COURANT. kmaarsche A L Ao. 1804. No. 19. Van Maandag den 7 Mey. PROGRAMMA Van het Genees- en Heelkundig Genootfchap te Alkmaar. De verfchrikkelyke verwoestingen federt Eeuwen door de natuurlyke Kinderziekte onder het Menschdom aangericht zyn niet alleen door bevinding voor een groot gedeelte bekend maar, een ieder welse de Historiën der Epidemiën inziet, (laat verbaasd over de menigte flagtof- fers, welke door haar vernielende hand zyn ter neder geveld, terwyleen menigte anderenvoor een gedeelte hunne gezondheidzintuigenen aangeboorene fchoonheid, (waarvan de meeste Huisgezinnen genoegzame gedenktekenen opleveren voor altoos hebben verloren. In andere Landen als ook binnen deze Republiekhebben de hoogeBe- fluurders, door het emaneeren van aanmoedigende Wetten (zie onder an- deren ook de Publicatie van het Uitvoerend Bewind der Bataaffche Republiek.in dato 17 April 1801getrachtdeze wreede plaagdoor de inenting te beteu. gelen, daar dan, niettegenftaande deze heilzame voorzorg, en de bevin- ding, dat allen, welke deze kunstbewerking ondergingen, van de Kin derziekte zyn vry geblevenheeft men echter meestal uit verregaande voor- oordeelen deze inënting niet zo algemeen kunnen maken als ter bereiking van het groot oogmerk dienstig was, waardoor, in weerwil van deze zeer prysbaare pogingen, en alle andere aangewende moeiten, de befmetting van die ziekte niet werdt verminderd. Daar nu de plicht van iederen Arts vordertja gebiedom alle vermogens: aantewenden, tot afweering van dusdanige vernielende ziekte, enden minvermogenden mede in de gelegenheid te ftellen, zich even als de meer» vermogende, of voor eenen te vroegen dood, of, voor een gebrekkig le ven te bewaaren, heeft men tot dat einde, het tegenwoordig zo alömme door den geheelen Aardbodem beproefd en bekend middeldat der Koepok- enting, uitgevonden; een middel hetwelk met geende minstegevaaren des levens vergezeld gaat, een middel het geen nog befmetting nog ziekte van eenig het 'minste belang met zich voert, een middel het geen zelf niet ver hinderd, dat Moeders hare Kinderen zonder eenige befmetting kunnen laa- ten zuigen, ja, een middel, dat deze Pestziekte geheel vernietigd, iets het geen ontegenfprekelyk niet alleen door geheel Europa reeds met millioenen van Proeven is geftaafd gewordenzodanig dat deze bewerking, in ver. lcheidene Landureeken, op publiek gezag word daargelteld maar daaren boven door de grootde en meestkundige Artfen dergeheele Wereld, be vorderd, en als een groot gefchenk van het goedertieren Opperwezen be- fchouwd wordi het is dan op dien grond, dat de Leden van het onlangs bin-

Alkmaarsche Courant | 1804 | | pagina 1