C O U R A N T; ALKMAARSCHE GELTKHEIDt VRYHEID, BROEDERSCHAP Ao. 1801. No. 42. Van Maandag den 19 October. I T A L I E N. Venetien den 19 September. De Regeering van de Stad Lipfuri, in hetEiland Cheplialonia het welk tot de nieuwe Republiek der ze ven Eilanden behoord (die eertyds in het bezit der Venetiaanen waren) had by een befluit aan alle boeren verbodengewapend in de Stad te komenvier boeren der omliggende dorpen hebben het in weerwil van dit befluit ge waagd met wapenen binnen die Stad te verfcbynenzekere Tipaldo, Commandant van eenige Trouppes, in 's Lands dienst, deed hen daarop vatten en naar de gevangenis brengenmaar de Bloedverwanten dezer vier Perfoonen zonden op dit bericht een zeer dreigenden brief aan de Heer Ti paldo met bevel om by het Gouvernement derzelver vryheid te bewerken of dat zy anders geweld gebruiken in groot getal de Stad binnen trekken en hem Tipaldo zelfs ombrengen zouden. Edoch deze brief had een geheel andere uitwerking, dan daaroy bedoeld was; de Regeering deed oogen- bliklyk twee der wêêrfpannige boeren doodfchieten waarop omtrent 4000 Landlieden uit de omliggende Dorpen de Stad binnen trokken de Heer Ti paldo trok hun meteenigeTrouppesen twee Veldftukkentegemoet, doch de Muiters verfloegen hem en maakten zich meester zo van de Veldftukken als van de Commandant Tipaldo zelfs; dertig Soldaten namen de vlugtin een Huis, doch werden met hetzelve door de Rebellen verbrand. Dezen hier mede niet voldaanfloegen den ongelukkigen Tipaldo het hoofd af, en hakten zyn Lichaam in vier deelen, die zyaanelkdervierFamilienvande gevangene boeren toezonden men heeft deze ftukken gebraden, en den honden voorgeworpen- 13y het vertrek der Brieven was het geheele Eiland in oproer, en degevolgen zyn niet te voorzien.Het Schip dat deze ty- ding overbrengt, is voor weinig dagen hier aangekomenhet heeft maar ze ven dagen tot den overtogt nodig gehad. In 't begin dezer maand heeft men te Viterbo een droevig voorbeeld gehad van de uitwerking dier plotslings, zonder eene genoegzaameoorzaakont- ftaande fchrikkenwelke z.o dikwerf het verlies van veldflagen en den on dergang van geheele legers ten gevolge gehad hebben, en welke men ge woon is Panifchefchrikken te noemen Den4 September, terwyl men be zig was den plegtigen omgang van St. Raiade befchermheilige der ftad Vi terbo, te houden, ftortte eene Dame van eene verheveneplaatsop welke zy zichbcgQY^a had om de procesüe te'zien voórhy trekken, by ongeluk HET ZEVENDE JAAR DER BATAAFSCHE VRYHEID.

Alkmaarsche Courant | 1801 | | pagina 1