BATAAFS CHE REPUBLIEK. A r. k m a a r den 22Üen Juny. Het Genees, en Heelkundig Genoodfchap in 't begin van het verlopen jaar 1804 alhier opgericht door de Stads Doctoren de Heeren Petrus de Sonnaville en Jobannis van der Horstden Anatom: art is obsr.etr; Lector en Vroedmeester de Heer JofepbusvunDam, de Stads Chi- rurgyns de Heeren Joan Mouriis Brie'ol en 'jobannis Hanoü, benehfens de Chirurgyn de Heer Jan Lufinkhield gepasfeerde Donderdag den sofleD de zer, in de Zaal van het Natuurkundig Genootfchap een plechtig examen waarin elf Leerlingen in de Chirurgie van hunne bekwaamheid en vorderin gen openlyk blyk gaven. De voorzitter de Heer Petrus de Sonnaville opende met eene gepaste aan- fpraak, deze plechtigheid, waartoe de Leden van den Raad der Gemeente dezer Stad, de Hoofd-Officier, Scheepenen en andere Collegiën verzocht waren, en welke ook beneffens een aantal Kunstminnaars zo van buiten als vanbinnen deze Stad hier tegenwoordig waren. De Redenaar na de aart en inrichting van het Genootfchap te hebben voorgedragen en het pryzelyke daarvan te hebben aangetoond gaf in het kort verflag van het begin de op komst en voorgang van hetzelve, fchetfte het nut reeds in die tyd gedaan zo wel met de Inenting der Koepokdof, welkers voortzettingen uicbreiding eene der hoofdbedoelingen van het Geuoodfchapen waar van de noodzaak- lykheid op de overtuigendfte wyze en met alles beflisfehende proeven wierd bewezen, als met andere Heelkundige gevallen den toehoorderen voorte- dragen. Na dat verder op eene allezints toepasfelyke wyze de Raad der Gemeente die zo veel had toegebragt om het Genoodfchap te helpen daar- ftellen, en alle andere tot deze dichting hulp toegebracht hebbende Colle- gien plechtiglyk bedankt waren, droeg den Redenaar het examineren der in de Chirurgie ftuderende Jeugd aan den Heer van Dam opwelke na kortehk de voortgang en verbetcring der 1 eelkunsrin ons Vaderland ,grootendee!s door Let oprichten van Genees- en Heelkundige Genoodfchappen bevor derd, gefchetst te hebben; de Jongelingen zo over het been geflel, de lig ging der fpieren de plaatzing der ingewanden en de handgrepen by zommi. ge zwaare wonden noodzakelyk, voor hun innemend en voor de toehoor ders zeer bevattelyk ondervroeg1 n waarin dezelve voldoende biyken saven van hunne vorderingen en overtuigend bewezen welke nut zy zo wefin de openbare als in de byzondere lesfen by hunne Leermeesttropgezamelö had den Na het aflopen van dit Examen overhandigde de Examinator aan de Leer. lingen van wegens het Genoodfchap de voor hun beflemde pryzen beflaan- de dezelve in zeer retgebonde Ontleed- en Heelkundige Boeken enwelin de eerste Clasfeaan hun die daar op wegens hunne verdienste Aanfpraak had den; in de tweede aan hun die wegens hunne naarfligheid beloning verdien de, en eindelyk om die van de derde Clasle aantefporen om hunne voor gangers zo veel hun doenlykzoude zyn natevolgen. De in de eerste Cl.isfe voorzittende Dirk Gross die met de hoogfle prvs be loond wierd, bedankte in naam zyncr medeleerlingen op eene bevallige en hem vereerende wyze de van het Genoodfchap en in het byzonder de Heer van Damdie zo veel toegebracht hadom hun zo veel kundigheden te doen verkrygen. De Heer de Sonnai ille als toen weder het woord opvattendewemchce de L.erlirgcn met hunne behaalde pryzen geluk, en l'poordehun opeene aan-

Alkmaarsche Courant | 1805 | | pagina 2