COUR A N T; ALKMAARSCHE Ao. 1802. No. 8. VTan Maandag den 22 February. FRANSCHE REPUBLIEK. Eene gebeurtenis, in heifche uitvinding aan den aanflagop's Eerften Con- 1 fuls leevengelyk, en in de gevolgen nog yslyker dan deezen mislukten aanflagzeh-en heefc onlangs in de Gemeente van Bourgtheroulde plaats ge had. Zie hier derzelverbyzonderheden. Twee verkleede pcrlbonen brag- ten, in het begin der maand Februaryby de weduwe DuvalLogcment- houdfter te Bouille een brief, benevens een koffer van ongeveer twintig duimen lengte, het een en ander geadresfeerd aan den Logementhouder Pilon te Bourgtheroulde, met last om hetzelve ter hand te Rellen aan den burger Balicorne, Horologiemaaker te St. Pierre- De weduwe Duval vol brengt haaren last. De burger Pilon verzendt van zyne zyde den brief aan deszelfs adresen, by gebrek van geleegenhcid om dezelve te vervoeren houd hy de koffer aan zyn huis. Op de ontfangst van dezen brief, gaat Ba licorne op weg, koomt den 3den February ten half zeven in den avond te Bourgtheroulde aan, en, zich haastende, om de voor hem beftemJekof- ferteopenen, fnydt hy de touwen losmet welken zy bewoeld wasmaar eerwbeletfel verhinderd hem hetflot te openenhy poogt dat beletfel weg te duuwen, en, op hetzelfde oogenblikdoet eene vreesfelyke Iosbarfting de muurenen zolderingen van het huis meteenen geweldigen flagindelugt vlie gen. De Koffer, namelyk, bleek vol van buskruid, fchrooten vuurwer ken te zyn, die ontflooken wierden dooreen vuurflot, het welk met de flui- tmg der Koffer gerneenfchap had. De ongelukkige Balicorne is verpletterd. Eene vrouw die in hetzelfde huis in de kost wasisinsgelyks omgekomen. De burger Pilon, zyne huisvrouw, zyne dogter en een jong matroos zyn zwaar gekwetst Men befchouwt deze yslyke gruweldaad als het uitwerk- fel van minnen yd. Twee perfooneu in de/.elfde Gemeente woonachtig, de een een floten-en de ander een horologiemaker worden verdagt gehou den e n zyn in hegtenis genomen. Er wordzo als men ligtelyk vermoeden kan, alle vlyt in het werk gefield, om het onderzoek deezerzaak te be- fpoedigen. Als eene proeve, tot welk eene hoogte in onze dagen de werktuigkunde, inzonderheid in het vervaardigen der zogenaamde Automatesofzigzelf- beweegende beelden, het gebragt hebbe, kan een gefchenk dienenon langs door den burger Erifardvan Btenueafgevaardigde van het Departe ment Mont-Terrible, aan den eerfleu Conful aangeboden. Hetzelve be- ffaatin eene middelmatig grote masfif gouden vaas, van eene antieke vorm en verfierd met hetkunscigst beeldhouwwerk, fvne paerlen en kostbaar emajlleerfel, Dapdeeigenlyke waarde beftaat in het navolgend kust werk-

Alkmaarsche Courant | 1802 | | pagina 1