C O U R A N Ts ALKMAARSCHE GELYKHE1DVRYHE1DBROEDERSCHAP. Ao. 1800. No. 7. Van Maandag den 17 February. FRANS C HE REPÜBLICQ. Valence den<x<) January. Gisteren is het hart van den braaven Ge neraal Championnet, door zyn eerfte Aide-de-Campin deeze'Stad gebragt. Hetzelve zal in het Huis der Gemeentetot de oprichting van het monument ,'t welk ter zyner eere zal daargefteld worden berusten. Morgen zal de lykflatie van den Paus, wylen Pius VI, gehouden wor den. Zedert eenige dagen is er alhier eene ontzachlyke toeloop Vreem delingen aangekomen, om deeze plechtigheid by te wonen, waar onder veelë zelfs uit de afgelegenfte Departementen. Men geeft voor dat de opgefchreevenenen de requifitionairenwelkcre vertrek thands met veel werkzaamheid wordt befpoedigt, echter de vry- heid zullen hebben van zich te kunnen doen vervangen. De redenen welken men bybrengt om deze maatregel toe te ftaanfchynt in de daad van aanbelang. De ryke, veelal onbekwaam om de ongemakken des oorlogs te verdragen fchoon altoos bereid er de gevaaren van te trot- feeren, zoude dus in zyne plaats een fterk Soldaar zenden. De behoef tige, zonder werk, zoude niet beter verkiezen dan zich naar bet leger te" begeven, verzekert zyndevan eene betaling te genieten, welken hem by zyne wederkomst in ftaat zoude ftellen zich te kunnen nêêrzetten. Dit contract tusfehen den ryken en den armen is niet aanftotelyk tegen» het menschdom. Alle de wezenlyke aanmerkingen pleiten ten voordeele van hetzelve. Men kan het Hechts zedelyke aanmerkingen te gemoete voeren; dezelven zouden in de daad van groot gewicht zyn als de requi- fitie en confcriptie, of opfchryving, 20 jaar in zwang waren doch thands zyn deeze twee wetten te nieuwom te kunnen eisfehen dat de zeJen des volks reeds naar dezelve zouden gevormt wezen. Te Morlaix zyn 4 honderd onzer gevangenen in Engeland, aangeko men. Onder dezelve bevinden zich drie Ierfche Patriöcceudie onder den Generaal Humbert, een gedeelte der landing uitmaakten, deezen in Engelfche handen gevallen en door dezelven ter dood veroordeeld, hebben deeze ftraf door eene buitegewoone edelmoedigheid van 3 Fran- fehe Grenadiers met naame Dufat,Geuer en Callais, die zich inderzefver laatfen in den Kerker begaven ontkomen; hen aldus metopöffering unner Vryheid, op 't oogenblik der uicwisftling, het leeven reddende HET ZESDE JAAR DER BATAAFSCHE VRYHEID.

Alkmaarsche Courant | 1800 | | pagina 1