o U I T S C H L A N. D. We enen den 26 van Herfstmaand. In Moldavien heeft"'de flerfce ■onder de_menfchenen de ziekte onder het rundvee, zulk eene groote verwoesting aangerigc, dat de Rusfen genoodzaakt zyn geweest een cor don op de grenzen van die ongelukkige provincie, die daarenboven ook nog door den hongersnood lydt, te trekken. Uit Konjlantinopolen wort van den 10 van oogstmaand gemeld: Het hoofd der Wechabiten, Somdt heeft alle geir.eenfehap met de Engel- fchen afgebroken. Zeker jong Arabier, die zich door zyne welfprekenheid en voortref- lyke deugden eenen naam vi rworveii haj, heefc zich tegen den ch fder Wechabiten verzet en zich voor eenen afgezant van God uitgegeven, ten einde de verbasterde menfchen eene nieuwe redelyke zedeheer te doen aannemen Het volk gelooft, flat hy wonderen doet, en dat zyne zending met duiddvke letters op zynen ugterarm geteekend is. Hamburg den 5 ran II yntnaand. De Koningen-van Pruisfeh en West» phalen hebben befloten onderling eikander de groote koninglyke orde te fchenken en dienvolgens heeft, de Westphaaifche gezant de heer ba ton van Linden,,in eene byeondcre audiëntie, de groote decoratie en nog twee andere- den Koning van fruisfen overhandigd, die de twee laatften aan den kroonprins en den ftaats-kanfeüér vryheer van Harden- berg heefc gefchonken, zynde te gelyker tyd drie ordei steekenen van den zwarten adelaar naar den Koning van Westphalen afgezonden In de Bëriynjche hof-courant is ten algemeeoen nutk/'hec onkostbare middel tegen de wandluizen, door profesfor Woiff uitgevonden, bekend gemaakt, beftaande in het befmeren der plaatfcn waar zich dit onge dierte bevindt, met warm water, waarin men e n. zekere hoeveelheid groene vitriool of koperrood heeft doen fmelten. ILLYRISCHE PRO VINTIE'N. Zara den 10 van Herfstmaand. De Engelfchen hebben onze wateren, waar zoo weinig voor hun te ftroopen viel, geheel verlaten. Men trekt op dit oogenblik een groot aantal Dalmacifche matrozen voor den dienst der Franfche en Icaliaanfche vloten. Het zyn flerke en kloeke jonge lieden, tegen ongemakken gehird, en vol vuur. Alle too- nen den besten wil. Dalmatie, dac goede zeelieden oplevert, is te ge- lykertyd eene onfehatbare bi on too- het timmerhout, dat hetzelve voor de marine oplevert De dpnne boomen, waarmede de bergen zyn be dekt, zen klein en knoestig, doch van eene buitengewone hardheid» M n vindt, een wciuig verder van de kust, groote hosfehen, w aj-fn nog nimmer gehakt is. Oogelukkiglyk is de vervoer van dit hout naar zee zeer onge-makkelyk. F R A N K R Y K. Elburg den 24 van Herfstmaand. Heden had alhier in de gerefor meerde kerk eene voor onze had geheel nieuwe plegtigh id plaats: Willem Reiers Hoslid van het gemeente-beüuur in het naburig ambt Doornfpyk en deszelfs zoon Wolter Hoswerden van wege de maat- fchappy Tot nut Vjii 't algemeen befchonken, ieder met eene zilveren medaille en ée'n ve'reerend getuigfehrift wegens het redden ecos fchip- bieukelingsgedurenue eenen itorm, met gevaar van hun eigen leven»

Alkmaarsche Courant | 1810 | | pagina 2