C O U R A N Ti ALKMAARSCHE GELTKHEIDVRTHEIDt BROEDERSCHAP. Ao. 1801. No. 15. Van Maandag den 13 April. DENEMARKEN. Het toneel des Oorlogs, zo gelukkiginDuitschland gefloten, is thans in het Noorden geopend. De Engelfche Vlootonder de Admiraals Parker en Nelfon, een einde maakendeaan haare lange werkeloosheid, is den 30 Maart met vyandelyk geweld de Sond doorgezeild. Twee dagen te vooren zond de Admiraal Parker eenen parlementairen Officier aan den Commandant der Vesting Kroonenburg, de Overlie Strieker, meteenen brief, inhoudende: dat de Vyandelyke toedand van Deenemarken en de wegzending van de Engelfche Chargé d'affaires, den Heer Drummond, van Coppenhagen, hem aanleiding gaven om te vragen, of men hemmetzyne Vloot vry en onverhinderd voorby Kroonenburg zou laten zailenmet ver klaaring tevensdat hy den eerften kanonfehoot van den kant der Deenen als eene Oorlogsverklaring zou aanzien. De Overfte Strieker antwoordde hierop: dat, daar hem het doel des engelfchen Admiraals in het voorby zeilen met zulk eene aanzienelyke Vloot niet bekend was, hyvoorloopig niet zou gedoogendat zy by Kroonenburg voorby zeildedoch dat hy ech ter intusfehen nadere bevelen ten opzigte van zyn te houden gedrag van Cop penhagen zou inwinnen- Dee ze nadere bevelen nog dien zelfden nagt inge- koomen zvnde, en den nadrukkelyken last inhoudende, om de doorvaart der engelfche Vloot door alle middelen te keer te gaan werden terdond aan den engelfchen Admiraal mede gedeeld welke daarop antwoorder dat hy deze aankondiging als eene Oorlogsverklarmgbefchou wde en dien ten gevolge de vyandelykheden zoude aanvangen. Den 29 des namiddags, wierp hierop de engelfche Vloot aan den ingang van de Sond het anker uit en des anderen daags ten 7 uur in den ogtend zeilden zy, meteenen atnvan- gelyk flappen doch allengskens aanwakkerenden Noorden wind de engte in. Oogenbliklyk begon het gefchut van de Vesting Kroonenburg te fpeelen en 'werd door het vuur van eene tegen overliggende Zweedfche battery van agt (tukken onderiteund, terwvl de engelfche fcheepen, geduurende hec doorvaaren,de Vesting Kroonenburg en de Stad Elfeneur aanhoudend bom bardeerden. Het nadeel echter hierdoor te weeg gebragt, was gering; van meer dan 200 bomben in beide de plaatfen geworpen bragten niet meer dan drie eenige weinige fchade te weeg: (de eerde van welke juist de wooning des engelfchen Confulste Elfeneur trofflechts tweemenfehen werden ge^ dood, en vyfden gekwetst. Van de zyde der Engelfchen integendeel Ice- den vyf der voorde Scheepen aanmerkelykenvolgens de eerde gerugtcu HET ZEVENDE JAAR DER HATAAFSCHE VRYHEID.

Alkmaarsche Courant | 1801 | | pagina 1