c O U RAN T; alkmaarsche Ao. 1803. 24~ Van Maandag den 13 Juny. middelandsche zee. Het ongelukkig Malta, hetwelk het voorwerp of ten minsten het voor- wendfel van zulke gewigtigegefchillen geworden is is tevens (al- thans zo luiden fommige berigcen.) het flagtoffergewordeneenerysfelyke nlaa<*, welke het zydelingsch gevolg is der Staatsgebeurtemsfen diedeze eefchillen veroorzaakt hebben. Deszelfs tegenwoordige bezitters, de Engelfchende Stad Alexandrian verhaten en op Malta overgekomen zyn- de zonder de nodige voorzorgen te beezigenby de Europefche Natienm gebruikhebben op dat Eiland uit Egypten de Pestovergebragt. Met het midden van Mey woedde zy reeds met zulk eene hevigheiddatdagelyks meer dan 60 man van het guarnifoen omkwamen en de inwooners van het Eiland, aan welken zy zig had medegedeeldzouden weldra zig aan eene celvke fterfce blootgefteld zien. Om 't overvoeren der befmetting naar het naby geleegen Siciliën te voorkomen, had de koning van Napels langs de kusten van het laatfte Eiland een cordon zyner troupen doen famentrekken. FRANSCHE R E P U B L 1 E K. Een ontwerp van grooce uitgellrektheid is door den burger I hilorier ineen onzer Nieuwspapieren aangekondigd het is dat, om deganschlyke Franfche Armée, die tot eene onderneeming op Engeland beltemd moge zvn, met een lugtbolderwaards over te voeren. Vanditmiadel, hetvve.lt al de Britfche Zeemagt en kustbattcryen nutteloos zou maaken(telt de burger Thilorier zig voor te Parys eene voorlopige proeve te neemen met eenen bolgefchikt om 3 duizend manof een daarmede gelykftaand gewikt, ODteheffen en door de'lugt te voeren. De bollen, zo wel die, welk,- hy tot deze proefneeming, als die, welke hy tot de daadelyke uitvoering van zvn ontwerp beftemd, zouden opdewyze van Montgolfier met door vuur verdunde lugt gevuld worden. Tot de eerfte üaat hv eene inteekemng van coo 000 Francs voor, welke fom in drie duizend Actiën van 100Francs verdeeld zou zyn, en aan de inteekenaars na het oplaaien van den ballon terug gegeven worden uit den verkoop der gebezigde matcriaalen, en uic de contribution van de ontelbaare menigte nieuwsgierigen welke een fchouwlpel van dien aart voorzeker tot zich lokken zou Ion einde de fpotternyen te voorkomen, welken Thilorier zegt dat zyn ontwerp voorzeker by het mindoordenkend gedeelte zyner landgenoten te weeg zou brengen, verklaart hy, dat eene Commisfie, tydens hec Directoire toe beoordeeling van zyn toenmaals reeds gevormd omwerp benoemdhetzel ve wel degelyk een ernstig onderzoek, en dezelfde proefneeming, die hy thans voorflaatheeft waardig gekcurtwelke proefneeming ook waar- fchynlyk reeds te dier tyd voortgang zou gehad hebbenindien inueüuau het Directoire eene landing op Engeland bedoeld had.

Alkmaarsche Courant | 1803 | | pagina 1