fen, Steden en Kerfpelen het zy dan om hulpmiddelendaar in uit te den- hen of er de Regeering toe te verzoeken. Men twyffeld ook niet of deeze zaak zal een der eerile onderwerpen zyn van de I Jeliberatiën des Parlements. Intusfchen veroorzaakt die duurte op verfcheide plaatfen oproerigheden zo als nog den 20 deezer te Glasgow alwaar een met Mee! geladen Wagen by de inkomst der Stadaangehouden wierdvoorts naar de markt gevoerd aldaar ontlaadenen voorts de Wagen over de Brug in den lfroom gewor pen, mitsgaders by verfcheide Kooplieden de Glazen ingefmeeten dan »vaar van, zo als naatuurlyk is, het gevolg was, dat de Landlieden daags daar aan mee geene Levensmiddelen in de Stad durfden komen, waarop de Regeering eene Proclamatie deed afkondigen waar in hun voortaan al le zekerheid wordt beloofd. Het is inmiddels maar al te waar, dat de elende des Volks ten toppunt gedegen isondanks alle pogingen der Rcgee- ïingen in weerwil van den aanhoudenden invoer van levensmiddelenwel ke zeker niet onaanzienlykis, alsmen bcgrypt, dat in de voorgaande week zyn ingevoerd uit Hollandby de honderd Lasten Tarw, 136 Lasten Gerst, 65 Lasten Haver, en 44 Tonnen Boterook uit Vrankryk zyn ons in die week 80 Tonnen Boter toegevoerd, en nog zyn ons in die ze'lfde week van Peters burg Stettyn en Archangel by de 350 Lasten Tarwe gezonden. Maar on danks deze toevoer was de prys der Tarwe den 20 deezer 10 Schellingen per last hoger, het welk den volgenden dag ook den Broodprysdeedt verhogen tot 16 en 1 halfPence (i5St.) voor een Brood van 4 Pond. Hetisonder- tusfeben waar, dat, hoezeer eene wezenlyke lchaarsheid van Gewas, en de onberekenbare behoefcens, die eenen agt jarigen Oorlog heeft verzwol gen veel toebrengen tot die duurte, de onverzadelyke fchraapzugc zich den publieken ramp ten nutte maakt. Toen het Graan 12 Schellingen per Schepel was kwam er een Bouwboer by zeker Bankier om een fommetje Geld te leen, ter betaaling van zyn Laodhuur; dit verkreeg hy, mits dat de Ban kier van het oogcnblik der Geldleening, de helft van het voordeel hebben zou, zo de prys van het Schepel boven de 12 Schellingen ging, en zulks toe den Boer zyn Graan zou verkcopen. FRANSCHE REPUBLIEK. PAR.YS den 31 October. Onmiddelyk na de aankomst des Graaven van Cobenzel, van den Marquis de Lucchefinien van den Burger Jofeph Bona parte, begaf de Eerde Confuldie geenerlei rust kent, zo dra iets van be lang hem 'roept, en byzonder wanneer het den Vreede raakt, naar welken de geheele Republiek en het Menschdom verlangt, zich in zyn Cabinet, alwaar hy tot des morgens 5 uuren arbeiddezonder nochtans te verzuimen, om de zitting van den Staats-Raad op de gewoone uuren by te woonen. Het tegenwoordig tydftip is een dèr bel'angrykftehet welk zedert Jaren ge- weestis; en temeer', daar men voorgeeft dat de Graafvan Cobenzel onver- genoegt zoude zyn, geen Fransch Gevolmagtigde teLuneville te hebben ge vonden, (die hem misgereist is) als mede overdeordres, door den Gene raal Moreau ter flooping der Vestingen Philipsburg, Ulmenlngolftadge- geeven, als zynde wel tot onderpand maar niet in eigendom overgelaaten. Men is ook niet zonder eenige kommer over de gevolgen der jongfte voorval len in hetToscaanfchc, en debezitneeming van Livorno en andere Plaatfen. Men verwagt dus eene fpoedige ontwikkeling van zaakea, en dat deEedte

Alkmaarsche Courant | 1800 | | pagina 2