ALKMAARSCHE •ia N°. Gustaaf Adolf, Hertog van Holstein Eutin." gjruji i COURANT. 8. VAN MAANDAG DEN 20 FEBRUART 1815. SPANJE. Malaga, den 10 Januarij. Het brigantschap le Saint-Jaques en de polaker le Saint Joseph zijn van de Havannah alhier aange komen; het eerste had den overtogt in 67, en het 2de in48dagen gedaan. De tijdingen, die zij uit Spaansch- Amerika mede brengen, zijn niet zeer geruststellende. Het schijnt, dat de gemeenschap met Vera-Cruz en het eiland Cuba geheel afgebroken is. Men is aan de Havannah beducht, dat geen maatregel in staat zal zijn om Nieuw-Spanje onder de afhankelijkheid van het moederland te doen wederkeeren. I I E. Domo- d'O s s 0 L a den 1 Februari']. De gouverneur-generaal van het hertogdom Milaan heeft de strengste bevelen uitgevaardigd, dat al de personen, die zich aan de grenzen zullen opdoen, met inzigt om binnen Italië te komen, zeer nauwkeu rig onderzocht moeten worden, alsmede de vracht-en postwagens, die van geen paspoort voorzien zijn. DUITSCHLAND. Presburg, den 31 Januarij. In het marktvlek Stropke in het Sempliner Koraitaat is onlangs, door onvoorzigtigheidin eene fabriek brand ontstaan welke door den hevigen wind zoodanig toenam dat in 5 uren tijds 160 woningeneene schoo- «e kerk en de heerschappelijke huizen in den asch gelegd werden. Frankfort, den 9 Februari']. De hertog van Holstein Eutin, (voormalige Koning van Zweden) heeft met betrekking tot zijne voorgenome reize naar het Heilige land doen publiek maken de volgende uitnodiging aan de Christenheidvan wegens Gustaaf Adolfhertog van Holstein Eutin, in den jare 1815 der Christelijke tijdrekening in de kerk van Bazel af gelezen Wij doen het Christendom weten, dat ons, van wege de Verhevene Porte, de vrijheid vergund is de Heilige stad te bezoeken. De Groote Heer heeft een' onzer dierbaarste wenschen vervuld. Het voorwerp eener heilige nieuwsgierigheid van onze zijde wordt geëerbiedigd door eenen Vorst, die, hoewel niet in onzen Godsdienst opgevoeddenzelven uogtans in zijne zuiverheid weet te eerbiedige». Christenen, gij, die op dezen zoo heiligen als eerwaardigen naam roem draagtgij zultzoo gij dien in zijn' vollen omvang en beteekenis weet te schatten ongetwijfeld uwen Broederen, welke dat heilig oord bewonen., dat ik voornemens ben te bezoeken, hec vereischte regt doen wedervaren. De Broederen wel ke zich geheel aan den dienst van God gewijd en alle wereldlijke voordeelen opgeofferd hebben, zoeken geene andere belooning dan de getuigenis van hun ge weten. Zouden wij hen vergeten, zouden wij onver schillig zijn omtrent broederlijke gevoelensNeen! Neen! Ik zal de grootmoedigheid der Christenen niet te vergeefs inroepen. O gij die in welstand en in overvloed leeften gijdie in het heiligdom van den godsdienst al de voorregten van uw aanwezen geniet, vergeet doch de wachters niet van het heilige Graf, hetwelk niet meer door de wapenen onzer broeders, maar eenig en alleen door hunne vurige gebeden be schermd wordtkoude ik ten minste bij mijne aan komst zeggen: ja, mijne Broeders, ja, de Christen heid eerbiedigt en vereert u in den naam van Jezus. In het jaar onzes Heeren en Heiland 1815. F R A N K R IJ K. Parts, den 10 Februarij. _De Gazette de France verzekert thans, dat de tij. dingen uit Rome van den 25^0 januarij geen woord spreken van de bezetting dier stad door het leger van Koning Joachim. Ondertusschen geeft ons de Moni- teuromtrent de oneenigheden tusschen denzelven en den Paus, nog het volgende berigtuit Florenceden 27 januari] Z. Era. Monsignor Litta is, in den nacht van den agften, in onze stad aangekomen, en vervolgens weder vertrokken, om zich tiaar Pisa bij Z. K. H. onzen doorluchtigen Souverein te begeven. De aankomst II Y

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 1