F R A N K R T K. Parts den 14 July. Van Havre wordt gemeld, in dato den 9 de/.er datop den middag, een Engelfche peniche als parlementair is geko- men, tot onder het bereik van den roeper. De Officier, die dezelve kommandeerdezeidedat hy een Paket aan den Kommandant over handigen moest; men antwoorde hem, dat alle gemeenfehap tuslchen de beide Natiën afgebroken zynde, alle briefwisleling nutteloos was, en hv zich fpoedig verwvderen moest. Op dit antwoord braste de peniche af en koos de volle Zee. Men heeft hier Londenfche Brieven van den 24 Junyhoordzakelyk inhoudende, dat de onlusten, onder de werklieden te Manchester, nog niet volkomen waren geëindigd: Gisteren, zegt een Brief van daar» gedagtcekend 21 juny, waren er weder oproerige famenrottingen op de Straten; zy beletten allen de geenen, die werken wilden, naar hunne Winkels te gaan; ook vernielden zy eenige Goederen en Weefgetouwen. „Heden waren de attroupementen veel grooterdoch zy fchenen vreed zamer te zynook deden de Dragonders onophoudclyk* patrouilles zoo dat men de tooneelen van gisieren waarfchynlyk niet zal hernieuwd zien. In de Zitting van het Huis der Gemeente heeft een lang debat plaats gehad over de kleeding der Engelfche troupen, by welke gelegenheid de Generaal Stewart zeide, dat het beter ware over het handhaven der krygs- tugt, dan over de form der rokken van de Soldaten te fpreken. holla nd. Amsterdam den 19 July. Men begint reeds in het Ryk, zoo al niet de gevolgen ten minsten de voardeelen te ondervindenvan een beftenaig gouvernement, aac op één zeker doel werkt, intezien. Lit Koningryk, het is waar, is zyn rykdom en den rang, die hetzelve federt lang oader de groote Mogenhedén bekleedt, niet verfchuldigd aan des- zelfs uit^eftrektheid bevolking of land-eigendommen: de naarfligheid alleen en de handePhadden deszelfs luisteren rykdom bewerkt; echter had, door een gebrek, aan het Beftuur van velen eigenaardig, als waarin men niet lang hetzelfde oogmerk volgen kan, het oogenblikkclyk belang de menigte medefleept, en andere gedeelten van nationale vlyt doen verzuimen, hoe zeer dezelve even zeer de magt en het geluk van een volk hadden kunnen bewerken- Zoo had de handel de fabryken doen verlaten, en, offchoon eenige byzondere perfonenvooral in de depar tementen, die ver van de zee en deszelfs voordeelen verwyderd zyn, zich met ecnen goeden uitflag daarop hadden toegelegd, offchoon de met regt overal beroemdo Hollandfche vlyt zich daartoe byuitftekzoude hebben gefchikc, heeft het Gouvernement geen of weinig aandacht daarop ceflagen. Eene enkele byzondere maatfehappy hield zich bezig met de landbouwkunde, die in dit land zeer ten achteren is, en met de verbe tering der fabryken. Z. M. heeft geoordeeld, dat deze twee takken van nationale industrie, de handel en de fabryken zamen konden gaan, en dat deze laatfte aanmoediging verdiende, vooral in een oogenblik, waarin de handel door onöverkomelyke omdandigheden kwynt. De Koning heefc derhalve niet alleen de noodige maatregelen genomen om den Bay ver optewekken door eene openbare ten- toon -Helling» die van tyd

Alkmaarsche Courant | 1808 | | pagina 2