C O U RAN T; A L K M A A R S C H E GELTKHEIDFRTHE1DBROEDERSCHAP. Ao. 1800. No. 47. Van Maandag den 24 November. FRANS C HE REPUBLIEK. A Uerakeligst zyn deberigten, welken men uit verfcheidene oorden dec- XJL. zer Requbliek ontfangt, wegens de verwoesiingendoor den florm van den 9 November laatstleden aangerigcen boven al fchynt het Departe ment van het Noorden wel het meest geleden te hebben. Te Duinkerken, Gravelines, Bergen, Rysfelen andere plaacfen van dat Departement, gelyk ook in het naby geleegen Galaiszyn de algemeene en byzondere ram pen verfchrikkelyk en ontelbaar. Onze Dagpapieren zyn opgevuld met treur- verhaalen, uit welker meenigte wy tot een Baaltje aileenlyk den navolgen den Brief van een reiziger, na zyne aankomst met de Diligence of Post- Koets te Rysfel gefchreevenzullen mededeelen. Naauwelyks waren wy, den 9 November ten iouuren buiten Peronne gekomen, of'er verhief zigzulk een woedende winddat de Diligence, in welke wy ons bevonden, aan een vaartuig geleek elk ogenblik gereed om fchipbreuk telyden. Wy waren op het punt om te Kameryk aan te komen, toen de wind hetrytuig en de zes Paarden in een modderplas omwierp. Deeen over de ander tui melende doch zonder gekwetst te zynwaren wy genoodzaakt, door het gat van het portier uit teklimmen. Eene Vrouw, ziggehaasthebbende om het eerst naar buiten te komenwerd door den wind opgeligten meer dan twee honderdpasfen in't veld voortgevoerd men fnelde haar ter hulp, zy was byna verfliKt. Ten einde te voorkomen insgelyks weggevoerd te worden knielden al de reizigers aan den voet van een zeer dikken boom en bonden zig met een Berk touw aan denzelven vast. Dus famengesjord hebbenwy huizen zien inBortenpannen, leyen fchoorBeenen in de lugc vliegenkerktorens netlerflaanbomen ontworteld worden en den weg Bop- pen, en het vee te vergeefsch een fchuilplaacs zoeken. In dit vreeslvk oogen- blik brak een brand in een der omgeleegen Dorpen uiten vernielde de be zittingen van meer dan drie honderd inwooners. De molens, detelegra- phen naar den kant van Rysfel zyn of vernield, of zwaar befchadigd. De weg naar Duinkerken zal eenigen tyd lang onbruikbaar zyn uit hoofde der meenigte boomen die denzelven floppen." Opmerkelykishet, dacdee- ze florm zyne voornaamfle kragt te Havre de Grace heeft uitgeocffcnd des. morgens ten tien uuren welke byzonderheid van zeer veel belang is voor de Natuurkundigen, ten einde dat tydflip by de tydflippen van meer Noord- waards gelegene plaatfen te vergelyken, HET ZESDE JAAR DER BATAAFSCHE VRYHEID.

Alkmaarsche Courant | 1800 | | pagina 1