zyne Onderdaanen zig bey vcrcnmet betrekking tot de gelukkige verande ringen welke uit de nieuwe organifatie ontdaan zynte betuigen zal veel- ligt tot de befpoediging zyner beterfchap hebben bygebragt. Het is inde daad opmerkelyk, dat, federt eenigen cyd, de lieden zelfs, wiendeeze nieuwigheden weinig voldaan hadden, werkelyk wederom ten Hove ver- fchynenen volmondig hunne goedkeuring te kennen geeven over die maat regelen en over het goede, welk zy'er voor het Koningryk van verwagten In't Jaar 1805 zyn in Weenen geconfumeerd 167,448 flagtosfen, i,335Koei« jen, 64,635kalven 47,733fchapen113,448 lammeren 70,028 Varkens 31,021 jonge Varkens, 264,764 aam Oostenrykfche35,664 aam Hungaar- fchen, 2,942 aam vreemde Wyn en 687,498 aam bier. FRANKRYK. Parys den6den Mey. De nog te Nancy zynde Oostenrykfchekrygsgevan- genen ten getale van zevenduizend tweehonderd zullen, volgens order van den Ministernaar hun Vaderland terug keeren. De Heer Belbney heeft een Inhrument uitgevondenwaar door men eenen Dooven en Stommen op eene gemakkelyke wys van alles kennis geven en hy zyne denkbeelden zeer vaardig mededeelenkan. Het is Cylinder vorming, in den fmaak van een Klavier ingerigt; wanneer men den Cylinder draaiten de toetfen van het Klavier aanraaktdan komen 'er letters te voorfchynver- toonen zich naar alle zyden, en verdwynen weder, wanneer men nieuwe voor den dag laat komen. Op deze wy's gaan de door letters uitgedrukte woorden even zo fnel voorby de oogen als de fpraak voorby de ooren. By dag vertoonen zich de letters door uitgefnedene plaatfen en in l'chaduwe op de witte oppervlakte van den Cylinder. Des avonds worden zydoormid del van een in het midden geplaatst licht, doorfchynend op eenen witte doek, die de zich draaijende Cylinder omvangt, daargeheld, De Uitvinder noemt dit, zeker zeer nuttig werktuigOptilogueook/eCylindre paf lant of de fpreekende Cylinder. Het l'roces der Dieven, welken in February van 1804, het Kabinet der Medailles alhier hebben beholen word thans opgemaakt: de meeste kost baarheden zyn rog weder gekregen en juist werd een der voornaamhe die ven in Amjlerdam gevattoen hy een der Edelgefteenten voor honderd dui zend Kioonen hond te verkoopm Een der gevangenen Curlier genaamd en maar kortgeleden gehorven heeft vooraf verklaard dat hy om de die- very te doen het voornemen had gevoed om door een Vaatje Buskruit, ondereen der Zalen van de Bibliotheek, geplaatst, eene geweldige uitbars ting te veroorzaken dan het denkbeeld van de uitvoering had hem dermaten verfchrikt, dat hy een de. Opzi ners van het Kabinet 'er met een Brief kennis van gaf, welke het Vaatje Kruit deed wegnemen en dus werd 'er eene groote verwoestingen den dood van verfcheiden menfehen voorgekomen. Te Brits/el werd deezer dagen een Maire, naamenlyk die van RhodeSte. Agatheveroordeeld, om als Falsarismet de 1 etter F. op den regter fchou- der publiek Gebrandmerkt, 6uurtn ten Toon geheld 1 n voor 2ojaaren als Galei boef in ketenen geklonken te worden. Zynemisdaad was, dat hy zig door geld had laaten omkoopen tot het teekeren cn afgeeven van een valiche Doop Cedul ten behoeve van zeekeren Willem Ruytsopgefchrevene van het jaar 14, welke daardoor in de plaats van zekeren Bonjeanopgefchrevene van liet jaar 13, werdaangenoomen.

Alkmaarsche Courant | 1806 | | pagina 2