twee span paarden met een knecht en een man achter de machine samen f 22.per daghier bij komt voor kosten met de, hand snijden stel f 3.per 2.5 ha, dan kost het snijden f 25.— per 2,5 ha of f 10.— per ha. Het ruiteren. is duur der dan bij handwerk kan op f 10.— per- ha gesteld worden. De directe kosten zijn dus f 20.per 'ha. één span paarden met een knecht en een man achter de machine, samen f 15. per dag, waarbij komt f 1,50 voor randen en gangen snij den, zoodat voor f 16.50 ge sneden wordt 1/4 ha en de kosten per ha bedragen on geveer f 11.—. Dit komt dus f 1.duurder als het onder a genoemde. Bij machinaal oogsten treedt echter steeds een ver lies op, voornamelijk door vertrappen van de paarden, dat we wel op 3% mogen schatten. Als de gemiddelde opbrengst van erwten op 3600 kg gesteld wordt, ver speelt men dus zeker een 100 kg of een geldswaarde van f 15.Dit maakt dat de machine werkwijze zeker niet voordeeliger uitkomt. initiatief. Moge het weer gunstig zijn Kind te water. In een onbewaakt oogen blik geraakte het 3-jarig èoontje der familie 'J. F. al hier te water. Het gelukte den pakhuis man M. de Jonge het kind van een anders wissen doóft tc redden. Arm afgeslagen. Een monteur in dienst bij de fa. G. W. v. Driel en v. Dorsten, bezig zijnde een gasgenerator -te monteeren, kreeg een zoodanige slag der tractorslinger, dat zijn arm werd verbrijzeld. Op ad vies van den plaatselijken medicus .is hij onverwijld naar een ziekenhuis te Haar lem overgebracht. EXTRA RANTSOEN Roodvonk. AARDAPPELEN. Nog steeds heerscht de in de week van 18 tot en ziekte roodvonk. Gelukkig met 24 Juli wordt wederom miniem voorkomende is de een extra rantsoen aardap- politie. Gevonden een kinder- portemonnaie en een perte- monnaie inh. eenig geld. Eeni auto-reservewiel met band. Aan komen loopen een konijn. Inl. gem.-bode H.-hoef. GESLAAGD. Geslaagd voor eindexamen Chr. Ü.L.O. te Den Helder Corrie v. Gils Van Ewijck- sluis Chris Borgdorf Hip- polytushoef Wim Mijers te Den Oever. Geslaagd voor Openbare U.L.O. Den Helder Marrij Dekker, v. Ewijck- sluis Annie Tijsen, De Hau- kes Elbert Lont en Klaas de Vries te Hippolytushoef Kees Rotgans, Oosterland. ■ÏT ziekte tevens aardig. niet kwaad - Gemeente Wieringen. ERNSTIG ONGELUK. Dinsdagmorgen tsaren ee- nige kinderen van de sehool Oosterland aan het spelen met een maaimachine wel ke bij de oude smederij van den heer Jb. Lont stond. Natuurlijk was. het in bewe ging brengen van de messen het hoofddoel totdat op een gegeven moment een zoon tje van den heer Boerema er met zijn vingers tusschen geraakte met het ernstige gevolg dat twee vingers wer den afgesneden. Op dokters advies is de kleine onmid dellijk naar Alkmaar over gebracht. pelen van 1 kilogram be schikbaar gesteld en wel op bon „Algemeen 619" van de bonkaart voor voedingsmid delen. INRUILING OUDE PUNTEN VAN PERSONEN IN ZIEKENHUIZEN. Voer personen, die in een ziekenhuis of dergelijke in richting zijn opgenomen en mitsdien uit dien hoofde de oude punten der textielkaart niet hebben kunnen omwis selen, kunnen van 11 Juli tot en. met 25 Juli 1943 de administrateurs van boven genoemde ziekenhuizen of inrichtingen de oude pun ten, indien deze zich in on- besehadigden toestand aan dc kaart bevinden, bij dó distributiediensten omruilen. De administrateurs dienen de distributiestamkaarten van degenen, voor wie de punten worden omgewisseld, over te leggen. De distribu- tiedienst zal eerst dan tot omruiling der punten over gaan, zoodra gebleken is, dat de nummering der dis- Ivibutiestamkaarten overeen stemt met de ov«gelegde oude textielkaarten. uitreiking van tex tielkaarten aan arbeiders bij organisatie todt. Aan Nederlandsclie arbei ders, zoowel diegenen, die in liet binnenland, als die in het buitenland bij de Orga nisatie Todt werkzaam zijn, zullen de distributiediensten waar de distributiestam kaarten van deze arbeiders zijn opgelegd, op nader ti bepalen tijdstippen een tex tielkaart vierde serie uit reiken. Ten behoeve van arbei ders, die in*' het buitenland werkzaam zijn, kunnen de familieleden ter verkrijging van bovenbedoelde textiel kaart een aanvrage (indie nen, onder overlegging van een werkgeversvergunning of een bewijs van het Ge westelijk Arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat betrokke nen in het buitenland te werk zijn gesteld. Eveneens kunnen deze arbeiders c.q. de familiele den de(oude punten van hun textielkaarten tweede of derde serie na 11 Juli 1943 ter inwisseling tegen nieuwe punten bij de distributip- diensten aanbieden onder overlegging van de werkgc- verffverklimng en, onder voorwaarde, dat de numme ring der oude textielkaarten in overeenstemming is met de opgelegde distributie stamkaarten. Buitenl. Nieuws. terugslaan! zonder genade. Uit de wil van de vijand, het Duitsche volk zonder ge nade te vernietigen, zoo wordt in Berlijnsche politie ke kringen verklaard, volgt de moreele en historische rechtvaardiging om die vij and op zekere dag zonder genade en erbarmen terug te slaan. Die dag der vergel ding laat Duitschland zich niet door Engelsche pers stemmen voorschrijven. Komt die dag, dan zal de strijd niet door humaniteit, doch uitsluitend docr de macht der wapenen beslist worden. de duikbootoorlog leeft op. De zomervacantie van de Duitsche duikbooten spoedt ten einde. Berlijn voorspelt, dat binnenkort de geallieer de verliezen weer sterk zul len toenemen. Reeds werden de eerste twee weken van Juli 29 schepen (170.000 brt.) tot zinken gebracht. noorwegen. In Noorwegen worden bij wijze van proef vischnetten gemaakt van katoen en cel wol. ENGELAND. Te Gibraltar zijn in één wei k twee olietanks in vlam men opgegaanvlammen tot 150 m. hoog. argentinië. Generaal Ramirez sprak met klem het gerucht, als zou Argentinië met de As svillen breken, tegen. Den 24en Juli hopen onze geliefde Kinderen, Broe der en Schoonzuster P. WIEGMAN en j. WIEGMAN - Dokter hunne 12', /-jarige Echt- vereeniging te herdenken. WED. A. WIEGMAN en Kinderen. Wieringen, Juli 1943. gemid- per ha cijfers oogsten De cijfers dezer voorbeel den hadden betrekking op gemiddelde omstandigheden. Er zijn gevallen die zich zeer goed leenen voer machinaal werk en waar de vergelijking dus gunstiger uitvalt en er zijn er, waar aan machinaal oogsten niet te denken valt. Rekening houdend hiermede, meen ik de conclusie zoo te kunnen formuleeren, dat het machinaal oogsten van erw ten onder ncrmale omstan digheden slechts in beperkte mate in aanmerking komt. doch in een tijd van gebrek aan werkkrachten de aan dacht verdient omdat er in derdaad een aanzienlijke ar beidsbesparing mee te berei ken valt. Middenmeer. Een lofwaardig initiatief. Zomertijd Vacantielijd. Omstandigheden echten beletten momenteel veel. Desondanks echter gaan de kinderen de O. L. School, hoofd de heer Aalders, te Middenmeer, a.s. Vrijdag een uitstapje maken met paard en wagen. Het doel der dag trip is Medemblik, bezoek speeltuin, voorts terug over Opperdoes, Twïsk en Aarts- woud Inderdaad een lofwaardig Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling onderVonden bij onze 12'^-jarige Echt- verceniging. Jb. DAVIDS A. DAVIDS Broertjes." Wieringen, Juli" 1943. Belt 32. Echtpaar P.G., m. 2 kind. (meisje 13, jongen 71 zoekt op boerderij. Br. Nó. 1606 Weusing's Adv. Bur. Haarlem. SLOOTDORP. Donderdag eri Zondag a.s. na den ochtenddienst is er gelegenheid om de boeken in te leveren. Gaarne uwe medewerking gevraagd. De Bibiiotheek-Comm. 'Aardappelrooiers gevraagd. J. G. VAN STRIEN, Alk- maarscheweg Middenmeer. ZUSTER LANOOY zoekt per 1 Augustus Den Oever of omg. Oos terland, Wieringen. Weder ontvangen prach tige eiken Dressoirs.; Buf fetten, Ameublementjes, prima Stofzuigers, Bad kuipen, uitschuiftafels, Wringers, Kinderstoelen, Kinderbiljarts, twee pers. Bedstellen, Lampekappen, Vorken en Lepels, Etens borden, prachtige schilder stukken, Klokken, Wekkers, Ledikanten, Gummie baar zen, m. 42Beenkappen. Stroo^iatrassen, Voetbal schoenen, eenige -vloerbe dekking enz. Beleefd aanbevelend, J. HAANSTRA, Slingerweg No. 3, H.-hoef. Vrijbank DONDERDAG 22 JULI a.s. VANAF 2 UUR NAM. Gevestigd J. G. MOL, kraamverzorgster gediplomeerd Oosterkwelweg L 12, wïerïngerwerf. Biedt zich aan liefst in de Wieringermeer dienstbode voor dag of dag cn nacht. Aanvragen II. ZWEEP, Aartswoud Gem. Hoogwoud. TE KOOP 12 balen GROF TURFMOLM, bij J. VERMEULEN, Westerland '50, Wieringen. Weide gevraagd voor 3 vaarzen. P. R. SMID. Klieverweg, Slootdorp. Mededeelingen Plaatselijken Disfributiedienst Wieringermeer. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR B. C. D. I KLEIN- EN GROOTVERBRUIKERS. Herhaalde oproeping Onder verwijzing naar de mededeeling d.d. 15 Juli" 1943 in dit blad verschenen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat aanvragen voor kantoor en winkel op «Formulieren Brandst. Comm. 250 (wan neer de ruimte voor winkel enz. grooter is dan voor particulier Verbruik), zoo spoedig mogelijk moeten worden ingediend. De formulieren zijn verkrijgbaar op het kantoor te Wieringerwerf. Tabakskaarten. Zij, die niet het lichaam van de oude tabakskaart kunnen inleveren, worden op een'nader te bepalen dag in de gelegenheid gesteld de nieuwe tabakskaart af te halen, .mits zij aan kunnen toonen, dat. en zoo ja, op welke wijz.e de oude kaart is zoek geraakt. Algemeen Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat' aan vraagformulieren van welken aard ook. of ,voor welk doc-1 dan ook. die in de brievenbus ten kantore gedepo neerd worden, NiET geaccepteerd, doch VERNIETIGD zullen worden. 21 JULI 1943. Coöperatieve Boerenleenbank Wieringen. (Aangesl. bij de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht) De rentevoet is vastgesteld als volgt Spaargelden van 1 tot 5000 gulden voor leden 2,75 pCt. voor niet-leden 2.65 pCt. van 5000 tot 10000 2 pCt.: van 10.000 en hooger 1 pCt. boven 20.000 gulden nihil. Creditrente in loopende rekening als Spaargelden Debetrente in Loopende rekening 4% Voorschotrente Ilyp. 3.75 Borgtochten 4 Het kantoor te H.-hoef is open alle werkdagen van 's morgens 8.30—11.30 uur; 's middags van 2—4 uur (Maandags-, Vrijdags- en Zaterdagsmiddags niet). Te Den Oever in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat) 's Maandags en Vrijdags des namiddags van 2—4 uur. Wordt lid van uw plaatselijke instelling. Coöp .Boerenleenbank Wieringermeer W. A. Tel. 32, gevestigd te M.-meer, Brugstr. 42. Postgiro 25446® Aangesl. bij de „Coöp. Raiffeisen-Bank te Utrecht." Het kantoor te Middenmeer is open 'sMaandags: v.m. 9.30—12; nm. 1.30—5 uur. 's Dinsdags v.m. 9.30—12 nm. 1.30—5 uur. i 's Woensdags v.m. 9 tot nm. 5 uur, 's Donderdags v.m. 9.30—12 nm. 1.30—5 uur. 's Vrijdags v.m. 9.30—12; nm. 1.30—5 uur. 'sZaterdags: v.m. 9-12 uur. De Bank belast zich verder met alle bankzaken als aan- en vérkoop van effecten, inwisseling van coupons, vreemd geld enz.Spaarbusjes worden kosteloos ver strekt. Safe-loketten te huur a f per jaar en f 1 per maand. Rentevoetvoor Spaargelden tot een bedrag van f 5000.per persoon of gezin 2 3/4 voor 1 jaar vast 3% tot een maximum van f 3000.per persoon of gezin; alléén in te gaan bij het begin van het jaar dit mag boven het gestelde maximum geplaatst worden Spaar gelden bóven f 5000.— 1 voor Creditrente in loopen de rekening voor leden als regel tot een bedrag van f 5000.2 daarboven 1 voor niet-leden V/s vgor Debetrente zoowel bij voorschotten als loopenae rekening 3 3/4 voor rapen en koolzaad. Tevens hebben wij le nab. Lembke's Koolzaad. aan te bieden. P. Koomen's Graan- en Peulvruchten- handel SPANBROEK. Tel. 35 (Na 6 uur 212.) te koop witlof - planten, ongeveer 100.000, ook bij gedeelten, bij K. KOOLHAAS, Scha- gerweg G 13. Slootdorp. TE KOOP 5 H.A. best VLAS, taxatie klasse A. WÉD. D. N. MULDER, Elft 12, Wieringen.

Wieringermeerbode | 1943 | | pagina 2