ALKMAARSCHE N°. 7. O RAN - VAN MAANDAG DEN 13 FEBRUARY 1815. T U R K IJ E. Konstantinopel, den 16 December ONS gouvernement houdt zich bij. voortduring voornamelijk met binnenlandsche beschikkingen maatregelen van politie, bepalingen der prijzen van levensmiddelen, kleedingen, enz. bezig. Ten einde den Archipel van de zeeroovers te zuive ren die zich, van tijd tot tijd, en wel voornamelijk in de baai van Tessalonjca en naburige eilanden ver tonnenalwaar zij gewonelijk kleine koopvaardijsche pen aandoen, heeft men.eene korvet en eene brik uit gerust, die slechts eenen gunstigen wind afwachten om uit re loopen; zoodanig is het insgelijks met het fregat gelegen, dat bestemd is, om de buitengewone commissarissen over te voeren, welke de Porte naar tie Barbianj-scbe Mogendheden zendt. Het zal dezen kruisers ongetwijfeld gelukken, om die zeeschuimers wit onze wateren te verdrijven te meer dewijl zij ze kerlijk door eene divisie der vloot, welke Frankrijk naar deze streken zendtom den Franschen zeehandel te beschermen, sterk zullen ondersteund worden. De zelve heeft, den 28ften dezer, op de reede van Smirna het anker geworpen; zij bestaat in een groot fregat, een- korvet, twee brikken en twee goeletten dezelve ■wordt door den baron de Saiiieux. gekommandeerd. Men heeftin de laatste 14dagen opmerkenswaar dige veranderingen in de gouvernementen gemaakt. Dat van Erzerum of Groot-Armenië, hetwelk, door den dood van den groot-vizier /fmerf-pachadezelfde die het vredes-traktaat met Rusland geteekend heeft, vacant was, is aan den gouverneur van Sevas, bekend onder den naam van Pehlevan of Baba-pachagege ven Ghalip-pacha is tot den post van laatstgemelden benoemd, zijnde, in het gouvernement vauBoly, door zekeren Lutfull'ah-bey vervangen. Dervisch— bey zoon van Senik - Oglou - Mmtapha- paeha, die, tijdens de uitbarsting, der onlusten in Ser- vie, omkwam, is, in plants van Redscheb- aga, tot kommandant der vesting Orsowa benoemd. Er zijn op nieuw eenige personen, in deze hoofd stad, van de pest aangetast dit is niet te verwonderen aangezien de menigvuldige gemeenschap met Smirna,. alwaar die geesel nog niet geheel opgehouden heefj te woeden. MiLaan, den 26 Januarij. Ben igden januarij heeft de Koning van Napels eea grooren kabinetsraad gehoudenwaarbij ook de Ko ningin tegenwoordig wajj en het schijnt dat aldaar zeer belangrijke zaken verhandeld zijn. Men wil dat er te Napels depêches van het oostenrijksche minis terie ontvangen zijn, van een min gunstigen aard, e» waaruit men meent te kunnen opmaken, dat zoo Oos tenrijk zich al niet tegen Koning Joachim verklaart dezelve in allen geval geen hulp van deze Mogend heid te wachten heeft. Men houdt zich ook verzekerd dat het romeinsche hof van dezen stand van zaken reeds onderst moet geweest zijn. toen het zich met zoo veel kracht, eenigen tijd geleden, tegen den Koning van Napels begon te verzetten, daar dezelve toch» binnen weinige dagen, den geheeien Kerkdijken Staat konde bezetten en vermeesteren. Sommigen hebbers zelfs reeds verzekerd dar de Koning werkelijk dezer» stap zoude doendoch anderen trekken zulks met re den in twijfeldaar een dergelijke auuslag voorzeker; der. Koning van Napels van zijn laatsten steun zoude beroven. In Rome heeft daar en tegen het gerucht, geloopen dat de Graaf van St.-Leu en de Prins vai» Canino QLouis en Lucien Buonapartezich bij den heil» Vader als bemiddelaars hadden aangeboden, ten einde de bestaande geschillen tusschen Napels en den heil- Stoel fn der minne te vereffenen, doch de weinige achtingwelke Muratdezelve heeft toegedragen doet de lieden, welke meenen dat de heil. Vader hnn aan bod zal aannemen, aan den goeden uitslag twijfelen,, daar de oneenigheid tusschen gemelde Staren nier wel anders dan door her congres uit den weg geruimd zal kunnen worden. Intusscben verzuimt de Koning vaup Napels niets om zich onder de inwoners, der door zijne troepen bezette provintienaanhangers re ver werven. Bij gelegenheid va 1 het vieren van her feest van den Koningin Karolinaden 281e» der afgelopen® maand heeft de Koning eene «om van 200,000 fr, in dé

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 1