van mijn Huis, zo» lang verbonden waren gtweest, naamver en naauweraan Nederland verbonden. Maa'" het geluk, het aaneengefchakeld en ongehoord geluk van den algemeenen overweldiger v*n het vaste laud fcheen alle uitzigt, om het Land mijner geboor te immer wederom te zien en bevrijd wederom te zien, bijna onmogelijk te maken, en echter zie U mij thansdank zij daar voor de goedheid van het Opperwezen, door de zegevierende wapenen der verëenigde wrekers en handhavers van de gefchonde- ne regtèn der natiën en de geestdrift der Nederlanders zeiven voor het herftel hunner vrijheid, met alleen in dat Vaderland terug, maar te gelijk omftuwd ?n «erugfteund door alles, wat de liefde- en hartelijkheid van een volk aan een Vorst kan aanbieden v en zou ik dan zonder aandoening eene vergadering openen, waar zich een aanzienelijk getal der beste en voor naamste, der kundigste en gegoedfte Mannen uit dat volk vereenigd viiidt, om te beflisfen over het ge- wigtigst punt, dat immer voor een volk in overwe* vin°- genomen kan worden, over de Grondwet, van welke het gelnk niet alleen van dit gedacht maar gelijk wij hopen, ook dat van volgende gedachten moet afhangen." Neen, mijne Heeren 1 ik gevoel al het aandoen lijk plegtigc van deze dag'; maar ik gevoel ook daar door te meer den pïigtdie op mij rust, om u voor dat Vaderland zelf aan het belang uwer gewigtige roe ping te herinneren. Ik heb op de verklaring van het meerendeel der natie, dat zij de uitoefening der fouvereine regtenbij voorkeur in mijne handen zag, gezegd, .alleen op iine voorwaarde daarin genoegen te zullen nemen, en wel op die, dat eene, naar Hollands behoefte en den tegenvvoordigen toeftand van Europa berekende Grondwet de vrijheid van perfonende veiligheid van goederen, en, met één woord, alle de burgerlij ke regt enwelke een inderdaad vrij volk kenfchet- fengenoegzaam zoude verzekeren. Eene Commisfie, uit mannen zaraen gefield, welker vaderlandsliefde en kundigheden boven alle bedenking waren, heeft eene der.gehjke Grondwet ontworpen. De Heer van Mar.en zal u de gronden waarop dit nieuwe Staatsgebouw is opgetrokken, doen kennen; maar het is geenzins mijne bedoeling, hcc kan mijne bedoeling niet zijn, debenandeling der t 'Wigtigfte zaak rot eene ijdele plegt.gheid temaken. Overtuigd, door het geen wijgedurende t win ti* jarengezien hebben, dat eene hoofdelijke fteaa- miinr van het geheele volk bijna, uit den aard der zake, nier anders dan eene bloote vertooning isheb ik juist daarom deze vergaderiug bijeen geroepen, om zeker te zijn, dat mannen, uit alle oorden van het Vaderland, uit de achtenswaardigfte burgers gekozen, niet bij overijling, maar na een bedaard overleg ten hunnent, zonder werking van invloed of °ven™'"g> de vraag beantwoorden zouden, of zij in daze Grond wet genoegzamen waarborg voor hun geluk en voor htinne veiligheid met alleen maar ook voor die va* hunne kinderen vonden. in hét breede te betoogen jmijne Ileeren hoe ze.r deze zaak aller uwer aandacht waardig is, zoude eene beleediging voor u zijn, maar ik mag niet nalaten, u te herinneren, dat het eene beleediging vsor mtj zou de zijn, indien iemand uwer zich kon verbeelaen,. dat hij in deze beflisfing door iets andersdan alleen door zijne overtuiging en door zijn'geweten moest geleid worden. Het belang en het geluk van Nederland moet al leen het doel zijn uwer raadplegingen, gelijk zij hiervan zij God mijn getuige, alleen het doel mijner wenfehen en uitzigten zijn!" Waarna de Heer van Manneneerfte prefident van het hooge geregtshof der Vereenigde Nederlanden en lid der commisfie tot het outwerpen der Grondwet, het woord vattende, ingevolge den daartoe van Z.K. H. bekomen last, der vergadering het oogmerk van bare bijeenkomst te kennen gaf, de verpligtingen welke op dezelve rusten afschetsteen de beftand- deelen van het ontwerp der Grondwetop eene kor te doch bondige wijze, ontvouwde. Na deze redevoeringnam Z. K. H'.uit handen van'den Heer Algemeenen Secretaris van Staat, het ontwerp der Grondwet aan, en Helde jhetzelve ter hand aan den Heer Prefident der groote vergadering welke daarop Z. K. H. eene treffende ter materie die nende aanfpraak deed, waarna Hbogstdezelve, voor afgegaan en gevolgd, invoege boven gemeld, weder na het paleis, onder het gejuich eener talrijke zamen- gevloeide menigteterugkeerde. Omftreeks de klokke twee urenkondigde het ge bulder van het gefchut het aannemen der Grondwet aan en federt verneemt mendat dezelve met een» meerderheid van 458 tegen 25 Hemmen is aangenomen. advertentie. De BURGEMEESTER der Stad ALKMAAR, maakt bij deze aan de goede Burgerij en Ingezetenen de zer kScad bekend, dat bij zijn befluit van den 31 der vorige maand, op nieuw zijn herfteld geworden de volgende ftedelijke Amtenarenals De Bier- en JVijnwerken. De Turfdragers. De Koorn- en Zakkendrager:. En de Turftonflers. en wel in dien vollen Kragt en vigueur en op dezel- de voet en wijze als zij tot en met den 31 Decem ber 1811 beftaan hebben. Vermanende alzo een ie gelijk, wlen zulks aaugaat, hun als zodanig te erken nen en inviterende ten deze alle zodanige reglementen cu dispofltien, «Is «a dieu opsigte tot voorfchrevea

Alkmaarsche Courant | 1814 | | pagina 2